Moskva və Pekin beynəlxalq təşkilatı islah etmək istəyirlər
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Çinə səfəri ərəfəsində bu ölkənin “Sinhua” agentliyinə müsahibə verib. Kreml sahibi həmin müsahibədə Rusiya-Çin münasibətlərinin son illərdə sürətlə inkişafından, ticarət əlaqələrinin həcminin 100 milyard dolları aşmasından ağız dolusu danışıb. Putin müsahibədə iki ölkə arasında bərabərhüquqlu tərəfdaşlığın mövcudluğunu vurğulayıb. Halbuki, Rusiya bir çox sahədə Çindən asılı vəziyyətə düşüb. Rusiya Ukraynaya qarşı başlatdığı işğalçı müharibəyə və Qərbin sərt sanksiyaları ilə üzləşdiyinə görə əsas gəlir mənbəyi olan neftini və qazını ucuz qiymətə Çinə satmaq məcburiyyətindədir. Rusiya öz ticarətinin istiqamətini Qərbdən Çinə dəyişib. Çinin Rusiya bazarında çəkisi xeyli artıb. Bundan başqa Rusiya Qərb ölkələrindən ala bilmədiyi texnologiyaları Çindən almağa başlayıb. Bu amil də Rusiyanın Çindən asılılığını artırıb.
Kreml sahibi müsahibədə Rusiya və Çinin BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlara çalışdıqlarını bildirib. Putinin sözlərinə görə, Moskva və Pekin Asiya, Afrika və Latın Amerikası ölkələri hesabına BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinin sayını artırmaq istəyir. Ancaq Putin bunu deyərkən zəruri əlavəsini də unutmayıb: “BMT Təhlükəsizlik Şurasında istənilən dəyişiklik diqqətlə araşdırılmalıdır”. Yəni bu o deməkdir ki, yeni üzvlər Rusiya və Çinin istəklərinə cavab verməlidirlər.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi (ABŞ. Böyük Britaniya, Fransa, Rusiya və Çin), 2 il müddətinə seçilən 10 qeyri-daimi üzvü var. 2011-ci ildə Azərbaycan da ilk dəfə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilib. BMT Təhlükəsizlik Şurası İkinci Dünya müharibəsinin nəticələrinə görə formalaşıb. Daimi üzvlər müharibədə qalib ölkələrdir. Halbuki, Fransanın Təhlükəsizlik Şurası daimi üzvlüyünə salınması Böyük Britaniya ilə ABŞ-ın səyləri əsasında baş tutub. Fransa müharibənin qalibi deyildi. Buna baxmayaraq, Vaşinqton və Londonun səyləri əsasında Fransanı da siyahıya əlavə ediblər.
İkinci Dünya müharibəsindən keçən 80 ildə beynəlxalq aləmdə reallıqlar dəyişib. Təsadüfi deyil ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvünü nəzərdə tutaraq “dünya 5-dən böyükdür” ifadəsini tez-tez səsləndirir. Türkiyə bölgədə real gücə çevrildiyinə görə, Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvlüyünə iddiaçılar arasındadır. Hindistan, Misir, Braziliya kimi ölkələr də daimi üzvlüyə iddia edə bilərlər. Ancaq Moskva və Pekin hər iddiaçını dəstəkləməyəcək. Misal üçün Pekin rəqibi Hindistanın Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzv olmasını dəstəkləyərmi? Və ya Rusiya Türkiyəyə “yaşıl işıq” yandırarmı?
Moskva və Pekinin məqsədi heç də BMT-də islahatlar aparmaq deyil. Bu iki ölkə sadəcə, Qərb ölkələri ilə mübarizədə tərəfdaşlarının sayını artırmağa çalışır və belələrinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyünü dəstəkləməyə hazır görünürlər. Ancaq Təhlükəsizlik Şurasında qərarlar yekdilliklə qəbul olunmalıdır. Vaşinqton, London və Paris Təhlükəsizlik Şurasının qapılarını digər ölkələrə açmağa hazır deyillər. Digər tərəfdən müasir dünyada əhəmiyyətli qərarlar BMT-dən yan keçir. Rusiya Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə başlayanda Kreml islahatların keçirilməsini zəruri saydığı BMT Təhlükəsizlik Şurasının mövqeyini nəzərə almamışdı.

Moscow and Beijing want to reform the international organization
Russian President Vladimir Putin gave an interview to this country's "Xinhua" agency on the eve of his visit to China. In the interview, the Kremlin leader talked at length about the rapid development of Russia-China relations in recent years and the fact that the volume of trade ties has exceeded 100 billion dollars. Putin emphasized the existence of an equal partnership between the two countries in the interview. However, Russia has become dependent on China in many areas. Because Russia faces strict Western sanctions and a war of aggression in Ukraine, it is forced to sell its main sources of income—oil and gas—to China at a low price. Russia has shifted the direction of its trade from the West to China. China's influence in the Russian market has grown significantly. In addition, Russia has begun to purchase technologies from China that it cannot obtain from Western countries. This factor has also increased Russia's dependence on China.
In the interview, the Kremlin leader stated that Russia and China are trying to reform the United Nations Security Council. According to Putin, Moscow and Beijing want to increase the number of UN Security Council members by including countries from Asia, Africa, and Latin America. However, Putin did not forget his necessary caveat when saying this: “Any change in the UN Security Council must be carefully examined.” This means that new members must meet the demands of Russia and China.
The UN Security Council has 5 permanent members (the USA, the United Kingdom, France, Russia, and China) and 10 non-permanent members elected for a two-year term. In 2011, Azerbaijan was also elected as a non-permanent member of the UN Security Council for the first time. The UN Security Council was formed as a result of the Second World War. The permanent members are the victorious countries of the war. However, France's inclusion as a permanent member of the Security Council was based on the efforts of the United Kingdom and the USA. France was not a winner of the war. Nonetheless, based on Washington's and London's efforts, France was also added to the list.
In the 80 years since the Second World War, realities in the international arena have changed. It is no coincidence that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan frequently says the phrase “the world is bigger than five,” referring to the 5 permanent members of the UN Security Council. Since Turkey has become a real power in the region, it is among the contenders for permanent membership of the Security Council. Countries like India, Egypt, and Brazil could also claim permanent membership. However, Moscow and Beijing will not support every claimant. For example, would Beijing support its rival India becoming a permanent member of the Security Council? Or would Russia give the “green light” to Turkey?
Moscow and Beijing's goal is not to carry out reforms within the UN. These two countries are simply trying to increase the number of their partners in the struggle against Western countries and appear ready to support such partners' membership in the UN Security Council. However, decisions in the Security Council must be made unanimously. Washington, London, and Paris are not ready to open the doors of the Security Council to other countries. On the other hand, significant decisions in the modern world bypass the UN. When Russia launched its aggressive war against Ukraine, the Kremlin did not take into account the position of the UN Security Council, whose reform it had considered necessary.