Hər 10 evdən 7-də var - Xərçəng yaradır
Milli.Az xəbər verir ki, Fransanın "60 Millions de Consommateurs" təşkilatının araşdırmasına görə ətir çubuqları formaldehid, benzol, etilbenzol, furfural, stiren, toluol və asetaldehid kimi kanserogen maddələr buraxır. Bu maddələrin konsentrasiyası çox vaxt otaq havasının təhlükəsiz səviyyəsini dəfələrlə keçir.
Ətir çubuqları həmçinin yüksək konsentrasiyada mikrozərrəciklər buraxır ki, bunlar ağciyərlərə daxil olub kapilyarlardan qan dövranına keçə bilər.
Ən təhlükəsiz ev ətir vasitəsi aromadiffuzorlar hesab olunur. Bu məhsullarda istifadə olunan məhlullar təhlükəsiz səviyyədə qlikol efirləri ilə hazırlanır. Bəzən onlar efir yağları ilə zəngin ola bilər, amma kanserogen maddələr ya yoxdur, ya da çox aşağı təhlükəsiz konsentrasiyada olur.

Exists in 7 out of every 10 houses - Causes cancer
According to the investigation by France's "60 Millions de Consommateurs" organization reported by Milli.Az, fragrance sticks release carcinogenic substances such as formaldehyde, benzene, ethylbenzene, furfural, styrene, toluene, and acetaldehyde. The concentration of these substances often exceeds the safe level of room air by several times.
Fragrance sticks also release micro-particles in high concentration, which can enter the lungs and pass through the capillaries into the bloodstream.
The safest home fragrance method is considered to be aroma diffusers. The solutions used in these products are prepared with glycol ethers at safe levels. Sometimes they may be rich in essential oils, but carcinogenic substances are either absent or present at very low safe concentrations.