Əli Əsədov yeni qərar
Nazirlər Kabineti "Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, saxlanılması və sanatoriya-kurort müəssisələrinə paylanılması Qaydaları"nı təsdiq edib.
Qərara əsasən, Qaydalar ölkə Prezidentinin "Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" 28 sentyabr 2024-cü il tarixli sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanıb və elmi-texniki nailiyyətlərin texnoloji proseslərdə tətbiqi, qabaqcıl texnologiya, avadanlıq, xammal və enerji resurslarından qənaətlə istifadəsi, əmtəə məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi və keyfiyyətinin yüksəldilməsi amilləri nəzərə alınmaqla, Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, saxlanılması və sanatoriyakurort müəssisələrinə paylanılması qaydalarını müəyyən edir.

Ali Asadov new decision
The Cabinet of Ministers has approved the "Rules for the Extraction, Processing, Storage, and Distribution of Naftalan Oil to Sanatorium-Resort Institutions".
Medianews.az reports that the Prime Minister Ali Asadov has signed a new decision regarding this.
According to the decision, the Rules have been prepared to ensure the implementation of the order of the country's President dated September 28, 2024, "On Additional Measures to Increase the Role of Naftalan Oil in the Development of Health Tourism" and define the rules for the extraction, processing, storage, and distribution of Naftalan oil to sanatorium-resort institutions, taking into account scientific and technical achievements in the application of technological processes, efficient use of advanced technology, equipment, raw materials, and energy resources, expansion of the range and improvement of the quality of commodity products.