Ögey övlad atanın pensiyasını necə ala bilər? -
Lent.az-ın "bir sual, bir cavab" rubrikasında növbəti mövzu ögey övladın ailə başçısını itirməyə görə atasının pensiyasını alması ilə bağlıdır.
Ögey övladın ailə başçısını itirməyə görə atasının pensiyasını alması üçün hüquq yaradan hansı sənəd tələb olunur?
Lent.az xəbər verir ki, bu kateqoriyadan olan şəxslərin əmək pensiyası hüququnun müəyyənləşdirilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
Əmək pensiyası təyin edilən şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, ögey övladın doğum haqqında şəhadətnaməsinin surəti, ailə başçısının ölüm haqqında şəhadətnaməsinin (və ya xəbərsiz itkin düşməsi, yaxud ölmüş elan edilməsi haqqında məhkəmə qərarının) surəti, ögey övladın 23 yaşınadək əyani təhsil alması barədə təhsil müəssisəsinin arayışı, 18 yaşına çatanadək əlilliyi müəyyən olunmuş ögey övladın 18 yaşından yuxarı əlilliyinin olması barədə tibbi-sosial ekspertiza müayinəsinin nəticələri barədə çıxarışana və atanın nikah haqqında şəhadətnaməsinin surəti, vəfat edənin sığorta stajını təsdiq edən sənəd.

Как пасынок может получить пенсию отца? -
В рубрике Lent.az «один вопрос, один ответ» следующая тема касается получения пасынком пенсии отца в связи с потерей главы семьи.
Какой документ, создающий право, требуется для того, чтобы пасынок мог получать пенсию отца за потерю главы семьи?
Lent.az сообщает, что для определения права на трудовую пенсию лиц из этой категории требуются следующие документы:
Копия удостоверения личности лица, которому назначается трудовая пенсия, копия свидетельства о рождении пасынка, копия свидетельства о смерти главы семьи (или копия решения суда о признании безвестно пропавшим либо умершим), справка образовательного учреждения об очном обучении пасынка до 23 лет, выписка о результатах медико-социальной экспертизы об инвалидности пасынка до 18 лет и инвалидности в возрасте свыше 18 лет, копия свидетельства о браке отца, документ, подтверждающий страховой стаж умершего.