Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan avqustun 23-də ölkəsinin Müstəqillik bəyannaməsinin 35 illiyi münasibətilə xalqa müraciətində müxalif qüvvələrin ona çoxdan verdiyi bir suala məxsusi şəkildə cavab verməyə çalışıb.
Paşinyan deyib: "Düz 7 ildir qarşımda qaldırılan sualı aydınlaşdırmaq istəyirəm. Məni ittiham edirlər ki, niyə 2020-ci ilin sentyabrında könüllü güzəştə gedərək 44 günlük müharibənin qarşısını almadım. Cavab verirəm. Mən o zaman güzəştə getsəydim, Ermənistan dövlətçiliyini və müstəqilliyimizi qeyri-proporsional qaydada daha artıq dərəcədə itirə bilərdik. Ermənisran heç vaxt indiki qədər suveren, indiki qədər müstəqil və indiki qədər inkişafda olmayıb. 29.7 min kv kilometr ərazidə real Ermənistanı qazandıq".
Bəs müxalifətin Paşinyandan tələb etdiyi Azərbaycana edilməli güzəştin mahiyyəti nədir? Ölkənin əsas müxalif qüvvələri Minsk qrupunun 2020-ci ilədək təklif etdiyi son həll modelinin müharibəsiz qəbul olunmasını nəzərdə tuturlar. Onlar Paşinyanı "şişə taxırlar" ki, əgər müharibədən yan keçərək Minsk qrupunun planını qəbul etsəydik, 5 rayonu Azərbaycana təhvil verərək Laçını və Kəlbəcəri əlimizdə saxlayardıq, Laçın dəhlizi əlimizdə qalardı, ermənilər də köçüb getməzdi, Qarabağın dağlıq hissəsi status məsələsi həll edilənə qədər yenə əlimizdə qalardı, Zəngəzur dəhlizinin isə heç söz-söhbəti də getməzdi....
Həqiqətən də Minsk qrupunun müharibə anına qədərki həll planı məhz belə idi.
Ancaq erməni müxalifətinin görmədiyi və bəlkə də görmək istəmədiyi həlledici bir məqam var idi - 2020-ci ildə situasiyanın hakimi Ermənistan yox, Azərbaycan idi, Azərbaycan Minsk qrupunun yarımçıq planını qəbul etmirdi, ya hər şey birdən həll edilməli, ya da müharibə olmalı idi. Bu şəraitdə Paşinyanın müharibədən yan keçmək üçün Azərbaycana güzəştə getməsi heç nəyi dəyişməzdi, çünki Azərbaycan Minsk qrupunun təklif etdiyi yarımçıq həll modelini qəbul etmək istəmirdi. Bu, sözsüz ki, Prezident İlham Əliyevin tarix qarşısında ən böyük xidməti kimi qalacaq.
Maraqlıdır ki, Paşinyan da onu 7 ildir sıxan suala cavabında bu tutarlı məqamı xatırlatmayıb .Yəni deyə bilərdi ki, müharibədən yan keçmək tək mənim əlimdə deyildi, buna İlham Əliyev də razı olmalı idi, o isə yarımçıq həll modelini heç vaxt yaxına buraxmadı...

Возможно, Пашинян сказал эти слова о Ильхаме Алиеве своему ближайшему окружению.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в обращении к народу 23 августа, по случаю 35-летия декларации независимости своей страны, специально попытался ответить на вопрос, который оппозиционные силы задают ему уже давно.
Пашинян сказал: "Я хочу прояснить вопрос, который мне ставится уже ровно 7 лет. Меня обвиняют, почему я в сентябре 2020 года добровольно не пошёл на уступки и не предотвратил 44-дневную войну. Отвечаю. Если бы я тогда пошёл на уступки, мы могли бы потерять государственность Армении и нашу независимость в непропорционально большем объёме. Армения никогда не была так суверенна, так независима и так развита, как сейчас. Мы получили реальную Армению на территории в 29,7 тысячи квадратных километров".
А в чём же состоит суть уступок, которые оппозиция требует от Пашиняна сделать Азербайджану? Основные оппозиционные силы страны подразумевают безвоенное принятие последней модели решения, предложенной Минской группой до 2020 года. Они упрекают Пашиняна словами "затыкают ему рот", что если бы, избегая войны, приняли план Минской группы, то, уступив 5 районов Азербайджану, мы сохранили бы у себя Лачин и Кельбаджар, Лачинский коридор остался бы под нашим контролем, армяне не эмигрировали бы, а статусный вопрос горной части Карабаха остался бы у нас, пока он не был бы решён, и о Зангезурском коридоре и речи бы не шло...
Действительно, план решения Минской группы до начала войны именно таков.
Но есть ключевой момент, который не видел и, возможно, не хотел видеть армянский оппозиционер – в 2020 году не Армения была хозяйкой положения, а Азербайджан, и Азербайджан не принимал половинчатый план Минской группы: либо всё решается сразу, либо начинается война. В таких условиях уступки Пашиняна Азербайджану, чтобы избежать войны, ничего бы не изменили, потому что Азербайджан не хотел принимать предложенную Минской группой неполную модель решения. Это, несомненно, останется величайшей заслугой Президента Ильхама Алиева перед историей.
Любопытно, что сам Пашинян в ответе на вопрос, преследующем его 7 лет, не напомнил об этом важном аргументе. Он мог бы сказать, что избежать войны было не только в его руках, для этого должен был согласиться и Ильхам Алиев, который никогда не подпускал к себе практически полумеры...