Turistlərin neçə faizi Bakıya üstünlük verir?
Azərbaycana gələn turistlərin 80 faizindən çoxu Bakı şəhərinə üstünlük verir. Bu o deməkdir ki, ölkəyə gələn hər 100 turistdən cəmi 20-si Bakıdan kənara, rayonlara gedir. Bu ilin ilk 9 ayında turistlərin ikinci ən çox üstünlük verdiyi rayon Qusar olub. Azərbaycana gələnlərin 6,4 faizi sözügedən rayonda qalıb. Bütövlükdə, turistlərin 4,2 faizi Naftalanda, 3,4 faizi Qəbələdə, 2,4 faizi Qubada, 0,6 faizi Şamaxıda, 2,4 faizi isə digər şəhər və rayonlardakı mehmanxanalara üstünlük verib.
Bu müddətdə turistlərin keçirdiyi gecələmələrin sayı 2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə 9,3 faiz artaraq 1 milyon 937 min olub. Gecələmələrin ümumi sayının 14,1 faizi Hindistan, 10,9 faizi Rusiya, 9,1 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 8,7 faizi Türkiyə, 4,9 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 4,6 faizi İsrail, 3,6 faizi Pakistan, 3,5 faizi ABŞ, 3,5 faizi Çin, 3,2 faizi Özbəkistan, 2,8 faizi Qazaxıstan, 2,8 faizi Küveyt, 2,3 faizi Böyük Britaniya, 1,2 faizi Almaniya, 1,0 faizi İtaliya, 0,8 faizi Gürcüstan, 0,6 faizi İran, 0,6 faizi Bəhreyn, 0,6 faizi Ukrayna, 21,2 faizi isə digər ölkələrin vətəndaşlarının payına düşüb.
Statistikanı Medianews.az-a təqdim edən iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, bölgələrimiz xarici turist cəlb etməkdə paytaxt hotellərinə yenə də uduzur: “Paytaxtın infrastrukturunu nəzərə aldıqda bu normal qarşılana bilsə də, regional gecələmə sayında fərqin böyük olması diqqəti çəkir. Təəssüf ki, hələ də bölgələr turizm potensialını tam təqdim edə bilmir və bu da xarici turist cəlbində çətinlik yaradır. Digər tərəfdən, əksər rayonlarda turizm xidmətlərinin qiyməti yüksək olaraq qalmaqdadır. Keyfiyyət isə hələ də standartlardan geri qalır. Bu isə ondan xəbər verir ki, bölgələrin turizm potensialının artırılması və daha çox turistlərin cəlb edilməsi üçün sistemli tədbirlərin və eləcə də bu istiqamətdə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsinə ehtiyac var”.

What percentage of tourists prefer Baku?
More than 80 percent of tourists coming to Azerbaijan prefer the city of Baku. This means that out of every 100 tourists arriving in the country, only 20 go outside Baku, to the regions. In the first 9 months of this year, the second most preferred region by tourists was Qusar. 6.4 percent of those coming to Azerbaijan stayed in this region. Overall, 4.2 percent of tourists preferred hotels in Naftalan, 3.4 percent in Gabala, 2.4 percent in Guba, 0.6 percent in Shamakhi, and 2.4 percent in hotels in other cities and regions.
During this period, the number of overnight stays by tourists increased by 9.3 percent compared to January-September 2024, reaching 1,937,000. Of the total number of overnight stays, 14.1 percent were by Indian tourists, 10.9 percent by Russian, 9.1 percent by Saudi Arabian, 8.7 percent by Turkish, 4.9 percent by United Arab Emirates, 4.6 percent by Israeli, 3.6 percent by Pakistani, 3.5 percent by American, 3.5 percent by Chinese, 3.2 percent by Uzbek, 2.8 percent by Kazakh, 2.8 percent by Kuwaiti, 2.3 percent by British, 1.2 percent by German, 1.0 percent by Italian, 0.8 percent by Georgian, 0.6 percent by Iranian, 0.6 percent by Bahraini, 0.6 percent by Ukrainian, and 21.2 percent by citizens of other countries.
Economist deputy Vuqar Bayramov, who presented the statistics to Medianews.az, stated that our regions continue to lose to capital hotels in attracting foreign tourists: “Considering the infrastructure of the capital, this can be regarded as normal, but the large difference in the number of regional overnight stays is striking. Unfortunately, the regions still cannot fully present their tourism potential, which creates difficulties in attracting foreign tourists. On the other hand, the prices of tourism services remain high in most regions. The quality still lags behind standards. This indicates that for increasing the tourism potential of the regions and attracting more tourists, systematic measures and strengthening state support in this direction are needed.”