Yeni şər oxu daşa dəyə bilər -
Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsi Avroatlantik strukturları yenidən canlanmağa vadar etdi. İsveç və Finlandiyanın NATO-ya üzv olması Şimali Atlantika Alyansının Şərqə doğru genişlənməsi ilə yanaşı daha nəhəng hərbi gücə çevrilməsinə səbəb oldu.
ABŞ-ın liderliyi ilə formalaşmış Avroatlanrik dünya nizamına meydan oxumağa çalışan Çin də Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinin miqyasının böyüməsindən istifadə edərək öz güc mərkəzini formalaşdırmağa çalışır. CRİNK-ın (China, Russia, İran, North Korea) formalaşması Pekin, Moskva və Tehranın maraqlarının nadir hallarda üst-üstə düşdüyünə görə Çin, Rusiya, İran və Şimali Koreyadan ibarət yeni şər oxunun sürətlə formalaşmasına imkan vermir.
Halifaks Beynəlxalq Təhlükəsizlik Forumunun qurucusu və prezidenti Piter Van Praqın CRİNK-ın yeni şər oxu kimi formalaşmağa başlamasını bəyan etdiyi 2023-cü ildən bəri çox böyük inkişaf yolu keçməyib. Doğrudur, bu müddətdə Rusiya ilə İran Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Haqqında Müqavilə imzalayıb. Lakin 17 yanvar 2025-ci ildə imzalanmış müqavilə Moskva və Tehran arasında hərbi ittifaqın yaradılmasını nəzərdə tutmur. Ukraynaya qarşı müharibədə İran və Şimali Koreyanın Rusiyaya açıq, Çinin isə gizli hərbi-texniki dəstəyi Moskvanın müharibəni davam etdirməsinə imkan versə də, Kiyev üzərində qələbə qazanması üçün də yetərsizdir. Çin və İran Rusiyanın məğlubiyyətini istəmir, ancaq qələbəsində də çox maraqlı deyillər. Hətta zəif, asılı Rusiya həm Çinin, həm də İranın maraqlarına uyğundur.
Eyni münasibət İrana münasibətdə də mövcuddur. Çin və Rusiya İranın mövcudluğunda, bütövlüyündə maraqlı olsa da, güclü olmasında maraqlı deyillər. İsrailin İrana qarşı 12 günlük hərbi müdaxiləsi zamanı Tehran Pekin, Moskva və Pxenyandan ciddi bir dəstək almadı. Çin və Rusiya İsraili qınayan diplomatik açıqlama yaymaqla vəzifələrini bitmiş hesab etdilər.
İranın nüfuzlu siyasi simalarından biri Seyid Məhəmməd Sədr İsraillə İran İslam Respublikası arasında 12 gün davam edən müharibədə və ondan əvvəlki qarşıdurmalarda rusların İranın müdafiə mərkəzlərinə aid məlumatları İsrailə ötürməkdə ittiham edib. Onun açıqlaması da Tehranla Moskva arasındakı münasibətlərin hamar olmadığını göstərir. Rusiyanın NATO üzvü Türkiyəyə S-400 hava müdafiə sistemi satdığı halda İrana bu sistemləri verməməsi, Moskva ilə Tehran arasında Su-35 qırıcıları ilə bağlı danışıqların nəticəsiz qalması CRİNK-in iki üzvü arasında münasibətlərin etimada əsaslanmadığını aydın göstərir. CRİNK ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi dünya nizamına nifrət edən dörd dövlətin boş bir ittifaqdır.
Bütün bunalr onu göstərir ki, düşən yarpaq çayın axınını dəyişə bildiyi kimi, CRİNK abreviaturasındakı həriflərdən bir düşsə, Çinin ABŞ-a qarşı formalaşdırmağa çalışdığı şər oxu formalaşmadan dağılar. “Düşən yarpaq çayın axınını dəyişə bilər” ifadəsi kiçik, əhəmiyyətsiz bir hadisənin necə gözlənilməz nəticələrə səbəb ola biləcəyini vurğulayan bir metafora olsa da, mən burada onu kiçik bir dəyişikliyin dinamik sistemdə köklü dəyişmələrə səbəb ola biləcəyi tezisi kimi işlədirəm.
