Azərbaycan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına qoşulacaqmı?
Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin Prezident İlham Əliyevlə görüşü zamanı Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv olmasını dəstəklədiyini bəyan edib.
Məsələ ilə bağlı iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, çoxvektorlu xarici siyasət həyata keçirən Azərbaycan əksər aparıcı beynəlxalq qurumlar, o cümlədən ŞƏT və təşkilata üzv olan əksər dövlətlərlə tərəfdaşlığı gücləndirir: “Qərb və Şərqlə əməkdaşlığını dərinləşdirən Azərbaycanın regional təhlükəsizliyin qorunmasında rolu daha da artmaqdadır.
ŞƏT ilə tərəfdaşlıq coğrafı paylaşımına və əhalisinə görə dünyanın ən böyük təşkilatı ilə əməkdaşlıq deməkdir. Avrasiyanın 65, dünya ərazisinin 24 faizini əhatə edən təşkilata üzv dövlətlərdə dünya əhalinin 42 faizi yaşayır. Bu eyni zamanda, qlobal nominal ÜDM-in 23, real iqtisadiyyatın isə 36 faizinin həmin dövlətlərdə formalaşması deməkdir.
Azərbaycan təşkilat ilə dialoq tərəfdaşlığı olan 14 dövlətdən biridir. 10 üzvü olan təşkilatda 2 dövlət müşahidəçi kimi təmsil olunur. Hazırda ŞƏT-də dialoq üzrə tərəfdaş statusuna malik olan Azərbaycan müşahidəçi ölkə statusu almaq üçün rəsmi müraciət edib. Azərbaycan dialoq tərəfdaşı kimi bu qurumla sıx əməkdaşlıq edir”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, ŞƏT ilə əməkdaşlığın güclənməsi fonunda Azərbaycan üçün ABŞ daxil olmaqla Qərb dövlətləri ilə tərəfdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi prioritet olaraq qalmaqdadır: “Çoxvektorlu xarici siyasət Azərbaycanın geo-siyasi mövqeyini daha da gücləndirir”.

Will Azerbaijan join the Shanghai Cooperation Organization?
During the meeting with President Ilham Aliyev, the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, declared his support for Azerbaijan's membership in the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
Regarding the matter, economist and deputy Vugar Bayramov stated in an interview with Medianews.az that Azerbaijan, conducting a multi-vector foreign policy, strengthens partnerships with most leading international institutions, including the SCO and most of the member states of the organization: “Azerbaijan, deepening its cooperation with the West and the East, is increasingly playing a role in maintaining regional security.
Partnership with the SCO means cooperation with the largest organization in the world by geography and population. The organization covers 65 percent of Eurasia and 24 percent of the world's territory, and 42 percent of the world's population lives in the member states. This also means that 23 percent of the global nominal GDP and 36 percent of the real economy are formed in these countries.
Azerbaijan is one of the 14 countries with dialogue partnership with the organization. In the organization with 10 members, 2 countries are represented as observers. Currently, Azerbaijan, which has dialogue partnership status in the SCO, has officially applied to obtain observer country status. Azerbaijan cooperates closely with this organization as a dialogue partner.”
According to V. Bayramov, against the background of strengthening cooperation with the SCO, developing partnerships with Western countries, including the USA, remains a priority for Azerbaijan: “Multi-vector foreign policy further strengthens Azerbaijan’s geopolitical position.”