Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan avqustun 23-də ölkəsinin Müstəqillik bəyannaməsinin 35 illiyi münasibətilə xalqa müraciətində müxalif qüvvələrin ona çoxdan verdiyi bir suala məxsusi şəkildə cavab verməyə çalışıb.
Paşinyan deyib: "Düz 7 ildir qarşımda qaldırılan sualı aydınlaşdırmaq istəyirəm. Məni ittiham edirlər ki, niyə 2020-ci ilin sentyabrında könüllü güzəştə gedərək 44 günlük müharibənin qarşısını almadım. Cavab verirəm. Mən o zaman güzəştə getsəydim, Ermənistan dövlətçiliyini və müstəqilliyimizi qeyri-proporsional qaydada daha artıq dərəcədə itirə bilərdik. Ermənisran heç vaxt indiki qədər suveren, indiki qədər müstəqil və indiki qədər inkişafda olmayıb. 29.7 min kv kilometr ərazidə real Ermənistanı qazandıq".
Bəs müxalifətin Paşinyandan tələb etdiyi Azərbaycana edilməli güzəştin mahiyyəti nədir? Ölkənin əsas müxalif qüvvələri Minsk qrupunun 2020-ci ilədək təklif etdiyi son həll modelinin müharibəsiz qəbul olunmasını nəzərdə tuturlar. Onlar Paşinyanı "şişə taxırlar" ki, əgər müharibədən yan keçərək Minsk qrupunun planını qəbul etsəydik, 5 rayonu Azərbaycana təhvil verərək Laçını və Kəlbəcəri əlimizdə saxlayardıq, Laçın dəhlizi əlimizdə qalardı, ermənilər də köçüb getməzdi, Qarabağın dağlıq hissəsi status məsələsi həll edilənə qədər yenə əlimizdə qalardı, Zəngəzur dəhlizinin isə heç söz-söhbəti də getməzdi....
Həqiqətən də Minsk qrupunun müharibə anına qədərki həll planı məhz belə idi.
Ancaq erməni müxalifətinin görmədiyi və bəlkə də görmək istəmədiyi həlledici bir məqam var idi - 2020-ci ildə situasiyanın hakimi Ermənistan yox, Azərbaycan idi, Azərbaycan Minsk qrupunun yarımçıq planını qəbul etmirdi, ya hər şey birdən həll edilməli, ya da müharibə olmalı idi. Bu şəraitdə Paşinyanın müharibədən yan keçmək üçün Azərbaycana güzəştə getməsi heç nəyi dəyişməzdi, çünki Azərbaycan Minsk qrupunun təklif etdiyi yarımçıq həll modelini qəbul etmək istəmirdi. Bu, sözsüz ki, Prezident İlham Əliyevin tarix qarşısında ən böyük xidməti kimi qalacaq.
Maraqlıdır ki, Paşinyan da onu 7 ildir sıxan suala cavabında bu tutarlı məqamı xatırlatmayıb .Yəni deyə bilərdi ki, müharibədən yan keçmək tək mənim əlimdə deyildi, buna İlham Əliyev də razı olmalı idi, o isə yarımçıq həll modelini heç vaxt yaxına buraxmadı...

On August 23, Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan, in his address to the nation on the occasion of the 35th anniversary of his country's Declaration of Independence, specifically tried to answer a question that the opposition forces had been asking him for a long time.
Pashinyan said: "I want to clarify the question that has been raised before me for exactly 7 years. I am accused of why I did not voluntarily make concessions in September 2020 to prevent the 44-day war. I respond. If I had made concessions at that time, we could have lost the statehood and independence of Armenia disproportionately to a much greater extent. Armenia has never been as sovereign, as independent, and as developed as it is now. We gained a real Armenia with an area of 29.7 thousand square kilometers."
So what is the essence of the concession that the opposition demands from Pashinyan to make to Azerbaijan? The main opposition forces of the country envisage the acceptance of the final settlement model proposed by the Minsk Group until 2020 without war. They blame Pashinyan, saying that if we had accepted the Minsk Group's plan to avoid war, we would have handed over 5 districts to Azerbaijan while keeping Lachin and Kelbajar, the Lachin corridor would have remained in our hands, Armenians would not have fled, the status of the mountainous part of Karabakh would have remained ours until resolved, and there would have been no talk of the Zangezur corridor....
Indeed, the Minsk Group’s solution plan before the war was exactly like that.
But there was a decisive point that the Armenian opposition did not see and maybe did not want to see — in 2020, the one who controlled the situation was not Armenia, but Azerbaijan; Azerbaijan did not accept the half-measures of the Minsk Group’s plan; it was either all resolved at once or there had to be a war. Under these circumstances, Pashinyan’s concession to Azerbaijan to avoid war would have changed nothing, because Azerbaijan did not want to accept the half-measure solution model proposed by the Minsk Group. This will undoubtedly remain President Ilham Aliyev’s greatest service before history.
Interestingly, Pashinyan did not recall this decisive point in his answer to the question that has troubled him for 7 years. He could have said that avoiding the war was not solely in my hands; Ilham Aliyev also had to agree, but he never allowed the half-measure solution model near...