Rusiya Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozak həftəsonu vəzifəsindən istefa ərizəsi yazıb. Bu barədə qərarla tanış olan mənbələrə istinadən RБК məlumat yayıb. Bildirilir ki, yaxın günlərdə Kozak kollektivlə vidalaşacaq və biznes sahəsinə keçidlə bağlı müxtəlif təklifləri nəzərdən keçirir.
Musavat.com xəbər verir ki, Dmitri Kozak illərdir prezident Vladimir Putinin ən yaxın çevrəsində yer alan fiqurlardan biridir. O, Ukrayna, Qarabağ və postsovet məkanındakı həssas proseslərdə Kremlə ən çox etimad edilən vasitəçi kimi çıxış edib. Məhz buna görə də onun qəfil istefası Moskva elitasında ciddi suallar doğurub.
Rəsmi versiyaya görə, Kozak biznes təkliflərini nəzərdən keçirir. Lakin analitiklər bildirirlər ki, yüksəkvəzifəli məmurların biznesə keçməsi Rusiyada tez-tez rast gəlinən haldır və çox vaxt bu addım siyasi manevr kimi qiymətləndirilir.
Keçmiş Administrasiya rəhbəri Aleksandr Voloşin Kreml komandasında çalışdıqdan sonra böyük korporasiyaların – RАО «ЕЭС Rossii» və «NorNikel»in idarə heyətlərinə rəhbərlik edib. Digər nümunə isə Aleksey Kudrindir: Hesablama Palatasının rəhbəri postundan sonra «Yandeks»də korporativ müşavir kimi fəaliyyətini davam etdirib.
Musavat.com yazarına görə, Kozakın gedişi sadəcə “biznesə transfer” deyil, həm də Kreml daxilində qüvvələr balansının dəyişdiyinin göstəricisi ola bilər. Çoxillik silahdaşını itirən Putin, əslində, bu prosesi özü idarə edir. Beləliklə, Kremlin ən etibarlı kadrlarından birinin səhnədən uzaqlaşdırılması Moskvanın siyasi sistemində yeni dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

Putin's closest ally resigned –
Deputy Head of the Russian Presidential Administration Dmitry Kozak submitted his resignation over the weekend. This was reported by RBC citing sources familiar with the decision. It is stated that Kozak will soon bid farewell to the team and is considering various proposals related to transitioning into business.
Musavat.com reports that Dmitry Kozak has been one of the closest figures around President Vladimir Putin for years. He has acted as the Kremlin’s most trusted mediator in sensitive processes in Ukraine, Karabakh, and the post-Soviet space. It is precisely for this reason that his sudden resignation has raised serious questions within the Moscow elite.
According to the official version, Kozak is reviewing business offers. However, analysts note that the transition of high-ranking officials into business is a common occurrence in Russia and is often viewed as a political maneuver.
Former Administration head Alexander Voloshin, after working within the Kremlin team, led the boards of major corporations – RAO "UES Russia" and "NorNickel". Another example is Alexey Kudrin: after his post as head of the Accounts Chamber, he continued his activity as a corporate advisor at "Yandex".
According to the Musavat.com author, Kozak's departure is not just a "transfer to business" but may also indicate a shift in the balance of power within the Kremlin. Putin, having lost a long-time comrade-in-arms, is in fact managing this process himself. Thus, the sidelining of one of the Kremlin’s most trusted cadres is regarded as the beginning of a new era in Moscow's political system.