Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi bəlli oldu
Ən yaxşı nəticəyə “Red Bull” komandasının üzvü Maks Ferstappen imza atıb. Finişə birinci çatan sürücü Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi olub. Corc Rassell (“Mercedes”) ikinci, Karlos Saynz (“Uilliams”) üçüncü olub.
Sentyabrın 19-da keçirilmiş birinci sərbəst yürüşdə “McLaren”in britaniyalı pilotu Lando Norris, ikinci sərbəst yürüşdə "Ferrari"də çıxış edən Luis Hemilton finişə hamıdan tez çatıblar. Ötən gün təşkil olunmuş üçüncü sərbəst yürüşdə ən yaxşı nəticəyə Lando Norris, sıralanma turunda isə Maks Ferstappen imza atıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan 2016-cı ildən dünyanın ən nüfuzlu avtoidman yarışına ev sahibliyi edir. Ölkəmizdə təşkil olunan ilk Formula 1 yarışı Avropa Qran-Prisi adlandırılıb. Həmin yarışda almaniyalı Niko Rosberq birinci olub. Növbəti illərdə müvafiq olaraq Daniel Rikkardo (Avstraliya), Luis Hemilton (Böyük Britaniya), Valtteri Bottas (Finlandiya), Serxio Peres (Meksika), Maks Ferstappen (Niderland) və Oskar Piastri (Avstraliya) bütün rəqiblərini qabaqlayaraq podiumun ən yüksək pilləsinə qalxıblar. Yalnız 2020-ci ildə Azərbaycan Qran-Prisi koronavirus pandemiyası səbəbindən keçirilməyib.

Стала известна победительница Гран-при Азербайджана Формулы-1
АГЕНТСТВО АЗЕРТАДЖ сообщает, что в гонке боролись 10 команд, каждая из которых состояла из двух пилотов.
Лучший результат показал участник команды «Red Bull» Макс Ферстаппен. Первый достигший финиша гонщик стал победителем Гран-при Азербайджана. Джордж Расселл («Mercedes») занял второе место, Карлос Сайнс («Уильямс») — третье.
19 сентября во время первой свободной тренировки наиболее быстрым стал британский пилот «McLaren» Ландо Норрис, во второй свободной тренировке самым быстрым был Люис Хэмилтон из «Ferrari». В третьей свободной тренировке, проведённой накануне, лучший результат показал Ландо Норрис, а в квалификации — Макс Ферстаппен.
Отметим, что Азербайджан с 2016 года принимает один из самых престижных в мире автоспортивных турниров. Первая гонка Формулы-1, организованная в нашей стране, называлась Гран-при Европы. В той гонке победил немец Нико Росберг. В следующие годы одержали победы соответственно Даниэль Риккардо (Австралия), Люис Хэмилтон (Великобритания), Валттери Боттас (Финляндия), Серхио Перес (Мексика), Макс Ферстаппен (Нидерланды) и Оскар Пиастри (Австралия), опередив все остальные команды и поднявшись на высшую ступень пьедестала. Только в 2020 году Гран-при Азербайджана не проводился по причине пандемии коронавируса.