İslam respublikası ilə islam əmirliyinin müharibəsi
Pakistan İslam Respublikası ilə Əfqanıstan İslam Əmirliyi arasında hərbi toqquşma iri miqyaslı müharibəyə çevrilmək ərəfəsindədir. Pakistanda urdu dilində yayımlanan Samma Televiziyasının məlumatına görə, Pakistan hərbi hava qüvvələri Əfqanıstanın paytaxtı Kabilə raket zərbəsi endirib. Bundan başqa, məlumatda qeyd edilir ki, Pakistan ordusu Qəndəhar əyalətində “Taliban”ın əsas sığınacaqlarına güclü zərbələr endirib, 4-cü batalyonu və 6-cı sərhəd briqadasını “uğurla məhv edib”. Telekanalın mənbələrinə görə, “Taliban”ın itkiləri 200-ü keçib.
Münaqişənin başlanmasına görə tərəflər biri-birini ittiham edir. Əfqanıstanda islam respublikasını ləğv edib, yerində islam əmirliyi elan edən “Taliban” hərəkatının təmsilçiləri iddia edir ki, ilk olaraq Pakistan qüvvələri hücuma başlayıb. Əfqanıstan qüvvələri buna cavab olaraq “çoxlu sayda Pakistan əsgərini” öldürüb, onların postlarını və hərbi texnikasını ələ keçirib. Pakistan hakimiyyəti isə öz növbəsində münaqişədə “Taliban”ı günahlandırır. İslamabadın iddiasına görə, iki ölkə arasında son gərginlik oktyabrın 9-da “Taliban”a bağlı “Təhrik-e-Taliban Pakistan” təşkilatının üzvlərinin sərhəddəki Kurram bölgəsində hərbi karvana hücumundan sonra başlayıb.
“Təhrik-e-Taliban Pakistan” təşkilatı Əfqanıstanda olduğu kimi Pakistanda da islam respublikasını ortadan qaldırıb islam əmirliyi yaratmağa çalışır. Qurana istinad edən islamçılar respublika quruluşunun islam dininə zidd olduğunu, hakimiyyətin xalqa deyil, Allaha məxsus olduğunu bəyan edirlər. Ona görə də islam respublikasını da şəriətə zidd quruluş hesab edirlər.
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra siyasi islamın Azərbaycana ixracı güclənib. Buna görə Azərbaycanın Pakistan və Türkiyə də daxil olmaqla islam ölkələrindən ixrac edilən siyasi islamın qarşısını sərt şəkildə almağın zəruri olduğu qənaətindyəm.

Война между Исламской Республикой и Исламским Эмиратом
Военный конфликт между Исламской Республикой Пакистан и Исламским Эмиратом Афганистан находится на грани превращения в полномасштабную войну. По данным Samma Television, выпускаемой на урду в Пакистане, пакистанские военно-воздушные силы нанесли ракетный удар по столице Афганистана Кабулу. Кроме того, в сообщении говорится, что пакистанская армия нанесла сильные удары по основным убежищам "Талибана" в провинции Кандагар, "успешно уничтожив" 4-й батальон и 6-ю пограничную бригаду. По данным телеканала, потери "Талибана" превысили 200 человек.
Стороны обвиняют друг друга в начале конфликта. Представители движения "Талибан", которое ликвидировало исламскую республику в Афганистане и провозгласило на её месте исламское эмиратство, утверждают, что сначала атаковали силы Пакистана. Афганские войска в ответ убили "многих пакистанских солдат" и захватили их посты и военную технику. Пакистанское руководство, в свою очередь, обвиняет "Талибан" в начале конфликта. По версии Исламабада, последняя эскалация началась 9 октября после нападения членов связанной с "Талибаном" организации "Тахрик-е-Талибан Пакистан" на военный конвой в районе Куррам на границе между двумя странами.
Организация "Тахрик-е-Талибан Пакистан" так же, как и в Афганистане, пытается ликвидировать исламскую республику в Пакистане и создать исламское эмиратство. Исламисты, ссылающиеся на Коран, заявляют, что республиканская форма правления противоречит исламу, власть принадлежит не народу, а Богу. Поэтому они считают исламскую республику формой управления, противоречащей шариату.
После Второй Карабахской войны экспорт политического ислама в Азербайджан усилился. В связи с этим я убеждён, что необходимо решительно противостоять экспорту политического ислама из исламских стран, включая Пакистан и Турцию, в Азербайджан.