Moskva və Pekin beynəlxalq təşkilatı islah etmək istəyirlər
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Çinə səfəri ərəfəsində bu ölkənin “Sinhua” agentliyinə müsahibə verib. Kreml sahibi həmin müsahibədə Rusiya-Çin münasibətlərinin son illərdə sürətlə inkişafından, ticarət əlaqələrinin həcminin 100 milyard dolları aşmasından ağız dolusu danışıb. Putin müsahibədə iki ölkə arasında bərabərhüquqlu tərəfdaşlığın mövcudluğunu vurğulayıb. Halbuki, Rusiya bir çox sahədə Çindən asılı vəziyyətə düşüb. Rusiya Ukraynaya qarşı başlatdığı işğalçı müharibəyə və Qərbin sərt sanksiyaları ilə üzləşdiyinə görə əsas gəlir mənbəyi olan neftini və qazını ucuz qiymətə Çinə satmaq məcburiyyətindədir. Rusiya öz ticarətinin istiqamətini Qərbdən Çinə dəyişib. Çinin Rusiya bazarında çəkisi xeyli artıb. Bundan başqa Rusiya Qərb ölkələrindən ala bilmədiyi texnologiyaları Çindən almağa başlayıb. Bu amil də Rusiyanın Çindən asılılığını artırıb.
Kreml sahibi müsahibədə Rusiya və Çinin BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlara çalışdıqlarını bildirib. Putinin sözlərinə görə, Moskva və Pekin Asiya, Afrika və Latın Amerikası ölkələri hesabına BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinin sayını artırmaq istəyir. Ancaq Putin bunu deyərkən zəruri əlavəsini də unutmayıb: “BMT Təhlükəsizlik Şurasında istənilən dəyişiklik diqqətlə araşdırılmalıdır”. Yəni bu o deməkdir ki, yeni üzvlər Rusiya və Çinin istəklərinə cavab verməlidirlər.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi (ABŞ. Böyük Britaniya, Fransa, Rusiya və Çin), 2 il müddətinə seçilən 10 qeyri-daimi üzvü var. 2011-ci ildə Azərbaycan da ilk dəfə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilib. BMT Təhlükəsizlik Şurası İkinci Dünya müharibəsinin nəticələrinə görə formalaşıb. Daimi üzvlər müharibədə qalib ölkələrdir. Halbuki, Fransanın Təhlükəsizlik Şurası daimi üzvlüyünə salınması Böyük Britaniya ilə ABŞ-ın səyləri əsasında baş tutub. Fransa müharibənin qalibi deyildi. Buna baxmayaraq, Vaşinqton və Londonun səyləri əsasında Fransanı da siyahıya əlavə ediblər.
İkinci Dünya müharibəsindən keçən 80 ildə beynəlxalq aləmdə reallıqlar dəyişib. Təsadüfi deyil ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvünü nəzərdə tutaraq “dünya 5-dən böyükdür” ifadəsini tez-tez səsləndirir. Türkiyə bölgədə real gücə çevrildiyinə görə, Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvlüyünə iddiaçılar arasındadır. Hindistan, Misir, Braziliya kimi ölkələr də daimi üzvlüyə iddia edə bilərlər. Ancaq Moskva və Pekin hər iddiaçını dəstəkləməyəcək. Misal üçün Pekin rəqibi Hindistanın Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzv olmasını dəstəkləyərmi? Və ya Rusiya Türkiyəyə “yaşıl işıq” yandırarmı?
Moskva və Pekinin məqsədi heç də BMT-də islahatlar aparmaq deyil. Bu iki ölkə sadəcə, Qərb ölkələri ilə mübarizədə tərəfdaşlarının sayını artırmağa çalışır və belələrinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyünü dəstəkləməyə hazır görünürlər. Ancaq Təhlükəsizlik Şurasında qərarlar yekdilliklə qəbul olunmalıdır. Vaşinqton, London və Paris Təhlükəsizlik Şurasının qapılarını digər ölkələrə açmağa hazır deyillər. Digər tərəfdən müasir dünyada əhəmiyyətli qərarlar BMT-dən yan keçir. Rusiya Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə başlayanda Kreml islahatların keçirilməsini zəruri saydığı BMT Təhlükəsizlik Şurasının mövqeyini nəzərə almamışdı.

Москва и Пекин хотят реформировать международную организацию.
Президент России Владимир Путин перед поездкой в Китай дал интервью китайскому агентству «Синьхуа». Владелец Кремля в этом интервью с удовольствием говорил о быстром развитии российско-китайских отношений в последние годы, о том, что объем торговых связей превысил 100 миллиардов долларов. Путин в интервью подчеркнул существование равноправного партнерства между двумя странами. Однако Россия во многих сферах оказалась в зависимости от Китая. В условиях агрессивной войны России против Украины и жестких западных санкций, страна вынуждена продавать свою основную статью дохода — нефть и газ — по низкой цене Китаю. Россия изменила направление своей торговли с Запада на Китай. Влияние Китая на российском рынке значительно возросло. Кроме того, Россия начала покупать у Китая технологии, которые не может приобрести у западных стран. Этот фактор также увеличил зависимость России от Китая.
В интервью хозяин Кремля заявил, что Россия и Китай пытаются провести реформы в Совете Безопасности ООН. По словам Путина, Москва и Пекин хотят увеличить число членов Совета Безопасности за счет стран Азии, Африки и Латинской Америки. Но при этом Путин не забыл сделать важное замечание: «Любые изменения в Совете Безопасности ООН должны быть тщательно изучены». Это означает, что новые члены должны соответствовать интересам России и Китая.
В Совете Безопасности ООН есть 5 постоянных членов (США, Великобритания, Франция, Россия и Китай) и 10 непостоянных членов, избираемых на два года. В 2011 году Азербайджан впервые был избран непостоянным членом Совета Безопасности ООН. Совет Безопасности сформирован по итогам Второй мировой войны. Постоянные члены — это страны-победители в этой войне. Однако включение Франции в число постоянных членов Совета Безопасности стало возможным благодаря усилиям Великобритании и США. Франция не была победителем войны. Тем не менее, по инициативе Вашингтона и Лондона Франция была включена в список.
За 80 лет после Второй мировой войны международные реалии изменились. Недаром президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, имея в виду 5 постоянных членов Совета Безопасности, часто повторяет фразу «мир больше, чем пятёрка». Поскольку Турция стала реальной силой в регионе, она претендует на членство в постоянных членах Совета Безопасности. Такие страны, как Индия, Египет и Бразилия, тоже могут претендовать на постоянное членство. Но Москва и Пекин не поддержат всех претендентов. Например, поддержит ли Пекин своего соперника Индию в статусе постоянного члена Совета? Или даст ли Россия «зеленый свет» Турции?
Однако цель Москвы и Пекина вовсе не в реформировании ООН. Эти две страны просто пытаются увеличить число своих союзников в борьбе с западными странами и выглядят готовыми поддержать членство таких союзников в Совете Безопасности ООН. Но решения в Совете Безопасности должны приниматься единогласно. Вашингтон, Лондон и Париж не готовы открыть двери Совета другим странам. С другой стороны, в современном мире важные решения обходят стороной ООН. Когда Россия начала агрессивную войну против Украины, Кремль не учитывал позицию Совета Безопасности ООН, который сам считал необходимыми реформы.