Siyasi islamın ən güclü şəbəkəsi hədəfdə:
“ABŞ Prezidenti Donald Trampın “Müsəlman qardaşları” təşkilatının bəzi şöbələrinin xarici terror təşkilatları və qlobal terrorçular siyahısına daxil edilməsi prosedurunu başlatması, bu məqsədlə sərəncam imzalaması təsadüfi deyil”. Politoloq Xaqani Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
Onun sözlərinə görə, uzun müddətdir ki, ABŞ-ın nüfuzlu siyasi xadimləri “Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı elan olunmasına çalışırlar: “Buna israr edən ən nüfuzlu siyasi xadim isə, heç şübhəsiz ki, ABŞ-ın dövlət katibi və prezidentin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri olan Marko Rubiodur. Rubio hələ senator olduğu dövrdən “Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı kimi tanınması üçün çalışıb. Respublikaçılar Partiyasının nüfuzlu təmsilçilərindən Ted Kruz, Con Korni, Texas ştatının qubernatoru Qreq Abbott “Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı kimi tanınmasına çalşırlar.
Respublikaçılarla yanaşı demokratların da təmsilçiləri arasında “Müsəlman qardaşları”nı terror təşkilatı hesab edən nüfuzlu senator və konqresmenlər var. Texas ştatının qubernatoru Qreq Abbott “Müsəlman qardaşları”na yaxınlığı ilə tanınan Amerika-İslam Münasibətləri Şurası qeyri-hökumət təşkilatının da terror təşkilatı kimi tanınmasını istəyir.
Bütün bunlar gözlənilən idi. ABŞ, Avropa və Böyük Britaniyanın beyin mərkəzlərində son illər siyasi islamın ən güclü şəbəkəsi olan “Müsəlman qardaşları”nın fəaliyyəti ciddi araşdırmaların mövzusudur. Həmin araşdırmalarla tanış olanlar, eləcə də Qərbin siyasi fikir sisteminin və qanunvericiliyinin formalaşmasının neçə baş verdiyini bilənlər prosesin hansı istiqamətə getdiyini görürdülər”.
X.Cəfərli qeyd edib ki, SSRİ-nin mövcud olduğu dövrdə, yəni soyuq müharibə illərində siyasi islam Moskvanın müsəlman ölkələrinə kommunizmi ixrac etməsinə yol verməmək üçün Qərbin əlində əsas ideoloji silah idi: “Ancaq soyuq müharibədən sonra siyasi islam Qərb üçün kommunizmin özündən problemli olmağa başladı. Hazırda siyasi islamın ən güclü şəbəkəsi “Müsəlman qardaşları” hesab olunur. Ekspertlər “Müsəlman qardaşları”nı “əl-Qaidə” kimi sünni cihadçı qruplar üçün ideoloji mənbə olaraq dəyərləndirirlər.
“Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı kimi tanınmasının hökmən gündəmə gələcəyini müəyyən edən digər bir önəmli faktor bu təşkilatın Misir, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Bəhreyn də daxil olmaqla bir neçə ölkə tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınmasıdır. Bu ölkələr hətta 2017-ci ildə Qətəri terrorizmi (“Müsəlman qardaşları”nı) dəstəkləməkdə ittiham edərək, diplomatik əlaqələri kəsmişdilər.
ABŞ-ın “Müsəlman qardaşları”nı bu günə kimi terror təşkilatı kimi tanımamasının ən güclü səbəbi iki önəmli müttəfiqi - Türkiyə və Qətərlə bağlı seçim qarşısında qalmaqdan çəkinməsidir. Çünki Qərbdə əmindirlər ki, Qətər “Müsəlman qardaşları”nın ən böyük maliyyə sponsoru, Türkiyə isə ən güclü siyasi dəstəkçisidir. “Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı elan olunması bu təsisatla yaxın münasibətləri olan ölkələrə qarşı qadağaların dərhal tətbiqini nəzərdə tutmasa da, gec-tez bu baş verəcək.
Hələlik Tramp Türkiyə və Qətərlə münasibətləri qorumağa çalışaraq “Müsəlman qardaşları”nı vahid təsisat kimi deyil, onun Livan, İordaniya və Misirdəki bölmələri də daxil olmaqla bəzi bölmələrini xarici terror təşkilatı kimi tanımaq kursunu götürüb. Lakin prosesin bununla kifayətlənməyəcəyini söyləmək mümkündür.
