Türkiyədən 578 min suriyalı qaçqın vətənlərinə qayıdıb
8 dekabr 2024-cü ildə Əsəd rejiminin devrilməsindən ötən bir il ərzində 578.000 suriyalı qaçqın Türkiyədən öz ölkəsinə qayıdıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, bunu Türkiyənin daxili işlər naziri Ali Yerlikaya sosial mediada bildirib.
"Suriyada vətəndaş müharibəsi başlayanda, tarixi irsimizə və sivilizasiya dəyərlərimizə, insan hüquqlarına və qanunlarına uyğun olaraq, Prezidentimiz Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi altında suriyalı qardaş və bacılarımızı qucaqladıq. Ən çətin dövrlərində onlar üçün ümid yeri olduq", - deyə nazir qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu proses sadəcə bir qayıdış hərəkatı deyil, həm də yaxşı qonşuluq münasibətlərinin bərpası deməkdir.
"Könüllü qayıdış prosesi boyunca suriyalı qardaşlarımız və bacılarımızla birlikdəyik", - deyə Yerlikaya vurğulayıb.

В течение года после свержения режима Асада 8 декабря 2024 года 578 000 сирийских беженцев вернулись из Турции в свою страну.
Oxu.Az сообщает, что об этом в социальных сетях заявил министр внутренних дел Турции Али Йерликая.
«Когда в Сирии началась гражданская война, в соответствии с нашей исторической наследием, ценностями цивилизации, правами человека и законами, под руководством нашего Президента Реджепа Тайипа Эрдогана мы приняли сирийских братьев и сестёр. В самые трудные времена мы стали для них местом надежды», — отметил министр.
По его словам, этот процесс — не просто движение возвращения, это также восстановление добрососедских отношений.
«В течение процесса добровольного возвращения мы вместе с нашими сирийскими братьями и сестрами», — подчеркнул Йерликая.