Hökumət papağını qabağına qoyub düşünməlidir –
Azərbaycanda 7 ildir ki, qeyri-neft və qeyri-dövlət sektorlarında çalışan fiziki şəxslərin gəlir vergisinə güzəştlər tətbiq edilir. Əslində güzəştə görə vergilər sıfırlansa da, əvəzində DSMF-yə ödənişlər artmışdı. Bu ilin sonunda güzəştlərin müddəti bitir – nə Maliyyə Nazirliyi, nə də hökumətin digər rəsmi qurumları vergi güzəştlərinin uzadılacağı ilə bağlı heç bir məlumat vermir.
Məmləkətin gəlirləri azalıb, xərcləri artıb – belə olanda adətən biznes üçün fürsətlər genişləndirilir ki, iqtisadi aktivliyin yüksəlməsi vergi daxilolmalarını artırsın. Bizdə hökumət bu yolu getmək, deyəsən, istəmir.
Cərimələrin, vergilərin, kommunal ödənişlərin artırılması yolu ilə büdcəyə daxil olan vəsaiti çoxaltmaq istəyirlər – kökündən yanlış yoldur, iqtisadiyyatı daha da daraldacaq, insanların gəlirlərini azaldacaq yoldur. Gəlir azalanda xərcləmələr də azalır – deməli, iqtisadi aktivlik aşağı düşür, ÜDM artımı zəifləyir, rifah səviyyəsi enir.
Hökumət məhz bu yolla getdiyinə görə Azərbaycanda bu ilin ilk 8 ayında ÜDM artımı cəmi 0,9% olub ki, bu əslində resessiya göstəricisidir. İqtisadi aktivliyin zəifləməsi ona gətirdi çıxartdı ki, Azərbaycan adambaşına düşən ÜDM-ə görə Cənubi Qafqazda sonuncu yerə düşdü.
Hökumət fiziki şəxslərin (qeyri-dövlət və qeyri-neft sahəsində çalışanlar) vergi güzəştlərini ləğv etsə, maaşdan (gəlirdən) 14% vergi sisteminə geri dönsə, bu yanlışın kubu olacaq. Həmən “boz əmək bazarı” yenidən artacaq, rəsmi müqavilələrlə çalışanların sayı azalacaq, rəsmi müqavilədə göstərilən maaşla real maaş arasında ciddi fərq yaranacaq, kiçik-orta sahibkarlar daha çox işçini ixtisara salmağa məcbur olacaq.
Fiziki şəxslərə 14%-lik vergini geri qaytarsalar, məntiqlə DSMF ödənişlərini KƏSKİN azaltmalıdırlar, bu zaman da Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna toplanan vəsait ciddi azalacaq, onlara ödənilən dotasiyanı artırmaq məcburiyyəti yaranacaq. Yəni hökumət vətəndaşdan vergini artıq yığıb, həmin vəsaiti DSMF-yə ötürməli olacaq, nəticədə “yazı-pozu işi”, vətəndaşın dövlətdən-hökumətdən incikliyi artacaq.
Ona görə də hökumət papağını qabağına qoyub bir daha düşünməlidir – anlayıram, ölkənin gəlirləri azalıb, xərclər çoxalıb, amma o xərcləri vətəndaşın cibi hesabına qarşılamaq cəhdi uğursuz olacaq, iqtisadiyyat zatən daralır, bu addımdan sonra daha da kiçiləcək. Ona görə də bu vergi güzəştləri ən azı daha 7 il uzadılmalı, paralel olaraq da iqtisadi azadlıqlar genişləndirilməlidir...

The government should put its hat in front and think –
For 7 years in Azerbaijan, tax concessions have been applied to the income tax of individuals working in the non-oil and non-state sectors. In fact, although taxes were zeroed out due to the concession, payments to the Social Security Fund (DSMF) increased in return. The concessions will expire at the end of this year – neither the Ministry of Finance nor any other official government bodies provide any information regarding the extension of the tax concessions.
The country's revenues have decreased, expenses have increased – in such cases, opportunities are usually expanded for business so that the rise in economic activity increases tax revenues. It seems that our government does not want to follow this path.
They want to increase the funds flowing into the budget through raising fines, taxes, and utility payments – this is fundamentally the wrong path; it will further contract the economy and reduce people's incomes. When income decreases, expenditures also decrease – therefore, economic activity falls, GDP growth weakens, and the standard of living declines.
Because the government is going down this path, GDP growth in Azerbaijan was only 0.9% in the first 8 months of this year, which is actually an indicator of recession. The weakening of economic activity led to Azerbaijan dropping to last place in the South Caucasus in terms of GDP per capita.
If the government abolishes the tax concessions for individuals (those working in the non-state and non-oil sectors) and returns to the system of 14% tax on salary (income), that would be a huge mistake. The "grey labor market" would once again increase, the number of people working under official contracts would decrease, there would be a serious discrepancy between the salary stated in official contracts and the actual salary, and small and medium entrepreneurs would be forced to lay off more employees.
If they return the 14% tax on individuals, logically they must SHARPLY reduce the DSMF payments, which would greatly decrease the funds collected by the State Social Protection Fund, forcing an increase in the subsidies paid to them. In other words, the government would collect taxes excessively from citizens and then have to transfer those funds to the DSMF, resulting in "paperwork" and increasing citizens' dissatisfaction with the state and government.
Therefore, the government should seriously reconsider – I understand the country's revenues have decreased, expenses have increased, but trying to cover those expenses at the citizen's expense will fail; the economy is already contracting, and after this step, it will shrink even further. For this reason, these tax concessions should be extended for at least another 7 years, and simultaneously, economic freedoms should be expanded...