Lukaşenko Omanda yoxa çıxıb?
Medianews.az qeyd edir ki, Belarusun rəsmi mediasında bunun işgüzar səfər olduğu, Lukaşenkonun Oman Sultanı Heysəm bin Tariq Al Səidlə görüşünün nəzərdə tutulduğu bildirilib.
Rəsmi xəbərdə diqqətə çatdırılıb ki, son vaxtlar iki ölkə arasında əməkdaşlıq intensivləşib, qarşılıqlı səfərlər artıb, 2024-cü ildə Lukaşenkonun Omana səfəri zamanı müəyyənləşmiş perspektiv istiqamətlər inkişaf etdirilib, 2025-ci ilin oktyabrında Sultan Heysəm bin Tariq Al Səidin Belarusa səfəri çərçivəsində "Yol xəritəsi" imzalanıb.
“Belarus Prezidentinin Omana budəfəki səfəri tərəflərə əldə olunmuş razılaşmaların icrası, birgə layihələrin müxtəlif sahələr üzrə praktiki mərhələyə keçirilməsi məsələlərini ətraflı şəkildə müzakirə etməyə imkan yaradacaq” deyə rəsmi xəbərdə vurğulanıb.
Aleksandr Lukaşenkonun təyyarəsi Omanın paytaxtı Məsqətə noyabrın 28-i axşam enib. Aeroportda onu Oman İnvestisiya Agentliyinin rəhbəri Əbdüssəlam Əl-Mürşidi qarşılayıb.
Lakin bundan sonra istər Omanın, istərsə də Belarusun rəsmi və ya qeyri-rəsmi mediasında, dövlət qurumlarının internet səhifələrində Lukaşenkonun səfəri ilə bağlı heç bir xəbər verilməyib.
Medianews.az bildirir ki, bu, sosial şəbəkələrdə və Lukaşenkoya müxalif onlayn media resurslarında bir sıra şübhələrə yol açıb, “Lukaşenko yoxa çıxıb”, “Lukaşenko Omanda yoxa çıxıb”, “Lukaşenko Omana gedəndən sonra gözdən itib” kimi başlıqlar altında xəbərlərin yayılmasına səbəb olub.

Has Lukashenko disappeared in Oman?
Medianews.az notes that Belarus official media reported this as a working visit, mentioning that Lukashenko was scheduled to meet with Sultan Haitham bin Tariq Al Said of Oman.
The official report emphasized that recently cooperation between the two countries has intensified, mutual visits have increased, promising directions identified during Lukashenko's 2024 visit to Oman have been developed, and a Roadmap was signed within the framework of Sultan Haitham bin Tariq Al Said's visit to Belarus in October 2025.
"This visit of the Belarus President to Oman will provide the parties with the opportunity to thoroughly discuss the implementation of the agreements reached and the transition of joint projects to a practical phase in various fields," the official report highlighted.
Alexander Lukashenko’s plane landed in Muscat, the capital of Oman, on the evening of November 28. At the airport, he was welcomed by Abdul Salam Al-Murshidi, head of the Oman Investment Authority.
However, after this, there were no reports about Lukashenko's visit either in Oman's or Belarus's official or unofficial media, nor on the websites of state institutions.
Medianews.az reports that this has led to several suspicions on social networks and Lukashenko-opposition online media resources, resulting in news spreading under headlines such as "Lukashenko disappeared," "Lukashenko disappeared in Oman," and "Lukashenko vanished after going to Oman."