Diqqət: Avtomobildə qalan plastik şüşədəki
Medianews.az xəbər ki, mütəxəssislər, isti şəraitdə qalan plastik butulkalardan su içməyin təhlükəli olduğunu bildirir.
Plastik şüşələrdən mikroplastik və kimyəvi maddələr sızır
Araşdırmalara görə, plastik butulkalar, xüsusilə bir dəfə istifadə üçün nəzərdə tutulan PET şüşələr, yüksək temperatur və ultrabənövşəyi (UV) şüa altında mikroplastiklər və zərərli kimyəvi maddələr yayır. Bu hissəciklər suya qarışaraq orqanizmə daxil ola bilər.
Mikroplastiklərin bədənə təsiri
Çox kiçik ölçülü bu hissəciklər (xüsusilə nanoplastiklər) qaraciyər, böyrəklər, beyin, ürək, hətta plasenta və ana südünə belə keçə bilir. Mütəxəssislər bu maddələrin uzunmüddətli təsirlərinin tam öyrənilmədiyini, lakin diqqətli olunmasının vacib olduğunu deyir.
Mütəxəssislər şüşə və paslanmayan poladdan hazırlanmış su qablarından istifadə etməyi tövsiyə edir. Çünki təkrar istifadəyə yararlı plastik qablar belə, müəyyən şərtlərdə eyni zərərli maddələri yayır.
İstilik və günəş işığından qoruyun
Əgər plastik şüşəni avtomobildə saxlamalısınızsa, onu günəş işığından uzaqda, soyuducuda və ya kölgəli yerdə saxlayın. Beləliklə, zərərli maddələrin yayılma riski azalar.
Qida qablarında da eyni təhlükə var
Plastik qida qabları da uzun müddət günəş altında qaldıqda mikroplastiklər yayaraq qidaya qarışa bilər. Eyni zamanda plastik ədviyyat qablarının son istifadə tarixlərini yoxlamaq vacibdir, çünki bu tarix əksər hallarda qablaşdırma materialının etibarlılıq müddətini göstərir.

Attention: In the plastic bottle left in the car
Medianews.az reports that experts state drinking water from plastic bottles left in hot conditions is dangerous.
Microplastics and chemicals leak from plastic bottles
According to research, plastic bottles, especially PET bottles intended for single use, release microplastics and harmful chemicals under high temperatures and ultraviolet (UV) radiation. These particles mix into the water and can enter the body.
The effect of microplastics on the body
These very small particles (especially nanoplastics) can pass into the liver, kidneys, brain, heart, and even placenta and breast milk. Experts say that the long-term effects of these substances are not fully studied, but caution is important.
Experts recommend using water containers made of glass and stainless steel. Because even reusable plastic containers under certain conditions release the same harmful substances.
Protect from heat and sunlight
If you must store a plastic bottle in the car, keep it away from sunlight, in the refrigerator or in a shaded place. This way, the risk of harmful substances spreading decreases.
The same danger exists in food containers
Plastic food containers can also release microplastics and mix into food when left under the sun for a long time. At the same time, it is important to check the expiration dates of plastic spice containers because this date often indicates the validity period of the packaging material.