“Müsəlman qardaşları”nın terror təşkilatı kimi tanınması ilə bağlı ABŞ-ın Nümayəndələr Palatasında və Senatda irəli sürülmüş qanun layihələrində isə bütün şəbəkənin terror təşkilatı kimi tanınması təklif olunur”.
Politoloq vurğulayıb ki, bütün bunlar Yaxın Şərqin siyasi çoğrafiyasının yenidən dizayn edilməsi prosesinə çox ciddi təsir edəcək.

«То, что президент США Дональд Трамп инициировал процедуру включения некоторых отделений организации "Братья-мусульмане" в список иностранных террористических организаций и глобальных террористов и подписал для этого указ, — не случайно». Такое мнение в интервью Medianews.az выразил политолог Хагани Джафарли.
По его словам, уже длительное время влиятельные политические деятели США пытаются объявить «Братьев-мусульман» террористической организацией: «Самый влиятельный политик, настаивающий на этом, несомненно, — госсекретарь США и советник президента по вопросам национальной безопасности Марко Рубио. Еще будучи сенатором, Рубио добивался признания "Братьев-мусульман" террористической организацией. Влиятельные представители Республиканской партии Тед Круз, Джон Корни, губернатор штата Техас Грег Эбботт также работают над признанием "Братьев-мусульман" террористической организацией.
Помимо республиканцев, среди демократов тоже есть влиятельные сенаторы и конгрессмены, считающие «Братьев-мусульман» террористической организацией. Губернатор штата Техас Грег Эбботт также выступает за признание неправительственной организации Американо-исламский совет по связям (APIC), близкой к «Братьям-мусульманам», террористической организацией.
Все это было ожидаемо. В последние годы деятельность «Братьев-мусульман» — самой сильной сети политического ислама — серьезно исследуется мозговыми центрами США, Европы и Великобритании. Ознакомившиеся с этими исследованиями, а также знающие, как формировалась система политических взглядов и законодательства Запада, видели, в каком направлении движется этот процесс», — отметил он.
Х. Джафарли отметил, что в период существования СССР, то есть во времена холодной войны, политический ислам был для Запада основным идеологическим оружием против экспорта коммунизма Москвой в мусульманские страны: «Однако после холодной войны политический ислам стал для Запада проблемой гораздо более серьезной, чем сам коммунизм. Сегодня самой сильной сетью политического ислама считается организация "Братья-мусульмане". Эксперты оценивают «Братьев-мусульман» как идеологический источник для суннитских джихадистских группировок, подобных "Аль-Каиде".
Еще одним важным фактором, определяющим неминуемое появление темы признания «Братьев-мусульман» террористической организацией, является то, что эта организация признана террористической в нескольких странах, включая Египет, Саудовскую Аравию, ОАЭ и Бахрейн. Эти страны даже в 2017 году разорвали дипломатические отношения с Катаром, обвиняя его в поддержке терроризма (имея в виду "Братьев-мусульман").
Сильнейшим поводом для того, что США до сих пор не признавали «Братьев-мусульман» террористической организацией, является нежелание выбирать между двумя важными союзниками — Турцией и Катаром. На Западе уверены, что Катар является крупнейшим финансовым спонсором «Братьев-мусульман», а Турция — их самым сильным политическим покровителем. Признание «Братьев-мусульман» террористической организацией не предполагает немедленного введения запретов против стран, связанных с этой организацией, однако рано или поздно это случится.
Пока Трамп пытается сохранить отношения с Турцией и Катаром, он выбрал курс на признание отдельных отделений «Братьев-мусульман», включая их филиалы в Ливане, Иордании и Египте, иностранными террористическими организациями, а не единой организацией. Однако можно сказать, что процесс на этом не остановится.
В законопроектах, выдвинутых в Палате представителей и Сенате США, предлагается признать всю сеть «Братьев-мусульман» террористической организацией», — добавил политолог.
Он подчеркнул, что все это окажет очень серьезное влияние на процесс переустройства политической карты Ближнего Востока.