CRİNK abreviaturasındakı həriflərdən hansının öncə düşə biləcəyi sual üzərində fikirləşərkən ağıla gələn ilk ölkə İran olur. CRİNK-də ən zəif bənd İrandır. Əminliklə demək olar ki, İranın parçalanması və yaxud da rejim dəyişikliyi Çin və Rusiyanın çoxqütblü dünya düzəni formalaşdırmaq üçün mübarizəsinin başlamadan bitməsi demək olar. Buna görə də 2025-ci ilin sonu, ən geci 2026-cı ildə Vaşinqtonun əsas məsələsi İran olacaq.
P.S. İranın ali rəhbərinin müşaviri Əli Şəmxaninin qızının Tehrandakı “Espinas Parsian” hotelində keçirilən toy mərasimindən yayılan görüntülər də göstərir ki, İranda şəriət qaydalarına əsaslanan rejimin dayaqları tatamilə sarsılıb və uçmaq üzrədir.

Война России против Украины снова оживила евроатлантические структуры. Вступление Швеции и Финляндии в НАТО привело к расширению Североатлантического альянса на восток, а также к превращению его в еще более могущественную военную силу.
Китай, который пытается бросить вызов евроатлантическому мировому порядку, сформированному под руководством США, также использует расширение масштаба войны России против Украины для формирования своего центра силы. Формирование CRINK (Китай, Россия, Иран, Северная Корея) не позволяет стремительной консолидации новой «оси» на востоке из-за того, что интересы Пекина, Москвы и Тегерана редко совпадают.
С тех пор как основатель и президент Международного форума безопасности в Галифаксе Питер Ван Праг заявил в 2023 году о начале формирования CRINK как новой восточной оси, значительных изменений не произошло. Правда, за это время Россия и Иран подписали Соглашение о всестороннем стратегическом партнерстве. Однако соглашение, подписанное 17 января 2025 года, не предусматривает создание военного альянса между Москвой и Тегераном. Несмотря на открытую военную поддержку Ирана и Северной Кореи России в войне против Украины и скрытую техническую поддержку Китая, этого недостаточно для победы Москвы над Киевом. Китай и Иран не желают поражения России, но и в её победу не слишком заинтересованы. Даже слабая и зависимая Россия отвечает интересам как Китая, так и Ирана.
Такая же ситуация наблюдается и в отношении Ирана. Китай и Россия заинтересованы в сохранении существования и целостности Ирана, но не в его усилении. Во время 12-дневного военного вмешательства Израиля против Ирана Тегеран не получил серьёзной поддержки от Пекина, Москвы и Пхеньяна. Китай и Россия ограничились распространением дипломатических заявлений с осуждением Израиля, считая этой миссии выполненной.
Один из влиятельных политических деятелей Ирана Сейид Мохаммад Садр обвинил Россию в передаче израильтянам информации о оборонных объектах Ирана в ходе 12-дневной войны между Израилем и Исламской Республикой Иран и предыдущих конфликтов. Его заявление показывает, что отношения между Тегераном и Москвой не гладкие. Несмотря на то, что Россия продаёт системе ПВО С-400 члену НАТО Турции, она не предоставляет эти системы Ирану, а переговоры между Москвой и Тегераном о истребителях Су-35 остаются безрезультатными, что ясно демонстрирует отсутствие доверия между двумя членами CRINK. CRINK — это пустой союз четырёх государств, ненавидящих мировой порядок во главе с США.
Все это показывает, что, как упавший лист может изменить течение реки, так и падение одной из букв в аббревиатуре CRINK разрушит «восточную ось», которую Китай пытается сформировать против США. Фраза «падающий лист может изменить течение реки» является метафорой, подчёркивающей, как незначительное событие может привести к неожиданным последствиям, однако здесь я использую её как тезис о том, что небольшое изменение в динамической системе может вызвать коренные перемены.
Размышляя о том, какая из букв CRINK может упасть первой, первой страной, которая приходит на ум, является Иран. Наименее сильное звено CRINK — Иран. Можно с уверенностью сказать, что распад Ирана или смена режима означают досрочное окончание борьбы Китая и России за формирование многополярного мирового порядка. Поэтому основной темой для Вашингтона в конце 2025 и, в крайнем случае, в 2026 году станет Иран.
P.S. Изображения со свадьбы дочери советника верховного руководителя Ирана Али Шамхани, прошедшей в отеле «Espinas Parsian» в Тегеране, показывают, что опоры режима, основанного на шариате, в Иране полностью расшатаны и находятся на грани краха.