Əli Əsədov yeni qərar
Nazirlər Kabineti "Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, saxlanılması və sanatoriya-kurort müəssisələrinə paylanılması Qaydaları"nı təsdiq edib.
Qərara əsasən, Qaydalar ölkə Prezidentinin "Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" 28 sentyabr 2024-cü il tarixli sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanıb və elmi-texniki nailiyyətlərin texnoloji proseslərdə tətbiqi, qabaqcıl texnologiya, avadanlıq, xammal və enerji resurslarından qənaətlə istifadəsi, əmtəə məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi və keyfiyyətinin yüksəldilməsi amilləri nəzərə alınmaqla, Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, saxlanılması və sanatoriyakurort müəssisələrinə paylanılması qaydalarını müəyyən edir.

Али Асадов новое решение
Кабинет Министров утвердил «Правила добычи, переработки, хранения и распределения нафты Нафталана в санаторно-курортные учреждения».
В соответствии с решением, Правила разработаны с целью обеспечения исполнения указа Президента страны от 28 сентября 2024 года «О дополнительных мерах по повышению роли нефти Нафталана в развитии медицинского туризма» и определяют правила добычи, переработки, хранения и распределения нефти Нафталана в санаторно-курортные учреждения с учетом применения научно-технических достижений в технологических процессах, использования передовых технологий, оборудования, сырья и энергетических ресурсов с экономией, расширения ассортимента товарной продукции и повышения качества.