Gürcüstanda gözlənilən Qərb-Rusiya toqquşması –
Oktyabrın 4-də Gürcüstanda yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilər keçiriləcək. 64 şəhərin hər birinə mer seçiləcək, eyni zamanda yerli məclislər formalaşacaq.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında siyasi ekspert Məhəmməd Əsədullazadə deyib ki, 2024-cü ildə keçirilmiş, hakim Gürcü Arzusu – Demokratik Gürcüstan Partiyasının qalib gəldiyi parlament seçkilərinin legitimliyini Qərb tanımır: “ABŞ, Avropa İttifaqı Gürcü Arzusunu Rusiya yönümlü siyasət aparmaqda ittiham edir. Həqiqətən də Gürcüstan hökumətinin qəbul etdiyi qərarlar Qərblə əlaqələri kifayət qədər böhranlı vəziyyətə gətirib.
Oktyabrın 4-ü Gürcüstan hakimiyyəti üçün sınaq günü olacaq. Müxalifət seçkiləri boykot edir. Xüsusilə sabiq prezident Mixeil Saakaşvilinin lideri olduğu düşərgə küçə etirazlarını davam etdirir. Qərbin bu seçkilərdən sonra Gürcüstana qarşı ciddi təzyiqlər və sanksiyalar tətbiq etməsi mümkün görünür. Çünki rəsmi Tiflisin siyasəti Qərbin səbir kasasını aşırdır.
Oktyabrın 4-də Tiflisdə Qərb və Rusiya tərəfdarları yenidən toqquşacaq. Amma ölkədə növbəti inqilabın baş verəcəyi gözlənilmir. Müxalifətin vahid liderinin olmaması və daxildə qütbləşmə hakimiyyətin təzyiqlərinin effektini artırır. Müxalifət köməyi Qərbdə axtarır. Qərb isə bölünmüş, parçalanmış müxalif hərəkatlara dəstək vermək fikrində deyil”.

Ожидаемое столкновение Запада и России в Грузии –
4 октября в Грузии пройдут выборы в местные органы самоуправления. В каждом из 64 городов будет выбран мэр, а также сформированы местные советы.
По этому поводу в комментарии для Medianews.az политический эксперт Мухаммед Асадуллазаде заявил, что парламентские выборы 2024 года, на которых победила правящая партия «Грузинская мечта – Демократическая Грузия», не признаются легитимными Западом: «США и Европейский союз обвиняют Грузинскую мечту в проведении политики, ориентированной на Россию. Действительно, решения, принятые грузинским правительством, довели отношения с Западом до достаточно кризисного состояния.
4 октября станет испытательным днём для власти Грузии. Оппозиция бойкотирует выборы. Особенно лагерь, возглавляемый бывшим президентом Михаилом Саакашвили, продолжает уличные протесты. После этих выборов возможны серьёзные давления и санкции Запада против Грузии. Ведь политика официального Тбилиси выводит чашу терпения Запада из равновесия.
4 октября в Тбилиси снова столкнутся сторонники Запада и России. Однако идущий в стране очередной переворот не ожидается. Отсутствие единого лидера у оппозиции и внутреннее раскол повышают эффективность давления власти. Оппозиция ищет поддержки на Западе. Однако Запад не намерен поддерживать разобщённые и распавшиеся оппозиционные движения».