Türkiyədən 578 min suriyalı qaçqın vətənlərinə qayıdıb
8 dekabr 2024-cü ildə Əsəd rejiminin devrilməsindən ötən bir il ərzində 578.000 suriyalı qaçqın Türkiyədən öz ölkəsinə qayıdıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, bunu Türkiyənin daxili işlər naziri Ali Yerlikaya sosial mediada bildirib.
"Suriyada vətəndaş müharibəsi başlayanda, tarixi irsimizə və sivilizasiya dəyərlərimizə, insan hüquqlarına və qanunlarına uyğun olaraq, Prezidentimiz Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi altında suriyalı qardaş və bacılarımızı qucaqladıq. Ən çətin dövrlərində onlar üçün ümid yeri olduq", - deyə nazir qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu proses sadəcə bir qayıdış hərəkatı deyil, həm də yaxşı qonşuluq münasibətlərinin bərpası deməkdir.
"Könüllü qayıdış prosesi boyunca suriyalı qardaşlarımız və bacılarımızla birlikdəyik", - deyə Yerlikaya vurğulayıb.

578 thousand Syrian refugees have returned to their homeland from Turkey.
Within one year since the overthrow of the Assad regime on December 8, 2024, 578,000 Syrian refugees have returned to their homeland from Turkey.
Oxu.Az reports that Turkey's Minister of Interior, Ali Yerlikaya, stated this on social media.
"When the civil war started in Syria, in accordance with our historical heritage and civilization values, human rights, and laws, we embraced our Syrian brothers and sisters under the leadership of our President Recep Tayyip Erdoğan. During the most difficult times, we became a place of hope for them," the minister noted.
According to him, this process is not just a return movement, but also the restoration of good neighborly relations.
"We stand together with our Syrian brothers and sisters throughout the voluntary return process," Yerlikaya emphasized.