Məşhur markanın avtomobilləri yolda alışır: Minlərlə maşın geri çağırılır
Ford şirkəti bəzi modellərində aşkarlanan motor bloku isidici qüsuru səbəbindən 59 mindən çox avtomobili geri çağırmaq qərarı verib. ABŞ Milli Yol Təhlükəsizliyi Administrasiyasının (NHTSA) açıqlamasına görə, bu qüsur yanğın riski yarada biləcək ciddi təhlükə təşkil edir.
Milli.Az xəbər verir ki, bəzi Ford avtomobillərindəki motor bloku isidiciləri çatlayaraq soyutma mayesinin sızmasına səbəb olur. Bu sızıntı qısa qapanmaya yol açaraq avtomobilin mühərrik hissəsində yanğın baş vermə ehtimalını artırır.
Ford-un geri çağırma siyahısında Lincoln MKC, Explorer, Fusion, Bronco Sport və Maverick modelləri yer alır. Şirkət bildirib ki, indiyədək bu qüsurla əlaqəli hər hansı qəza və ya xəsarət barədə məlumat yoxdur.
Ola biləcək təhlükənin qarşısını almaq üçün Ford avtomobil sahiblərinə rəsmi servis mərkəzləri ilə əlaqə saxlayaraq pulsuz yoxlama etdirilməsini tövsiyə edib. Qüsur aşkar olunduqda motor bloku isidiciləri dəyişdiriləcək.
Ekspertlər, geri çağırma siyahısına düşən avtomobil sahiblərinin şassi nömrələrini (VIN) Ford-un rəsmi saytından yoxlamasını tövsiyə edir.
Həmçinin, avtomobildə soyutma mayesi sızması və ya yanmış qoxu kimi qeyri-adi əlamətlər görüldükdə, mühərrikin dərhal dayandırılması vacibdir.

Cars of a famous brand catch fire on the road: Thousands of vehicles are being recalled
Ford company has decided to recall more than 59 thousand vehicles due to a motor block heater defect found in some of its models. According to the announcement by the US National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), this defect poses a serious risk that could lead to fire hazards.
According to Milli.Az, the motor block heaters in some Ford vehicles crack, causing coolant leakage. This leakage can cause a short circuit and increase the likelihood of a fire in the engine compartment of the vehicle.
The recall list from Ford includes Lincoln MKC, Explorer, Fusion, Bronco Sport, and Maverick models. The company stated that so far there have been no reports of any accidents or injuries related to this defect.
To prevent potential danger, Ford advised vehicle owners to contact official service centers for a free inspection. If the defect is detected, the motor block heaters will be replaced.
Experts recommend that vehicle owners whose vehicles are on the recall list check their chassis numbers (VIN) on Ford's official website.
Also, if unusual signs such as coolant leakage or burnt smell are noticed in the vehicle, it is important to stop the engine immediately.