60% kişi tualetdən sonra əllərini yumur –
Medicina.az xəbər verir ki, London Gigiyena və Tropik Tibb Məktəbinin mütəxəssisləri tədqiqat müddətində texniki xidmət stansiyalarının tualetlərinə yerləşdirilən maye sabunla konteynerləri xüsusi sensorlarla təchiz ediblər.
Ziyarətçilər sabundan istifadə edən kimi sensorlar işə salınıb və qeydiyyat aparıb.
Kişilərin yalnız 30%-i tualetə getdikdən sonra əllərini sabunla yumağın vacibliyinə inanır. Qadınlar arasında bu faiz xeyli yüksəkdir.
Müşahidə zamanı tualetlərə 250 mindən çox insanın girdiyi qeydə alınıb. Məlum olub ki, kişilərin yalnız 30%-nin tualetdən istifadə etdikdən sonra sabuna ehtiyacı var. Ancaq qadınlar arasında bu faiz daha yüksək idi - 60% -dən çox.
Belə ki, tualetin qarşısındakı xüsusi ekranlarda belə mesajlar peyda olub: "Su mikrobları öldürmür, sabun öldürür!", "Çirkli adam olmayın - sabundan istifadə edin!".
Maraqlıdır ki, qadınlar əllərini sabunla yumaq lazım olduğunu xatırladan zənglərə, kişilər isə yuyulmamış əllərin "iyrəncliyi" və "çirkli insanlar" haqqında danışan mesajlara daha yaxşı cavab veriblər.
Belə bir maraqlı fakt da diqqət çəkib. Əgər kimsə yanında dayanan şəxsin əlini sabunla yuduğunu görsə, o, özü də krana əlini uzadır.

60% мужчин моют руки после туалета –
Как сообщает Medicina.az, специалисты Лондонской школы гигиены и тропической медицины во время исследования оснастили туалеты технических сервисных станций жидким мылом и контейнерами с особыми датчиками.
Когда посетители пользовались мылом, датчики активировались и фиксировали это.
Только 30% мужчин верят в важность мытья рук с мылом после посещения туалета. Среди женщин этот процент значительно выше.
В ходе наблюдения зафиксировано, что туалетами воспользовались более 250 тысяч человек. Выяснилось, что лишь у 30% мужчин была необходимость использовать мыло после посещения туалета. Однако среди женщин этот процент был выше — более 60%.
Так, на специальных экранах перед туалетом появлялись такие сообщения: «Вода не убивает микробы, убивает мыло!», «Не будьте грязным человеком — пользуйтесь мылом!».
Интересно, что женщины лучше реагировали на звонки, напоминающие о необходимости мыть руки с мылом, а мужчины — на сообщения о «отвратительности» немытых рук и «грязных людях».
Также привлек факт, что если кто-то видел, как стоящий рядом человек мыл руки с мылом, он сам тянул руку к крану.