Şair Nüsrət Kəsəmənlinin doğum günüdür
O, 1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) jurnalistika fakültəsinə daxil olub.
Universitetin II kursundaykən 1969-cu ildə "Bakı" və "Baku" qəzetlərində müxbir, ədəbi işçi vəzifələrinə qəbul edildiyinə görə qiyabi şöbəyə keçirilib. Universiteti bitirdikdən sonra 1978-1985-ci illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqında referent və ədəbi məsləhətçi olub.
1960-cı illərin əvvəlindən bədii yaradıcılığa başlayıb. 150-dək şerinə musiqi bəstələnib. "Boş kəndlərin harayı", "Mövzu üzrə improvizasiya", "Ənbizlərin keşiyində", "Sovet Azərbaycanına səyahət" və s. sənədli filmlərin, "Afroditanın qolları", "Qarabağ əhvalatı" bədii filmlərin ssenari müəllifidir. Moskvada gənc yazıçıların VI, VII Ümumittifaq müşavirələrində iştirak edib.
1981-1984-cü illərdə fəal ictimaiyyətçi olub: Azərbaycan Yazıçılar İttifaqında Həmkarlar Komitəsinin sədri, mədəniyyət işçiləri həmkarlar ittifaqı respublika komitəsi rəyasət heyətinin üzvlüyünə namizəd, Azərbaycan Tarix və Mədəniyyət Abidələri Mühafizə Cəmiyyətinin üzvü, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının VI, VII qurultayında idarə heyətinin üzvü, poeziya şurasının sədri seçilib. 1985-ci ildən C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında baş redaktor işləyib.
1985-ci ildən "Dünyaya pəncərə" sənədli televiziya verilişinin ssenari müəllifi və aparıcısı olub. 15 oktyabr 2003-cü ildə Təbrizdə vəfat edib.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının qurucularından biri və VHP Ali Məclisinin (Ali Şurasının) ilk üzvlərindən olub.
Azərbaycanda daha çox yazdığı sevgi şeirləri ilə tanınıb və bir çox mahnılara şeirlər yazıb. Eyni zamanda, Nüsrət Kəsəmənli məhəbbət janrında yazdığı şeirlərlə Azərbaycan ədəbiyyatında başqa bir səhifə açıb.
"Daha nağıllara inanmıram mən", "Biri vardı, biri yox", "Səni unutsam", "Vətən alov etsin odunu sənin", "Mənsiz qalacaqdır bu dünya bir gün", "Oğru olmaq istəyirəm", "Ağacın altında kölgə", "Qoyunlar yeyəcək canavarları", "Məhəbbətdən küsəndə", "Yoxdursa", "Mənim o ağaca yazığım gəlir", "Mənə inanmırsan bir yuxu kimi", "İnanma əzizim, inan əzizim" məşhur şeirlərindən sayılır.

December 29 is the birthday of Azerbaijani poet, publicist, and screenwriter Nusrat Kesemenli.
In 1966, he entered the journalism faculty of Azerbaijan State University (now Baku State University).
While in the second year of university, in 1969, he transferred to the correspondence department because he was accepted as a correspondent and literary worker for the newspapers "Bakı" and "Baku". After graduating from university, from 1978 to 1985 he worked as a referent and literary advisor at the Azerbaijan Writers' Union.
He began his literary creativity in the early 1960s. Music was composed for around 150 of his poems. He is the scriptwriter for documentary films such as "The Cry of Empty Villages," "Improvisation on the Subject," "Guarding the Anbizes," "Journey to Soviet Azerbaijan," and feature films like "Arms of Aphrodite," "The Karabakh Story." He participated in the VI and VII All-Union conferences of young writers in Moscow.
From 1981 to 1984, he was an active public figure: elected chairman of the Trade Union Committee at the Azerbaijan Writers' Union, a candidate member of the board of the republican committee of the cultural workers' trade union, a member of the Azerbaijan Society for the Protection of Historical and Cultural Monuments, a member of the board and chairman of the poetry council at the VI and VII congresses of the Azerbaijan Writers' Union. Since 1985, he worked as the chief editor at Azerbaijanfilm film studio named after J. Jabbarly.
Since 1985, he has been the scriptwriter and host of the documentary television program "Window to the World." He passed away on October 15, 2003, in Tabriz.
He was one of the founders of the Civic Solidarity Party and among the first members of the CSP Supreme Assembly (Supreme Council).
He became better known in Azerbaijan for his love poems and wrote lyrics for many songs. At the same time, Nusrat Kesemenli opened another chapter in Azerbaijani literature with his poems written in the genre of love.
His famous poems include "I No Longer Believe in Fairy Tales," "Once Upon a Time," "If I Forget You," "May the Homeland Ignite Your Fire," "One Day This World Will Be Without Me," "I Want to Be a Thief," "Shadow Under the Tree," "Let the Sheep Eat the Wolves," "When Offended by Love," "If It Is Not," "I Feel Sorry for That Tree," "You Do Not Believe Me Like a Dream," "Do Not Believe, My Dear, Believe, My Dear."