Xoşbəxt olmaq üçün lazım olan maaş məlum oldu: Pul həqiqətən xoşbəxtlik gətirirmi?
İllərdir müzakirə olunan "Pul xoşbəxtlik gətirirmi?" sualına elm adamları növbəti dəfə cavab axtarıblar. Aparılan yeni araşdırmalar nəticəsində insanların özlərini maliyyə cəhətdən rahat və xoşbəxt hiss etmələri üçün illik qazanmalı olduqları orta məbləğ müəyyənləşib.
Milli.Az xəbər verir ki, Purdue Universitetinin genişmiqyaslı araşdırmasına görə, insanın həyatdan tam məmnun olması üçün ideal illik gəlir orta hesabla 95 min dollar (təxminən 161 min manat) səviyyəsindədir. Lakin insanın sadəcə gündəlik emosional rifahını qoruması və özünü yaxşı hiss etməsi üçün 60 min ilə 75 min dollar arası məbləğ kifayət edir.
Regionlara görə rəqəmlər dəyişir
"Xoşbəxtlik həddi" yaşanılan ölkənin iqtisadi vəziyyətinə və həyat standartlarına görə fərqlənir:
İnkişaf etmiş ölkələrdə: Yaşayış xərcləri yüksək olduğu üçün xoşbəxtlik üçün tələb olunan məbləğ daha yuxarıdır.
İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə: Daha az gəlirlə eyni xoşbəxtlik səviyyəsinə çatmaq mümkündür.
Araşdırmanın ən diqqətçəkən məqamı odur ki, gəlir müəyyən bir həddi (məsələn, 95 min dolları) keçdikdən sonra xoşbəxtlik səviyyəsi artmır, əksinə, azalmağa meylli olur. Bunun səbəbi kimi yüksək qazancın gətirdiyi ağır iş yükü, stress və sosial həyata vaxt ayıra bilməmək göstərilir. Başqa sözlə, ehtiyaclar qarşılandıqdan sonra əlavə pul insana eyni nisbətdə sevinc bəxş etmir.
Alimlər bildirir ki, pul əsas ehtiyacları qarşılamaq və təhlükəsizlik hissi yaratmaq üçün mühümdür. Lakin həqiqi və uzunmüddətli xoşbəxtlik üçün sosial münasibətlər, sağlamlıq və asudə vaxtın keyfiyyəti puldan daha önəmli faktorlara çevrilir.

Ученые вновь попытались ответить на ставший традиционным вопрос «Приносит ли деньги счастье?». В результате новых исследований была определена средняя сумма годового дохода, необходимая человеку для того, чтобы чувствовать себя финансово спокойно и счастливо.
Как сообщает Milli.Az, по результатам масштабного исследования Университета Пердью, чтобы быть полностью довольным жизнью, человеку в среднем необходим годовой доход в размере 95 тысяч долларов (примерно 161 тысяча манат). Однако для поддержания ежедневного эмоционального благополучия и хорошего самочувствия достаточно суммы от 60 до 75 тысяч долларов.
Цифры меняются в зависимости от региона
«Порог счастья» варьируется в зависимости от экономического состояния и уровня жизни в стране проживания:
В развитых странах: Поскольку стоимость жизни высока, требуемая для счастья сумма также выше.
В развивающихся странах: Можно достичь того же уровня счастья с меньшим доходом.
Самым примечательным моментом исследования является то, что после достижения определенного предела дохода (например, 95 тысяч долларов) уровень счастья не увеличивается, а скорее склонен снижаться. В качестве причины это объясняется высоким рабочим напряжением, стрессом и невозможностью уделять время социальной жизни, связанными с большим заработком. Другими словами, после удовлетворения нужд дополнительная сумма денег не приносит человеку пропорциональной радости.
Ученые утверждают, что деньги важны для удовлетворения основных потребностей и создания чувства безопасности. Однако для истинного и долгосрочного счастья социальные отношения, здоровье и качество свободного времени становятся более важными факторами, чем деньги.