ABŞ-da qalmaqal: sui-qəsdə məruz qalan Çarli Kirk öldü - Tramp bayraqların endirilməsinə göstəriş verdi
Musavat.com xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp respublikaçı siyasətçi və tanınmış mühafizəkar fəal Çarli Kirkin öldüyünü elan edib.
Prezident açıqlamasında bildirib ki, Kirk silahlı hücumdan sonra dünyasını dəyişib və onun gənc yaşında faciəvi şəkildə həyatını itirməsi Amerika üçün böyük itki sayılmalıdır.
Donald Tramp Çarli Kirkin xatirəsinə hörmət əlaməti olaraq ölkədə bayraqların yarıya qədər endirilməsini əmr edib.
FACİƏNİN XRONİKASI:
10 sentyabr 2025 – Yuta ştatının Orem şəhərində yerləşən Utah Valley Universitetində “American Comeback Tour” tədbiri keçirilərkən Çarli Kirk boynundan güllə yarası alıb. Hadisə canlı yayımda baş verib və bütün ölkə anbaan şahidi olub.
• Hücum anı – Silah səsləri eşidildiyi zaman Kirk səhnədə idi, boynundan güllə yarası alaraq qan içində qalıb. İzdiham panikaya düşüb, tədbir dərhal dayandırılıb.
Araşdırmalar – Hücum 200 metr məsafədən atəş açan şübhəli tərəfindən həyata keçirilib. Şübhəli saxlanılıb, FBI və ATF araşdırmalara başlayıb. Universitet bağlanıb.
İlkin məlumatlar – Hücumdan sonra ziddiyyətli xəbərlər yayılıb: bəzi həkim mənbələri Kirkın sağ olduğunu desə də, Associated Press, Yuta ştatının spikeri və ABŞ Konqres spikeri Mayk Conson ölüm xəbərini təsdiqləyiblər. Konqres zalında Kirkın xatirəsinə bir dəqiqəlik sükut elan olunub.
Siyasi reaksiyalar – Respublikaçılar və demokratlar hücumu qınayıb. Tramp, vitse-prezident J.D. Vance, senator Mike Lee və digər siyasətçilər Kirk üçün dua çağırışı etmişdilər.

Scandal in the USA: Charlie Kirk, who was the target of an assassination attempt, died - Trump ordered flags to be lowered
Musavat.com reports that U.S. President Donald Trump has announced the death of Republican politician and well-known conservative activist Charlie Kirk.
In his statement, the President said that Kirk passed away following a shooting and that his tragic death at a young age should be considered a great loss for America.
Donald Trump ordered the flags in the country to be flown at half-mast as a mark of respect for Charlie Kirk's memory.
CHRONOLOGY OF THE TRAGEDY:
September 10, 2025 – While the "American Comeback Tour" event was taking place at Utah Valley University in Orem, Utah, Charlie Kirk was shot in the neck. The incident occurred live and the entire country witnessed it in real time.
Moment of the attack – When gunshots were heard, Kirk was on stage, suffering a gunshot wound to the neck and remained covered in blood. The crowd panicked, and the event was immediately halted.
Investigations – The attack was carried out by a suspect who fired from a distance of 200 meters. The suspect was detained; FBI and ATF launched investigations. The university was closed.
Initial information – After the attack, conflicting reports spread: some medical sources said Kirk was alive, but the Associated Press, Utah state speaker, and U.S. House speaker Mike Johnson confirmed the death news. A minute of silence was observed in the Congress hall in memory of Kirk.
Political reactions – Both Republicans and Democrats condemned the attack. Trump, Vice President J.D. Vance, Senator Mike Lee, and other politicians called for prayers for Kirk.
However, in the end, it was officially confirmed with President Trump's statement that Kirk was no longer alive.