Müharibə və sanksiyalar səbəbilə Rusiyanın qeyri-rəsmi birinci ledisi olaraq adlandırılan deyilən Alina Kabayeva bəzi vərdişlərini dəyişib, lakin hələ də təbliğatçı media resurslarından böyük gəlirlər əldə edir.
Musavat.com xarici agentliklərə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın müstəqil jurnalistləri məlumatr yayıblar.
Verilən xəbərlərə görə, qeyri-rəsmi birinci ledi olaraq tanınan Kabayevanın gəlirləri yüksəlməkdə davam edir: 2025-ci ildə o, idarə heyətinə rəhbərlik etdiyi “Milli Media Qrupu”ndan (NMG) 520 milyon rubl (təxminən 6 milyon 205 min dollar) qazanıb. Bu rəqəm 2024-cü ildəki 450 milyon rubldan və 2023-cü ildəki 375 milyon rubldan çoxdur. Beləliklə, üç ildə Kabayeva 1,3 milyard rubldan artıq (15 milyon 513 min dollar) gəlir əldə edib. Bu məlumatlar Rusiya Federal Vergi Xidmətindəki mənbədən əldə edilən sənədlərə əsaslanır.
Kabayeva yığdığı pulları sürətlə artırır. Keçmiş gimnast vəsaitlərini “Rossiya” səhmdar bankında saxlayır – bu bank “Putinin dostlarının bankı” kimi tanınır. 2025-ci ilin yanvarına olan məlumata görə, Kabayevanın bu bankdakı əmanəti 1,6 milyard rubl (19 milyon dollar) təşkil edib. Pul 21% illik faiz dərəcəsi ilə yerləşdirilib. Bu isə o deməkdir ki, Kabayeva yalnız faizlərdən ildə 325 milyon rubl (3 milyon 818 min dollar) qazanacaq.
Verilən məlumatlara əsasən Kabayeva pullarını əsasən dəbdəbəli geyimlərə xərcləyir. İctimaiyyət qarşısına çıxarkən o, məsələn, amerikalı Proenza Schouler brendinin kostyumlarını geyinir: pantalon 1,2 min avro, pencəyi isə 2 min avrodur. Şagirdlərinin məşqlərinə isə o, italyan Brunello Cucinelli markasının 2 min dollarlıq idman ayaqqabılarını geyinərək gəlir. Rus brendləri arasında isə Kabayeva Ulyana Sergeyenkonu üstün tutur: yaxınlarda o, İqor Seçinin keçmiş sevgilisinə məxsus moda evinin 250 min rublluq çantası ilə görünüb.
Sanksiyalar Kabayevanın sevimli hobbisinə – səyahətlərinə ciddi təsir göstərib. Müharibədən əvvəl o, tez-tez Avropa ölkələrinə uçur, biznes-jetlər (məsələn, Challenger və Cessna) icarəyə götürürdü. Belə uçuşların qiyməti bəzən 2 milyon rubla çatırmış. Kabayeva Milana, Münhenə və Luqano şəhərinə tez-tez gedib. Deyilən görə o, ilk oğlunu da məhz Luqanoda dünyaya gətirmişdi. Amma indi onun səfərləri yalnız MDB və Asiya ölkələri ilə məhdudlaşır.

Россия теряет миллиарды в Украине, а Кабаева зарабатывает миллионы.
Из-за войны и санкций так называемая неофициальная первая леди России Алина Кабаева изменила некоторые свои привычки, но по-прежнему получает большие доходы от пропагандистских медиа-ресурсов.
Musavat.com со ссылкой на иностранные агентства сообщает, что об этом сообщили независимые российские журналисты.
По полученной информации, доходы Кабаевой, известной как неофициальная первая леди, продолжают расти: в 2025 году она заработала 520 миллионов рублей (примерно 6 миллионов 205 тысяч долларов) от «Национальной Медиа Группы» (НМГ), которую возглавляет в совете директоров. Эта сумма больше, чем 450 миллионов рублей в 2024 году и 375 миллионов рублей в 2023 году. Таким образом, за три года Кабаева получила более 1,3 миллиарда рублей (15 миллионов 513 тысяч долларов). Эти данные основаны на документах, полученных из Федеральной налоговой службы России.
Кабаева быстро увеличивает накопленные средства. Бывшая гимнастка хранит свои деньги в акционерном банке «Россия» — этом банке, который называют «банком друзей Путина». По состоянию на январь 2025 года ее вклад в этом банке составлял 1,6 миллиарда рублей (19 миллионов долларов). Деньги размещены под годовую процентную ставку 21%. Это означает, что Кабаева будет зарабатывать только на процентах 325 миллионов рублей (3 миллиона 818 тысяч долларов) в год.
Согласно предоставленной информации, Кабаева в основном тратит деньги на роскошную одежду. В общественных местах она, например, носит костюмы американского бренда Proenza Schouler: брюки стоят 1200 евро, пиджак – 2000 евро. На тренировки своих учеников она приходит в спортивных кроссовках итальянского бренда Brunello Cucinelli стоимостью 2000 долларов. Среди российских брендов Кабаева предпочитает Ульяну Сергеенко: недавно ее видели с сумкой стоимостью 250 тысяч рублей из дома моды, принадлежащего бывшей возлюбленной Игоря Сечина.
Санкции серьезно повлияли на любимое хобби Кабаевой — путешествия. До войны она часто летала в европейские страны, арендовала бизнес-джеты (например, Challenger и Cessna). Стоимость таких рейсов иногда достигала 2 миллионов рублей. Кабаева часто посещала Милан, Мюнхен и Лугано. Говорят, что первенца она родила именно в Лугано. Сейчас же ее поездки ограничены странами СНГ и Азии.