Lukaşenko Omanda yoxa çıxıb?
Medianews.az qeyd edir ki, Belarusun rəsmi mediasında bunun işgüzar səfər olduğu, Lukaşenkonun Oman Sultanı Heysəm bin Tariq Al Səidlə görüşünün nəzərdə tutulduğu bildirilib.
Rəsmi xəbərdə diqqətə çatdırılıb ki, son vaxtlar iki ölkə arasında əməkdaşlıq intensivləşib, qarşılıqlı səfərlər artıb, 2024-cü ildə Lukaşenkonun Omana səfəri zamanı müəyyənləşmiş perspektiv istiqamətlər inkişaf etdirilib, 2025-ci ilin oktyabrında Sultan Heysəm bin Tariq Al Səidin Belarusa səfəri çərçivəsində "Yol xəritəsi" imzalanıb.
“Belarus Prezidentinin Omana budəfəki səfəri tərəflərə əldə olunmuş razılaşmaların icrası, birgə layihələrin müxtəlif sahələr üzrə praktiki mərhələyə keçirilməsi məsələlərini ətraflı şəkildə müzakirə etməyə imkan yaradacaq” deyə rəsmi xəbərdə vurğulanıb.
Aleksandr Lukaşenkonun təyyarəsi Omanın paytaxtı Məsqətə noyabrın 28-i axşam enib. Aeroportda onu Oman İnvestisiya Agentliyinin rəhbəri Əbdüssəlam Əl-Mürşidi qarşılayıb.
Lakin bundan sonra istər Omanın, istərsə də Belarusun rəsmi və ya qeyri-rəsmi mediasında, dövlət qurumlarının internet səhifələrində Lukaşenkonun səfəri ilə bağlı heç bir xəbər verilməyib.
Medianews.az bildirir ki, bu, sosial şəbəkələrdə və Lukaşenkoya müxalif onlayn media resurslarında bir sıra şübhələrə yol açıb, “Lukaşenko yoxa çıxıb”, “Lukaşenko Omanda yoxa çıxıb”, “Lukaşenko Omana gedəndən sonra gözdən itib” kimi başlıqlar altında xəbərlərin yayılmasına səbəb olub.

Президент Беларуси Александр Лукашенко 28 ноября посетил Оман.
Medianews.az сообщает, что в официальных белорусских СМИ это была деловая поездка, и была запланирована встреча Лукашенко с султаном Омана Хайсамом бин Тариком Аль Саидом.
В официальном сообщении отмечено, что в последнее время сотрудничество между двумя странами активизировалось, взаимные визиты участились, в 2024 году на визите Лукашенко в Оман были определены перспективные направления развития, а в октябре 2025 года в рамках визита султана Хайсама бин Тарика Аль Саида в Беларусь была подписана Дорожная карта.
«Текущий визит Президента Беларуси в Оман даст сторонам возможность подробно обсудить вопросы выполнения достигнутых соглашений, переход совместных проектов к практической стадии в различных сферах», — подчеркивается в официальном сообщении.
Самолет Александра Лукашенко приземлился 28 ноября вечером в столице Омана Маскате. В аэропорту его встречал руководитель Омэнского инвестиционного агентства Абдусалам Аль-Муршиди.
Однако после этого ни в официальных, ни в неофициальных СМИ Омана и Беларуси, а также на интернет-страницах государственных органов не было сообщений о визите Лукашенко.
Medianews.az сообщает, что это вызвало ряд подозрений в социальных сетях и у оппозиционных онлайн-медиа ресурсов, ведущих к появлению новостей под заголовками «Лукашенко исчез», «Лукашенко пропал в Омане», «Лукашенко пропал после поездки в Оман».