İsveçdə mədəniyyət qanunu layihəsi ilə bağlı qalmaqal baş verib
İsveç hökumətinin tapşırığı ilə tarixçi və yazıçı Lars Treqord yeni mədəniyyət qanununun layihəsini - ədəbiyyat, teatr, kino, musiqi, din, iqtisadiyyat və ixtiralarda 100 mühüm nailiyyətin siyahısını təqdim edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, siyahıya müasir İsveçin həm klassik əsərləri, həm də simvolları daxil olub: “Uzuncorab Peppi”, Stokholm meriyası, 1766-cı il mətbuat azadlığı haqqında Fərman, Qustav Vasa İncili, IKEA, Nobel mükafatı və atalıq məzuniyyəti.
Qanun üzərində iş 2023-cü ildə başlayıb. Hökumətin planına görə, sənəd İsveç mədəniyyətini daha əlçatan etməli və cəmiyyətdə ümumi istiqamətləri gücləndirməlidir. Seçim meyarlarından biri əsərlərin azı 50 il əvvəl yaradılması şərti idi. Hesabatda qanunun məktəb proqramlarında, tədris materiallarında və yeni gələnlər üçün kurslarda istifadəsi təklif edilir.
Layihə qızğın müzakirələrə səbəb olub. Sosial-demokratlar, mərkəzçilər və “yaşıllar” hesab edirlər ki, hökumət öz gücünü, əslində, vacib olmayan işlərə sərf edir. Onların fikrincə, siyahılar tərtib etmək əvəzinə muzeylərə, teatrlara, tələbə birliklərinə, maarif sisteminə dəstək verilməlidir.
“Mədəniyyət qanunu dövlət tərəfindən deyil, hər gün insanlar tərəfindən yaradılır. Bu, siyasi snobizmin bariz nümunəsidir”, - deyə “Yaşıllar”ın nümayəndələri bildirib.
Əlavə gərginlik sosial-demokratların mədəniyyət siyasəti üzrə nümayəndəsi, kürdəsilli Laven Redar və uşaq ikən İrandan gələn mədəniyyət naziri Parisa Lilyestrandın iştirak etdiyi “Aktuellt” proqramındakı teledebatlardan sonra yaranıb.
“İsveç demokratları”ndan deputat Cessika Stegrud X-də yazıb ki, məhz İsveç kürdü və farsın İsveç mədəniyyət qanunu haqqında mübahisə etməsi xarakterikdir.
Bu ifadə geniş rezonansa səbəb olub. P.Lilyestrand cavab verib ki, İsveç onun yeganə evidir və mədəniyyət naziri olmaq onun üçün böyük şərəfdir. Baş nazir Ulf Kristersson C.Steqruddan izahat tələb edib: “O, hesab edir ki, Parisa mənşəyinə görə debatda iştirak etməməlidir? Qoy açıq desin”.
Sosial Demokratların lideri Maqdalena Andersson yumşaq mövqeyinə görə Baş naziri tənqid edərək qeyd edib ki, “İsveç demokratları”, əslində, əcnəbiəsilli siyasətçiləri isveçli kimi tanımır.
Steqrud daha sonra bildirib ki, onun sözləri düzgün izah edilməyib və növbəti tənqidlərə cavab verməkdən imtina edib.

A scandal has occurred regarding the cultural law draft in Sweden.
Under the directive of the Swedish government, historian and writer Lars Treqord presented a draft of the new cultural law – a list of 100 significant achievements in literature, theater, cinema, music, religion, economy, and inventions.
AZERTAC reports that the list included both classic works and symbols of modern Sweden: "Pippi Longstocking," the Stockholm City Hall, the 1766 Freedom of the Press Act, the Gustav Vasa Bible, IKEA, the Nobel Prize, and paternity leave.
Work on the law began in 2023. According to the government's plan, the document should make Swedish culture more accessible and strengthen common directions in society. One of the selection criteria was that the works had to have been created at least 50 years ago. The report proposes the use of the law in school curricula, educational materials, and courses for newcomers.
The draft has sparked heated debates. Social Democrats, centrists, and the "Greens" believe that the government is spending its energy on matters that are essentially unimportant. In their opinion, instead of compiling lists, support should be given to museums, theaters, student unions, and the educational system.
"Culture law is created not by the state, but by people every day. This is a clear example of political snobbery," said representatives of the "Greens."
Additional tension arose after televised debates on the "Aktuellt" program involving the Social Democrats’ representative on cultural policy, the Kurdish-speaking Laven Redar, and the culture minister Parisa Lilyestrand, who came from Iran as a child.
Jessica Stegrud, a deputy from the "Sweden Democrats," wrote on X that it is characteristic that a Swedish Kurd and a Persian are debating Sweden’s cultural law.
This statement caused wide resonance. P. Lilyestrand responded that Sweden is her only home and that being culture minister is a great honor for her. Prime Minister Ulf Kristersson demanded an explanation from C. Stegrud: "Does she think Parisa should not participate in the debate because of her origin? Let her say so openly."
The leader of the Social Democrats, Magdalena Andersson, criticized the Prime Minister for his moderate position, noting that the "Sweden Democrats" actually do not recognize foreign-born politicians as Swedes.