Prezidentdən gender bərabərliyi ilə bağlı -
“Azərbaycan Respublikasında gender (kişi və qadınların) bərabərliyi üzrə 2026 - 2028-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” təsdiq edilib.
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Milli Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsini əlaqələndirməli, Planının icrası barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Prezidentinə məlumat verməlidir.
Milli Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirməlidir.

Утвержден «Национальный план действий по обеспечению равенства полов (мужчин и женщин) в Азербайджанской Республике на 2026 - 2028 годы».
Medianews.az сообщает, что по этому поводу Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение.
В соответствии с распоряжением Государственный комитет по делам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики должен координировать реализацию мероприятий, предусмотренных в Национальном плане действий, а также один раз в год предоставлять Президенту Азербайджана отчет об исполнении плана.
Мониторинг и оценку исполнения мероприятий, предусмотренных Национальным планом действий, по заказу Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики должен проводить Центр анализа экономических реформ и коммуникаций.