Şair Nüsrət Kəsəmənlinin doğum günüdür
O, 1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) jurnalistika fakültəsinə daxil olub.
Universitetin II kursundaykən 1969-cu ildə "Bakı" və "Baku" qəzetlərində müxbir, ədəbi işçi vəzifələrinə qəbul edildiyinə görə qiyabi şöbəyə keçirilib. Universiteti bitirdikdən sonra 1978-1985-ci illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqında referent və ədəbi məsləhətçi olub.
1960-cı illərin əvvəlindən bədii yaradıcılığa başlayıb. 150-dək şerinə musiqi bəstələnib. "Boş kəndlərin harayı", "Mövzu üzrə improvizasiya", "Ənbizlərin keşiyində", "Sovet Azərbaycanına səyahət" və s. sənədli filmlərin, "Afroditanın qolları", "Qarabağ əhvalatı" bədii filmlərin ssenari müəllifidir. Moskvada gənc yazıçıların VI, VII Ümumittifaq müşavirələrində iştirak edib.
1981-1984-cü illərdə fəal ictimaiyyətçi olub: Azərbaycan Yazıçılar İttifaqında Həmkarlar Komitəsinin sədri, mədəniyyət işçiləri həmkarlar ittifaqı respublika komitəsi rəyasət heyətinin üzvlüyünə namizəd, Azərbaycan Tarix və Mədəniyyət Abidələri Mühafizə Cəmiyyətinin üzvü, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının VI, VII qurultayında idarə heyətinin üzvü, poeziya şurasının sədri seçilib. 1985-ci ildən C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında baş redaktor işləyib.
1985-ci ildən "Dünyaya pəncərə" sənədli televiziya verilişinin ssenari müəllifi və aparıcısı olub. 15 oktyabr 2003-cü ildə Təbrizdə vəfat edib.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının qurucularından biri və VHP Ali Məclisinin (Ali Şurasının) ilk üzvlərindən olub.
Azərbaycanda daha çox yazdığı sevgi şeirləri ilə tanınıb və bir çox mahnılara şeirlər yazıb. Eyni zamanda, Nüsrət Kəsəmənli məhəbbət janrında yazdığı şeirlərlə Azərbaycan ədəbiyyatında başqa bir səhifə açıb.
"Daha nağıllara inanmıram mən", "Biri vardı, biri yox", "Səni unutsam", "Vətən alov etsin odunu sənin", "Mənsiz qalacaqdır bu dünya bir gün", "Oğru olmaq istəyirəm", "Ağacın altında kölgə", "Qoyunlar yeyəcək canavarları", "Məhəbbətdən küsəndə", "Yoxdursa", "Mənim o ağaca yazığım gəlir", "Mənə inanmırsan bir yuxu kimi", "İnanma əzizim, inan əzizim" məşhur şeirlərindən sayılır.

29 декабря — день рождения азербайджанского поэта, публициста, сценариста Нусрета Кясименли.
В 1966 году он поступил на факультет журналистики Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ).
На втором курсе, в 1969 году, он был принят на должности корреспондента и литературного работника в газеты «Бакы» и «Baku», поэтому перевёлся на заочное отделение. После окончания университета в 1978-1985 годах работал референтом и литературным консультантом в Союзе писателей Азербайджана.
Начал художественную деятельность с начала 1960-х годов. На музыку положено около 150 его стихотворений. Автор сценариев документальных фильмов «Крик пустых деревень», «Импровизация по теме», «На страже анбизов», «Путешествие в Советский Азербайджан» и др., художественных фильмов «Руки Афродиты», «История Карабаха». Участвовал в VI и VII Всесоюзных совещаниях молодых писателей в Москве.
В 1981-1984 годах был активным общественным деятелем: избирался председателем Комитета профсоюза в Союзе писателей Азербайджана, кандидатом в члены правления республиканского комитета профсоюза работников культуры, членом Общества охраны памятников истории и культуры Азербайджана, членом правления и председателем поэтического совета на VI и VII съездах Союза писателей. С 1985 года работал главным редактором на киностудии имени Дж. Джаббарлы «Азербайджанфильм».
С 1985 года был автором сценариев и ведущим документальной телевизионной передачи «Окно в мир». Скончался 15 октября 2003 года в Тебризе.
Был одним из основателей Партии национального согласия и одним из первых членов Высшего совета ПНС (Высшего совета).
В Азербайджане стал известен в основном своими любовными стихами и написал тексты к множеству песен. В то же время Нусрет Кясименли открыл новую страницу в азербайджанской литературе жанром поэзии о любви.
К числу его популярных стихотворений относятся «Я больше не верю в сказки», «Кто-то был, кто-то нет», «Если я тебя забуду», «Пусть Родина воспламенит твой огонь», «Этот мир останется без меня однажды», «Я хочу быть вором», «Тень под деревом», «Пусть овцы съедят волков», «Когда любовь обижена», «Если нет», «Мне жаль это дерево», «Ты мне не веришь, как сну», «Не верь, дорогая, верь, дорогая».