Cabir İmanovun çəkildiyi reklam nə vaxt dayandırıla bilər?
Sentyabrın 29-da 49 yaşında vəfat edən Əməkdar artist Cabir İmanovun fotoşəklinin də yer aldığı, “Slavyanskoye” süd məhsullarının reklam olunduğu lövhələr Bakı Metropoliteninin stansiyalarında hələ də qalır. Metropoliten həmin reklam lövhələrini yığışdırmağı planlaşdırırmı?
Medianews.az-ın sorğusuna cavab olaraq “Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətindən bildirilib ki, “Slavyanskoye” şirkəti ilə bağlanmış rəsmi müqaviləyə əsasən, reklam yayımı müqavilə şərtlərinə uyğun qaydada həyata keçirilir.
Saytın sorğusuna cavabda daha sonra vurğulanıb ki, “Bakı Metropoliteni” QSC sözügedən müqavilənin tərəfi olmadığından, reklam yayımı prosesinə müdaxilə etmək səlahiyyətinə malik deyil.
Medianews.az qeyd edir ki, bəziləri bir insanın sağlığında çəkildiyi reklamın onun ölümündən sonra da nümayiş olunmasını etik baxımdan düzgün saymır və belə reklamların dayandırılmasının daha məqbul olduğunu düşünür.
Hüquqşünas Əkrəm Həsənov da Medianews.az-a deyib ki, hazırkı situasiyada, yəni Cabir İmanovun fotoşəklinin yer aldığı reklam lövhələrinin yerində qalmasında hüquqi cəhətdən hər hansı pozuntu yoxdur: “Reklamın davam etdirilməsinin etik cəhətdən uyğun olub-olmadığını kimlərsə mübahisələndirə bilər, amma hüquqi baxımdan müqavilə şərtləri, öhdəlikləri pozulmayıbsa, deməli, hər hansı qanunsuzluq yoxdur. Müqavilə şərtləri pozulduqda mərhumun varisləri hüquqların müdafiəsi məsələsini qaldıra bilərlər. Şərtlər, öhdəliklər pozulmadıqda isə müqavilə nəzərdə tutulmuş müddətin sonunadək qüvvədədir. Ümumən götürdükdə dünyasını dəyişmiş insanın fotoşəklindən reklamda istifadə edilməsi hallarına dünya praktikasında rast gəlinir. Daha çox siyasi reklamlarda bunu müşahidə etmək olur. Reklama çəkilən insan müqavilə müddəti bitməmiş dünyasını dəyişibsə, amma müqavilə şərtlərində hər hansı pozuntu qeydə alınmayıbsa, tərəflər zamanında öhdəliklərini yerinə yetiribsə, məsələn, reklama çəkilənin zəhmət haqqı vaxtında verilibsə, onda həmin reklamın dayandırılmasına yalnız etik motivlərlə baxıla bilər, hüquqi cəhətdən isə burada hər hansı problem yoxdur”.

Когда может быть остановлена реклама с участием Джабира Имманова?
29 сентября на 49-м году жизни скончался Заслуженный артист Джабир Иманов, и фотографии с его изображением, рекламирующие молочную продукцию «Slavyanskoye», до сих пор находятся на плакатах в станциях Бакинского метрополитена. Планирует ли метрополитен снять эти рекламные плакаты?
В ответ на запрос Medianews.az в Закрытом акционерном обществе «Бакинский метрополитен» сообщили, что рекламная трансляция осуществляется на основании официального договора с компанией «Slavyanskoye» в соответствии с условиями договора.
В ответе на запрос сайта далее подчеркнули, что ЗАО «Бакинский метрополитен» не является стороной указанного договора и не имеет полномочий вмешиваться в процесс трансляции рекламы.
Medianews.az отмечает, что некоторые считают неэтичным, что реклама с участием человека, снятая при его жизни, продолжает демонстрироваться и после его смерти, и полагают, что целесообразнее прекратить показ таких реклам.
Юрист Экрэм Гасанова также в интервью Medianews.az заявил, что в нынешней ситуации, то есть в случае сохранения рекламных плакатов с фотографией Джабира Иманова, с юридической точки зрения нарушений нет: "Кто-то может спорить о том, этично ли продолжение рекламы, но с юридической точки зрения никаких незаконных действий нет, если условия договора и обязательства не нарушены. Если условия договора нарушаются, наследники покойного могут поднять вопрос о защите прав. Если условия не нарушены, договор остается в силе до окончания предусмотренного срока. В целом в мировой практике не редкость использование фотографий умерших людей в рекламе. Чаще всего такое можно наблюдать в политической рекламе. Если человек, участвовавший в рекламе, скончался до окончания срока договора, но условий договора не нарушено, и стороны своевременно выполняли свои обязательства, например, гонорар за рекламу был выплачен своевременно, то прекращение показа такой рекламы может рассматриваться только с этической точки зрения, а с юридической — проблем нет."