Universitelər tələbə qeydiyyatını hansı formada aparacaq?
Ali məktəblərə qəbul olan tələbələrin iki gündən sonra müvafiq universitetlərə qeydiyyat prosesi başlayacaq.
Qeydiyyat hansı formada aparılacaq, tələbələrin və onların valideynlərinin qeydiyyat üçün öncədən Bakıya və digər şəhərlərə, universitetlərə gəlməsinə ehtiyac varmı?
Xatırladıram ki, uzun illər tələbə qeydiyyatı həm elektron formada ETN portalında, həm də paralel olaraq universitetdə kağız sənədlər toplamaqla aparılmışdı.
Lakin artıq 3 ildir ki, bu paralelçiliyə son qoyulub. Bir neçə il öncə ETN, İRİA və AzTU kağız sənədlərin toplanmasına son qoyulması təşəbbüsü ilə çıxış etmişdilər.
Hazırda ölkə üzrə ali məktəblərə qəbul olan bütün tələbələrin qeydiyyatı tam olaraq elektron formada, yalnız ETN-nin rəqəmsal resursunda, portal.edu.az-da aparılır.
Tələbələrdən heç bir kağız sənəd tələb olunmur, onlar öz hesablarına daxil olaraq tələb olunan bütün sənədləri-məlumatları öz şəxsi kabinetində görür və onları sadəcə təsdiq edirlər.
Universitetlərin paralel qeydiyyat aparması, kağız sənədlər, xüsusilə də attestat tələb etməsi, arayışlar istəməsi qadağandır.
Universitet rəhbərliyinin səlahiyyət verdiyi şəxslər yeni tələbələrlə bağlı zəruri datanı ETN portalına giriş etməklə əldə edə bilirlər.
Ötən illərdə apardığımız monitorinqlər göstərib ki, az sayda olsa da, bəzi universitetlər paralel qeydiyyat təşkil etmiş, hətta qeydiyyat üçün tələbələrdən kağız sənədlər tələb etmişdilər.
Xatırlayıram ki, nazir Emin Əmrullayev bunun yolverilməz olmasını açıqlamışdı.
Görəsən bu il paralel qeydiyyat aparan, kağız sənədlər, attestatlar tələb edən universitetlər olacaqmı?
Müşahidələr göstərir ki, hələlik universitetlər öz sosial resurslarında tələbələri qeydiyyat üçün ETN portalına yönəldirlər.
Ümid edirəm paralel və kağız formada qeydiyyatla rastlaşmayacağıq. Biz bununla bağlı monitorinqləri davam etdirəcəyik. Medianın da bu məsələni gündəmdə saxlaması faydalı olardı.
Diqqət!
Bir daha təkrar edirik ki, tələbələrin universitetlərə qeydiyyatı YALNIZ portal.edu.az rəqəmsal platformasında aparılır.
Universitetlərin kağız formada sənədlər, attestat, hansısa arayışlar və s. tələb etməsi qadağandır.
P.S. Xatırladıram ki, qanunvericilikdə təhsil sənədlərinin (diplom, attestat və s.) rəqəmsal formaya keçirilməsi nəzərdə tutulsa da, hökumət müvafiq Qaydaları təsdiqləmədiyindən ETN hələlik bunu reallaşdıra bilməyib.

In what form will universities conduct student registration?
The registration process for students admitted to higher education institutions will begin in the respective universities two days later.
In what form will the registration be conducted? Is it necessary for students and their parents to come to Baku and other cities, universities in advance for the registration?
I remind you that for many years, student registration was carried out both electronically on the ETN portal and simultaneously by collecting paper documents at the university.
However, this parallel process was ended 3 years ago. A few years ago, ETN, IRIA, and AzTU initiated stopping the collection of paper documents.
Currently, the registration of all students admitted to higher education institutions across the country is conducted completely electronically, only on the digital resource of ETN, at portal.edu.az.
No paper documents are required from students; they log into their own accounts and see all the necessary documents-information in their personal cabinet and simply confirm them.
It is forbidden for universities to conduct parallel registration, require paper documents, especially certificates, or request certificates.
Persons authorized by the university administration can obtain the necessary data regarding new students by accessing the ETN portal.
Monitoring conducted in previous years showed that although a small number, some universities organized parallel registration and even required paper documents from students for registration.
I recall that Minister Emin Amrullayev explained that this is unacceptable.
I wonder if this year there will be universities that conduct parallel registration and require paper documents, certificates?
Observations show that so far universities are directing students to the ETN portal for registration on their social resources.
I hope we will not encounter parallel and paper-based registration. We will continue monitoring this. It would also be useful for the media to keep this issue on the agenda.
Attention!
We repeat once again that the registration of students to universities is ONLY conducted on the digital platform portal.edu.az.
It is prohibited for universities to require paper documents, certificates, or any certificates, etc.
P.S. I remind you that although transferring education documents (diploma, certificate, etc.) to digital form is envisaged in the legislation, since the government has not yet approved the relevant regulations, ETN has not been able to realize this yet.