Qorxulu Tehranın bitməyən Zəngəzur yuxuları
Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı addımlar atıldıqca yenə Tehranın qorxulu yuxuları qarışıb. Mühafizəkar qanadın əyalət təfəkkürlü nümayəndələri davamlı olaraq Zəngəzur əleyhinə çıxışlarını davam etdirirlər.
İranın Tinn.ir saytı yazır: “Zəngəzur dəhlizi ətrafında ciddi geosiyasi qarşıdurma formalaşmaqdadır. Bəzi xarici qüvvələr Zəngəzur vasitəsilə İranın regional əlaqələrini kəsməyə çalışır”.
İranın mühafizəkar qanadının anti-Zəngəzur çıxışlarının arxasında çox məkrli məqsədlər durub.
Birincisi, məqsəd islahatçı prezident Məsud Pezeşkianı gözdən salmaqdır. Çünki bu şəxs Zəngəzur dəhlizinin açılmasınna loyal baxır, bütün qonşu dövlətlərlə, xüsusilə Azərbaycanla normal əməkdaşlığın genişlənməsində maraqlıdır. 12 günlük İsrail-İran müharibəsində mühafizəkar qanadın indi yekə-yekə danışan üzvləri bunkerdə gizləndiyi zamanda Məsud Pezeşkian daim xalqın arasında olurdu.
Məsud bəy dərk edir ki, İranın xilası ixtilaflardan, qarşı durmalardan deyil, yalnız bütün qüvvələrlə əməkdaşlıqdan keçir. Molla rejiminin isə məqsədi başqadır.
İkincisi, İrandakı mühafizəkar rejim Azərbaycanı müstəqil, güclü dövlət kimi qəbul edə bilmir. Türk dövlətlərinin genişlənən əməkdaşlığından əndişələnirlər. Müşahidələr göstərir ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının son bir neçə ildə təşkilatlanmasından, bu ölkələr arasında iqtisadi əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoymasından İran ciddi təşviş keçirir. Hətta Zəngəzuru TURAN dəhlizi kimi qəbul edirlər.
Üçüncüsü, Tehranla Moskvanın Zəngəzur məsələsində mövqeyi üst-üstə düşür. Rusiya rəsmiləri üzdə bu dəhlizlə bağlı susqunluq göstərsə də, arxadan İranı Zəngəzur və yaxud ABŞ şirkətinə həvalə ediləcək Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun əleyhinə təlimatlandırırlar. Rəsmi Moskva öz mövqeyini çirklənmiş mediası və həmçinin İranın mühafizəkar qanadının üzvləri vasitəsilə ifadə edir. Hər iki ölkə Azərbaycanı bu və digər formada öz əyaləti kimi görür. Ona görə Zəngəzur layihəsi, necə deyərlər Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun gerçəkləşməsi sürətlənməlidir.
Rusiyanın və İranın isə imperiya iddialarında əl çəkmədikcə geostrateji baxımdan uğur qazanmaq şansı yoxdur.

Страшные, бесконечные сны Тегерана о Зангезуре
По мере принятия шагов по открытию Зангезурского коридора в Тегеране снова смешались страшные сны. Представители консервативного крыла с провинциальным мышлением постоянно выступают против Зангезура.
Иранский сайт Tinn.ir пишет: «Вокруг Зангезурского коридора формируется серьёзное геополитическое противостояние. Некоторые иностранные силы пытаются через Зангезур разорвать региональные связи Ирана».
За анти-Зангезурскими выступлениями консервативного крыла Ирана стоят очень коварные цели.
Во-первых, цель — дискредитировать реформаторского президента Масуда Пезешкиана. Потому что этот человек лояльно относится к открытию Зангезурского коридора, заинтересован в расширении нормального сотрудничества со всеми соседними государствами, особенно с Азербайджаном. В 12-дневной Израильско-Иранской войне, когда члены консервативного крыла громко говорили, но прятались в бункере, Масуд Пезешкиан постоянно находился среди народа.
Масуд бей понимает, что спасение Ирана — не в конфликтах и противостояниях, а только в сотрудничестве со всеми силами. Цели же муллоского режима иные.
Во-вторых, консервативный режим в Иране не может признать Азербайджан независимым и сильным государством. Их беспокоит расширяющееся сотрудничество тюркских государств. Наблюдения показывают, что Иран испытывает серьёзную тревогу из-за организации в последние несколько лет Организации Тюркских Государств и выхода экономических отношений между этими странами на новый уровень. Они даже воспринимают Зангезур как коридор ТУРАН.
В-третьих, позиции Тегерана и Москвы по вопросу Зангезура совпадают. Хотя российские официальные лица формально молчат относительно этого коридора, за спиной они инструктируют Иран против Зангезура или Маршрута Трампа во имя Международного Мира и Благосостояния, который будет передан американской компании. Официальный Кремль выражает свою позицию через зависимые СМИ и членов консервативного крыла Ирана. Обе страны рассматривают Азербайджан той или иной формой как свой регион. Поэтому проект Зангезур, так сказать, должен ускорить реализацию Маршрута Трампа во имя Международного Мира и Благосостояния.
У России и Ирана нет шансов добиться геостратегического успеха, пока они не откажутся от своих имперских претензий.