Ölüm ayağında olan ərinə donor olmaq istəmədi:
Məlumata görə, cütlük üç il evli olub və iki azyaşlı uşaqları var. Lakin 2024-cü ilin qışında, kişiyə qaraciyərin sirozu diaqnozu qoyulduqda onların həyatı dəyişib. Həkimlər onun orqan transplantasiyası olmadan bir ildən çox yaşaya bilməyəcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.
Bildirilir ki, gözləmə siyahısına salındıqdan sonra kişi müalicəsi boyunca valideynlərindən və həyat yoldaşından dəstək alıb. Həkimlər onun həyat yoldaşının donor kimi 95%-dən çox uyğun olduğunu müəyyən ediblər. Onun həyatını xilas etmək ehtimalı real görünürdü, lakin qadın, gözlənilmədən “iynələrdən və iti cisimlərdən patoloji qorxusunun” olduğunu əsas gətirərək əməliyyatdan imtina edib.
Bildirilir ki, qadının bu imtinası ailədə gərginliyə səbəb olub. Ər arvadını ona çarə olmamaqla ona xəyanət etdiyini deyib. Kişinin valideynləri isə ərinin həyatını yalnız onun xilas edə biləcəyini israr edərək ona təzyiq göstəriblər. Lakin tezliklə donor tapılıb və transplantasiya uğurlu olub.
Kişi sağaldıqdan sonra arvadının əvvəllər appendektomiya və iynələrlə bağlı bir sıra prosedurlar keçirdiyini öyrənib. Söhbət zamanı qadın etiraf edib ki, imtina etməsinin əsl səbəbi övladlarını anasız qoya biləcək fəsadların qorxusu olub. Əri bu arqumentləri yetərsiz hesab edərək nikahın pozulması ilə bağlı məhkəməyə müraciət edib.
Bu iş geniş ictimai etirazlara səbəb olsa da, məhkəmə qadının mövqeyini təsdiq edib. Qərarda qeyd edilib ki, orqan donorluğu könüllü seçimdir və hətta nikahda belə, öhdəlik sayıla bilməz.
Məhkəmədən sonra cütlüyün boşandığı məlum olub. Qadın uşaqların qəyyumluğunu öz üzərinə götürüb və keçmiş əri sağalana qədər ona maddi dəstək verməyə razılıq verib.

She did not want to be a donor for her husband who was on the verge of death:
She did not want to be a donor for her husband who was on the verge of death: The man recovered, see what he did
In South Korea, a husband sued his wife for refusing to donate an organ to him.
Publika.az reports that this was written by "Oddity Central."
According to the information, the couple had been married for three years and have two young children. However, their lives changed during the winter of 2024 when the man was diagnosed with liver cirrhosis. Doctors warned that he would not live more than a year without an organ transplant.
It is reported that after being placed on the waiting list, the man received support from his parents and wife throughout the treatment. Doctors determined that his wife was more than 95% compatible as a donor. Saving his life seemed realistic, but the woman unexpectedly refused the operation, citing her "pathological fear of needles and sharp objects."
It is reported that the woman's refusal caused tension in the family. The husband told his wife that she had betrayed him by not being his remedy. The man's parents pressured her by insisting that only she could save her husband's life. However, a donor was soon found, and the transplant was successful.
After the man recovered, he learned that his wife had previously undergone a number of procedures related to appendectomy and injections. During a conversation, the woman admitted that the true reason for her refusal was a fear of complications that could leave their children motherless. The husband regarded these arguments as insufficient and filed for divorce in court.
Although this case sparked widespread public protests, the court confirmed the woman's position. The decision stated that organ donation is a voluntary choice and cannot be considered an obligation even within marriage.
It became known after the court proceedings that the couple divorced. The woman took custody of the children and agreed to provide financial support to her ex-husband until he recovered.