Ölüm ayağında olan ərinə donor olmaq istəmədi:
Məlumata görə, cütlük üç il evli olub və iki azyaşlı uşaqları var. Lakin 2024-cü ilin qışında, kişiyə qaraciyərin sirozu diaqnozu qoyulduqda onların həyatı dəyişib. Həkimlər onun orqan transplantasiyası olmadan bir ildən çox yaşaya bilməyəcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.
Bildirilir ki, gözləmə siyahısına salındıqdan sonra kişi müalicəsi boyunca valideynlərindən və həyat yoldaşından dəstək alıb. Həkimlər onun həyat yoldaşının donor kimi 95%-dən çox uyğun olduğunu müəyyən ediblər. Onun həyatını xilas etmək ehtimalı real görünürdü, lakin qadın, gözlənilmədən “iynələrdən və iti cisimlərdən patoloji qorxusunun” olduğunu əsas gətirərək əməliyyatdan imtina edib.
Bildirilir ki, qadının bu imtinası ailədə gərginliyə səbəb olub. Ər arvadını ona çarə olmamaqla ona xəyanət etdiyini deyib. Kişinin valideynləri isə ərinin həyatını yalnız onun xilas edə biləcəyini israr edərək ona təzyiq göstəriblər. Lakin tezliklə donor tapılıb və transplantasiya uğurlu olub.
Kişi sağaldıqdan sonra arvadının əvvəllər appendektomiya və iynələrlə bağlı bir sıra prosedurlar keçirdiyini öyrənib. Söhbət zamanı qadın etiraf edib ki, imtina etməsinin əsl səbəbi övladlarını anasız qoya biləcək fəsadların qorxusu olub. Əri bu arqumentləri yetərsiz hesab edərək nikahın pozulması ilə bağlı məhkəməyə müraciət edib.
Bu iş geniş ictimai etirazlara səbəb olsa da, məhkəmə qadının mövqeyini təsdiq edib. Qərarda qeyd edilib ki, orqan donorluğu könüllü seçimdir və hətta nikahda belə, öhdəlik sayıla bilməz.
Məhkəmədən sonra cütlüyün boşandığı məlum olub. Qadın uşaqların qəyyumluğunu öz üzərinə götürüb və keçmiş əri sağalana qədər ona maddi dəstək verməyə razılıq verib.

В Южной Корее муж подал на развод с женой за отказ стать ее донором.
Согласно информации, пара была в браке три года и у них двое малолетних детей. Однако их жизнь кардинально изменилась зимой 2024 года, когда у мужчины диагностировали цирроз печени. Врачи предупредили, что без трансплантации органа он не проживет более года.
Отмечается, что после включения в список ожидания мужчина получал поддержку от родителей и жены. Врачи определили, что жена подходит в качестве донора более чем на 95%. Шансы спасти его жизнь казались реальными, однако женщина неожиданно отказалась от операции, сославшись на «патологический страх перед иглами и острыми предметами».
Сообщается, что отказ женщины вызвал напряжение в семье. Муж заявил, что жена предала его, отказавшись помочь. Родители мужчины настаивали, что спасти его жизнь может только она, и оказывали давление. Однако вскоре донор был найден, и трансплантация прошла успешно.
После выздоровления мужчина узнал, что у жены ранее была аппендэктомия и ряд процедур с применением инъекций. В разговоре женщина призналась, что истинной причиной отказа стал страх последствий, которые могут оставить детей без матери. Муж посчитал эти аргументы недостаточными и подал в суд с требованием о расторжении брака.
Хотя это дело вызвало широкий общественный резонанс, суд принял позицию женщины. В решении было указано, что донорство органов — это добровольный выбор и даже в браке оно не может считаться обязательством.
После суда стало известно, что пара развелась. Женщина взяла опеку над детьми на себя и согласилась оказывать бывшему мужу материальную поддержку до его полного выздоровления.