Turistlərin neçə faizi Bakıya üstünlük verir?
Azərbaycana gələn turistlərin 80 faizindən çoxu Bakı şəhərinə üstünlük verir. Bu o deməkdir ki, ölkəyə gələn hər 100 turistdən cəmi 20-si Bakıdan kənara, rayonlara gedir. Bu ilin ilk 9 ayında turistlərin ikinci ən çox üstünlük verdiyi rayon Qusar olub. Azərbaycana gələnlərin 6,4 faizi sözügedən rayonda qalıb. Bütövlükdə, turistlərin 4,2 faizi Naftalanda, 3,4 faizi Qəbələdə, 2,4 faizi Qubada, 0,6 faizi Şamaxıda, 2,4 faizi isə digər şəhər və rayonlardakı mehmanxanalara üstünlük verib.
Bu müddətdə turistlərin keçirdiyi gecələmələrin sayı 2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə 9,3 faiz artaraq 1 milyon 937 min olub. Gecələmələrin ümumi sayının 14,1 faizi Hindistan, 10,9 faizi Rusiya, 9,1 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 8,7 faizi Türkiyə, 4,9 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 4,6 faizi İsrail, 3,6 faizi Pakistan, 3,5 faizi ABŞ, 3,5 faizi Çin, 3,2 faizi Özbəkistan, 2,8 faizi Qazaxıstan, 2,8 faizi Küveyt, 2,3 faizi Böyük Britaniya, 1,2 faizi Almaniya, 1,0 faizi İtaliya, 0,8 faizi Gürcüstan, 0,6 faizi İran, 0,6 faizi Bəhreyn, 0,6 faizi Ukrayna, 21,2 faizi isə digər ölkələrin vətəndaşlarının payına düşüb.
Statistikanı Medianews.az-a təqdim edən iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, bölgələrimiz xarici turist cəlb etməkdə paytaxt hotellərinə yenə də uduzur: “Paytaxtın infrastrukturunu nəzərə aldıqda bu normal qarşılana bilsə də, regional gecələmə sayında fərqin böyük olması diqqəti çəkir. Təəssüf ki, hələ də bölgələr turizm potensialını tam təqdim edə bilmir və bu da xarici turist cəlbində çətinlik yaradır. Digər tərəfdən, əksər rayonlarda turizm xidmətlərinin qiyməti yüksək olaraq qalmaqdadır. Keyfiyyət isə hələ də standartlardan geri qalır. Bu isə ondan xəbər verir ki, bölgələrin turizm potensialının artırılması və daha çox turistlərin cəlb edilməsi üçün sistemli tədbirlərin və eləcə də bu istiqamətdə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsinə ehtiyac var”.

Более 80 процентов туристов, приезжающих в Азербайджан, отдают предпочтение городу Баку. Это означает, что из каждых 100 туристов, приезжающих в страну, всего 20 отправляются за пределы Баку, в регионы. Во втором квартале этого года вторым по популярности регионом среди туристов стал Кусар. 6,4 процента прибывающих в Азербайджан оставались в указанном районе. В целом, 4,2 процента туристов отдают предпочтение Нафталану, 3,4 процента — Габале, 2,4 процента — Кубе, 0,6 процента — Шамахе, и 2,4 процента — отелям других городов и районов.
За этот период количество ночёвок туристов увеличилось на 9,3 процента по сравнению с январем-сентябрём 2024 года и составило 1 миллион 937 тысяч. Из общего числа ночёвок 14,1 процента приходится на Индию, 10,9 процента — на Россию, 9,1 процента — на Саудовскую Аравию, 8,7 процента — на Турцию, 4,9 процента — на Объединённые Арабские Эмираты, 4,6 процента — на Израиль, 3,6 процента — на Пакистан, 3,5 процента — на США, 3,5 процента — на Китай, 3,2 процента — на Узбекистан, 2,8 процента — на Казахстан, 2,8 процента — на Кувейт, 2,3 процента — на Великобританию, 1,2 процента — на Германию, 1,0 процента — на Италию, 0,8 процента — на Грузию, 0,6 процента — на Иран, 0,6 процента — на Бахрейн, 0,6 процента — на Украину, а 21,2 процента приходится на граждан других стран.
Экономист-депутат Вугар Байрамов, предоставивший статистику Medianews.az, заявил, что наши регионы всё ещё уступают столичным отелям в привлечении иностранных туристов: «Если учесть инфраструктуру столицы, это можно считать нормальным, однако большой разрыв в количестве ночёвок в регионах привлекает внимание. К сожалению, регионы пока не могут полностью раскрыть свой туристический потенциал, что создаёт трудности в привлечении иностранных туристов. С другой стороны, цены на туристические услуги во многих районах остаются высокими. Качество же всё ещё отстаёт от стандартов. Всё это указывает на необходимость системных мер по увеличению туристического потенциала регионов и привлечению большего числа туристов, а также усиления государственной поддержки в этом направлении».