Zəngəzurda dəmiryol xəttini ABŞ deyil, Azərbaycan bərpa edə bilər –
Məlum olduğu kimi, avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə birgə bəyannamə imzalayıb sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, iki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə deyib ki, Zəngəzur dəhlizində dəmiryol xəttinin bərpası üçün Ermənistan ABŞ-la danışıqlar aparacaq: “Bu da vaxtın uzanması deməkdir. 42 kilometrə yaxın dəmiryol xəttinin çəkilməsi prinsipcə çətin proses deyil. Uzun illər Zəngəzurda dəmiryol xətti işlək olub. Həmçinin bu dəmiryolu Azərbaycanın mülkiyyətində olub. Birinci Qarabağ müharibəsində Ermənistan yol infrastrukturunu söküb. Buna baxmayaraq yolu bərpa etmək imkanları var”.
M.Əsədullazadənin fikrincə, Ermənistan hakimiyyəti ABŞ-la deyil, Azərbaycanla bu məsələdə danışıqlar aparıb, yolun tez bir vaxtda çəkilməsinə nail ola bilər: “Azərbaycan Ermənistanla sərhədə qədər dəmiryolunu bərpa edib. Qalan 42 kilometrlik dəmiryolunu Azərbaycanın altı aya bərpa etməsi mümkündür. Bunun üçün tam resurslarımız var. Amma Ermənistan və ABŞ arasında bu müstəvidə danışıqlar aparılsa, proses iki ilə yaxın çəkəcək. Azərbaycan Ermənistana müraciət edib, dəmiryolunun birgə cəkilməsini təklif edə bilər”.

Как известно, 8 августа Президент Азербайджана и премьер-министр Армении в Вашингтоне под свидетельством Президента США подписали совместную декларацию, приняли обязательство строить добрососедские отношения на основе неприкосновенности границ и недопустимости применения силы для приобретения территорий, а министры иностранных дел двух стран парафировали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
В Вашингтоне также согласовали создание коридора, который свяжет основную часть Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой, проходящего через Армению. Этот проект будет реализован под патронатом США.
По этому вопросу в интервью Medianews.az политический комментатор Мухаммад Асадуллазаде заявил, что Армения будет вести переговоры с США по восстановлению железнодорожной линии в коридоре Зангезур: «Это означает затягивание времени. Прокладка железнодорожного пути протяжённостью около 42 километров принципиально не является сложным процессом. Долгие годы железная дорога в Зангезуре функционировала. Кроме того, эта железная дорога находилась в собственности Азербайджана. В Первой карабахской войне Армения демонтировала дорожную инфраструктуру. Тем не менее, у неё есть возможности восстановить путь».
По мнению М. Асадуллазаде, власти Армении могут вести переговоры по этому вопросу не с США, а с Азербайджаном и добиваться скорейшего прокладывания пути: «Азербайджан восстановил железную дорогу до границы с Арменией. Оставшуюся железнодорожную линию протяжённостью 42 километра Азербайджан способен восстановить за полгода. Для этого у нас есть все необходимые ресурсы. Однако если переговоры будут вестись на этом уровне между Арменией и США, процесс займет около двух лет. Азербайджан может обратиться к Армении с предложением о совместном строительстве железной дороги».