Universitelər tələbə qeydiyyatını hansı formada aparacaq?
Ali məktəblərə qəbul olan tələbələrin iki gündən sonra müvafiq universitetlərə qeydiyyat prosesi başlayacaq.
Qeydiyyat hansı formada aparılacaq, tələbələrin və onların valideynlərinin qeydiyyat üçün öncədən Bakıya və digər şəhərlərə, universitetlərə gəlməsinə ehtiyac varmı?
Xatırladıram ki, uzun illər tələbə qeydiyyatı həm elektron formada ETN portalında, həm də paralel olaraq universitetdə kağız sənədlər toplamaqla aparılmışdı.
Lakin artıq 3 ildir ki, bu paralelçiliyə son qoyulub. Bir neçə il öncə ETN, İRİA və AzTU kağız sənədlərin toplanmasına son qoyulması təşəbbüsü ilə çıxış etmişdilər.
Hazırda ölkə üzrə ali məktəblərə qəbul olan bütün tələbələrin qeydiyyatı tam olaraq elektron formada, yalnız ETN-nin rəqəmsal resursunda, portal.edu.az-da aparılır.
Tələbələrdən heç bir kağız sənəd tələb olunmur, onlar öz hesablarına daxil olaraq tələb olunan bütün sənədləri-məlumatları öz şəxsi kabinetində görür və onları sadəcə təsdiq edirlər.
Universitetlərin paralel qeydiyyat aparması, kağız sənədlər, xüsusilə də attestat tələb etməsi, arayışlar istəməsi qadağandır.
Universitet rəhbərliyinin səlahiyyət verdiyi şəxslər yeni tələbələrlə bağlı zəruri datanı ETN portalına giriş etməklə əldə edə bilirlər.
Ötən illərdə apardığımız monitorinqlər göstərib ki, az sayda olsa da, bəzi universitetlər paralel qeydiyyat təşkil etmiş, hətta qeydiyyat üçün tələbələrdən kağız sənədlər tələb etmişdilər.
Xatırlayıram ki, nazir Emin Əmrullayev bunun yolverilməz olmasını açıqlamışdı.
Görəsən bu il paralel qeydiyyat aparan, kağız sənədlər, attestatlar tələb edən universitetlər olacaqmı?
Müşahidələr göstərir ki, hələlik universitetlər öz sosial resurslarında tələbələri qeydiyyat üçün ETN portalına yönəldirlər.
Ümid edirəm paralel və kağız formada qeydiyyatla rastlaşmayacağıq. Biz bununla bağlı monitorinqləri davam etdirəcəyik. Medianın da bu məsələni gündəmdə saxlaması faydalı olardı.
Diqqət!
Bir daha təkrar edirik ki, tələbələrin universitetlərə qeydiyyatı YALNIZ portal.edu.az rəqəmsal platformasında aparılır.
Universitetlərin kağız formada sənədlər, attestat, hansısa arayışlar və s. tələb etməsi qadağandır.
P.S. Xatırladıram ki, qanunvericilikdə təhsil sənədlərinin (diplom, attestat və s.) rəqəmsal formaya keçirilməsi nəzərdə tutulsa da, hökumət müvafiq Qaydaları təsdiqləmədiyindən ETN hələlik bunu reallaşdıra bilməyib.

Университеты будут осуществлять регистрацию студентов в какой форме?
Процесс регистрации студентов, поступивших в вузы, начнется через два дня в соответствующих университетах.
В каком формате будет проходить регистрация, нужно ли студентам и их родителям заранее приезжать в Баку или другие города, в университеты для регистрации?
Напоминаю, что долгие годы регистрация студентов проводилась как в электронном виде на портале ETN, так и параллельно сбором бумажных документов непосредственно в университете.
Однако уже три года назад от этой параллельной системы отказались. Несколько лет назад ETN, ИРИА и АзТУ выступили с инициативой прекратить сбор бумажных документов.
В настоящее время регистрация всех студентов, поступивших в вузы по всей стране, полностью проводится в электронном формате, исключительно на цифровом ресурсе ETN, на сайте portal.edu.az.
От студентов не требуется никаких бумажных документов; они входят в свои личные кабинеты, смотрят все необходимые документы и данные и просто подтверждают их.
Параллельная регистрация университетами, требование бумажных документов, особенно аттестатов, запрос справок запрещены.
Лица, уполномоченные руководством университетов, могут получить необходимые данные о новых студентах, войдя в портал ETN.
Мониторинги, проведённые в прошлые годы, показали, что хотя и в малом количестве, некоторые университеты организовывали параллельную регистрацию и даже требовали от студентов бумажные документы.
Помню, что министр Эмин Эмруллаев объяснял, что это недопустимо.
Интересно, будут ли в этом году университеты, которые проведут параллельную регистрацию и потребуют бумажные документы, аттестаты?
Наблюдения показывают, что пока университеты направляют студентов на портал ETN для регистрации через свои социальные ресурсы.
Надеюсь, мы не столкнемся с параллельной регистрацией и регистрацией в бумажном виде. Мы продолжим проводить мониторинги по этому вопросу. Было бы полезно, чтобы СМИ также держали эту тему в повестке дня.
Внимание!
Повторяем еще раз, что регистрация студентов в университеты ПРОВОДИТСЯ ТОЛЬКО на цифровой платформе portal.edu.az.
Запрещается требовать у студентов документы в бумажном виде, аттестаты, какие-либо справки и т.п.
П.С. Напоминаю, что хотя в законодательстве предусмотрен переход образовательных документов (дипломов, аттестатов и т.п.) в цифровую форму, правительство не утвердило соответствующие правила, поэтому ETN пока не может реализовать этот процесс.