Rusiyanın Polşaya dron hücumu ilə Azərbaycan təyyarəsini vurması arasında bənzərlik
“Rusiyanın Polşanın hava sahəsini dronlarla pozması Azərbaycanın mülki təyyarəsini raketlə vurmasına bənzəyir”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib: “Təyyarəmizi vuranda əvvəlcə dezinformasiya yaydılar, raket izi aşkarlandıqdan sonra faktlar qarşısında susmağa üstünlük verdilər.
Kreml eyni siyasəti Polşaya münasibətdə də sərgiləyir. Kremlin nəzarətindəki saytlar əvvəlcə dezinformasiya yaydılar ki, guya dronların Rusiya ordusuna aidiyyəti yoxdur. Ancaq faktlarla üzləşdiklərinə görə bizim nümunədə olduğu kimi susmağa üstünlük verməyə başlayıblar.
Kremlin həm mülki təyyarənin vurulmasında, həm də Polşanın hava sahəsini pozmasında siyasəti eynidir: Elədiyim hərəkətə (oxu: cinayətə) görə üzr istəyən deyiləm! Bu, Sankt-Peterburqun xuliqanlarla dolu küçələrinin öyrətdiyi “tərbiyənin” nəticəsidir”.

Сходство между запуском российским дроном в Польшу и поражением азербайджанского самолёта
«Нарушение России воздушного пространства Польши с помощью дронов похоже на то, как Азербайджан сбил гражданский самолёт ракетой». Такое мнение в интервью Medianews.az выразил политолог Элхан Шахинагу.
Он отметил: «Когда сбили наш самолёт, сначала распространяли дезинформацию, а после обнаружения следов ракеты предпочли молчать перед лицом фактов.
Кремль проводит такую же политику и по отношению к Польше. Подконтрольные Кремлю сайты сначала распространили дезинформацию, что якобы дроны не имеют отношения к российской армии. Но столкнувшись с фактами, они, как и в нашем случае, начинают предпочитать молчание.
Политика Кремля в сбитии гражданского самолёта и нарушении воздушного пространства Польши одинакова: "Я не извиняюсь за свои действия (читай: преступления)! Это результат «воспитания», которое преподают улицы Санкт-Петербурга, полные хулиганов».