Cabir İmanovun çəkildiyi reklam nə vaxt dayandırıla bilər?
Sentyabrın 29-da 49 yaşında vəfat edən Əməkdar artist Cabir İmanovun fotoşəklinin də yer aldığı, “Slavyanskoye” süd məhsullarının reklam olunduğu lövhələr Bakı Metropoliteninin stansiyalarında hələ də qalır. Metropoliten həmin reklam lövhələrini yığışdırmağı planlaşdırırmı?
Medianews.az-ın sorğusuna cavab olaraq “Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətindən bildirilib ki, “Slavyanskoye” şirkəti ilə bağlanmış rəsmi müqaviləyə əsasən, reklam yayımı müqavilə şərtlərinə uyğun qaydada həyata keçirilir.
Saytın sorğusuna cavabda daha sonra vurğulanıb ki, “Bakı Metropoliteni” QSC sözügedən müqavilənin tərəfi olmadığından, reklam yayımı prosesinə müdaxilə etmək səlahiyyətinə malik deyil.
Medianews.az qeyd edir ki, bəziləri bir insanın sağlığında çəkildiyi reklamın onun ölümündən sonra da nümayiş olunmasını etik baxımdan düzgün saymır və belə reklamların dayandırılmasının daha məqbul olduğunu düşünür.
Hüquqşünas Əkrəm Həsənov da Medianews.az-a deyib ki, hazırkı situasiyada, yəni Cabir İmanovun fotoşəklinin yer aldığı reklam lövhələrinin yerində qalmasında hüquqi cəhətdən hər hansı pozuntu yoxdur: “Reklamın davam etdirilməsinin etik cəhətdən uyğun olub-olmadığını kimlərsə mübahisələndirə bilər, amma hüquqi baxımdan müqavilə şərtləri, öhdəlikləri pozulmayıbsa, deməli, hər hansı qanunsuzluq yoxdur. Müqavilə şərtləri pozulduqda mərhumun varisləri hüquqların müdafiəsi məsələsini qaldıra bilərlər. Şərtlər, öhdəliklər pozulmadıqda isə müqavilə nəzərdə tutulmuş müddətin sonunadək qüvvədədir. Ümumən götürdükdə dünyasını dəyişmiş insanın fotoşəklindən reklamda istifadə edilməsi hallarına dünya praktikasında rast gəlinir. Daha çox siyasi reklamlarda bunu müşahidə etmək olur. Reklama çəkilən insan müqavilə müddəti bitməmiş dünyasını dəyişibsə, amma müqavilə şərtlərində hər hansı pozuntu qeydə alınmayıbsa, tərəflər zamanında öhdəliklərini yerinə yetiribsə, məsələn, reklama çəkilənin zəhmət haqqı vaxtında verilibsə, onda həmin reklamın dayandırılmasına yalnız etik motivlərlə baxıla bilər, hüquqi cəhətdən isə burada hər hansı problem yoxdur”.

When can the advertisement featuring Cabir Imanov be stopped?
Advertisements featuring the photo of Honored Artist Jabir Imanov, who passed away at the age of 49 on September 29, promoting "Slavyanskoye" dairy products, still remain on the billboards at the stations of Baku Metro. Does the Metro plan to remove these advertisement billboards?
In response to the inquiry from Medianews.az, the Closed Joint Stock Company "Baku Metro" stated that according to the official contract concluded with the "Slavyanskoye" company, the advertisement broadcasting is carried out in accordance with the terms of the contract.
In response to the website’s inquiry, it was further emphasized that since the "Baku Metro" CJSC is not a party to the mentioned contract, it does not have the authority to intervene in the advertisement broadcasting process.
Medianews.az notes that some people do not consider it ethically appropriate for an advertisement featuring a person taken while they were alive to be displayed after their death and think it would be more reasonable to stop such advertisements.
Lawyer Akram Hasanov also told Medianews.az that in the current situation, that is, the advertisements featuring the photo of Jabir Imanov remaining in place, there is no legal violation: “Someone may debate whether continuing the advertisement is ethically appropriate, but legally, if the terms of the contract and obligations have not been violated, then there is no illegality. If the terms of the contract are violated, the deceased’s heirs can raise the issue of protecting rights. If the terms and obligations are not violated, the contract remains valid until the end of the agreed period. Generally, worldwide practice includes cases of using the photo of a deceased person in advertisements. This is observed more often in political advertisements. If a person participating in the advertisement dies before the contract period expires, but no violations are recorded in the contract terms, and the parties have fulfilled their obligations on time, for example, the remuneration of the person featured was paid on time, then stopping the advertisement can only be considered on ethical grounds; legally, there is no problem here.”