İslam respublikası ilə islam əmirliyinin müharibəsi
Pakistan İslam Respublikası ilə Əfqanıstan İslam Əmirliyi arasında hərbi toqquşma iri miqyaslı müharibəyə çevrilmək ərəfəsindədir. Pakistanda urdu dilində yayımlanan Samma Televiziyasının məlumatına görə, Pakistan hərbi hava qüvvələri Əfqanıstanın paytaxtı Kabilə raket zərbəsi endirib. Bundan başqa, məlumatda qeyd edilir ki, Pakistan ordusu Qəndəhar əyalətində “Taliban”ın əsas sığınacaqlarına güclü zərbələr endirib, 4-cü batalyonu və 6-cı sərhəd briqadasını “uğurla məhv edib”. Telekanalın mənbələrinə görə, “Taliban”ın itkiləri 200-ü keçib.
Münaqişənin başlanmasına görə tərəflər biri-birini ittiham edir. Əfqanıstanda islam respublikasını ləğv edib, yerində islam əmirliyi elan edən “Taliban” hərəkatının təmsilçiləri iddia edir ki, ilk olaraq Pakistan qüvvələri hücuma başlayıb. Əfqanıstan qüvvələri buna cavab olaraq “çoxlu sayda Pakistan əsgərini” öldürüb, onların postlarını və hərbi texnikasını ələ keçirib. Pakistan hakimiyyəti isə öz növbəsində münaqişədə “Taliban”ı günahlandırır. İslamabadın iddiasına görə, iki ölkə arasında son gərginlik oktyabrın 9-da “Taliban”a bağlı “Təhrik-e-Taliban Pakistan” təşkilatının üzvlərinin sərhəddəki Kurram bölgəsində hərbi karvana hücumundan sonra başlayıb.
“Təhrik-e-Taliban Pakistan” təşkilatı Əfqanıstanda olduğu kimi Pakistanda da islam respublikasını ortadan qaldırıb islam əmirliyi yaratmağa çalışır. Qurana istinad edən islamçılar respublika quruluşunun islam dininə zidd olduğunu, hakimiyyətin xalqa deyil, Allaha məxsus olduğunu bəyan edirlər. Ona görə də islam respublikasını da şəriətə zidd quruluş hesab edirlər.
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra siyasi islamın Azərbaycana ixracı güclənib. Buna görə Azərbaycanın Pakistan və Türkiyə də daxil olmaqla islam ölkələrindən ixrac edilən siyasi islamın qarşısını sərt şəkildə almağın zəruri olduğu qənaətindyəm.

The war between the Islamic Republic and the Islamic Emirate
The military clash between the Islamic Republic of Pakistan and the Islamic Emirate of Afghanistan is on the verge of turning into a full-scale war. According to Samma Television, which broadcasts in Urdu in Pakistan, the Pakistan Air Force launched a missile strike on Kabul, the capital of Afghanistan. Furthermore, the report states that the Pakistan army dealt heavy blows to the main strongholds of the "Taliban" in Kandahar province, successfully destroying the 4th battalion and the 6th border brigade. According to the TV channel's sources, the "Taliban" losses have exceeded 200.
The parties blame each other for the outbreak of the conflict. Representatives of the "Taliban" movement, which abolished the Islamic republic in Afghanistan and declared an Islamic emirate in its place, claim that the Pakistan forces attacked first. In response, the Afghan forces killed a large number of Pakistani soldiers and seized their posts and military equipment. On the other hand, the Pakistani authorities blame the "Taliban" for the conflict. According to Islamabad's claim, the recent tension between the two countries began on October 9 after members of the "Tehrik-e-Taliban Pakistan," linked to the "Taliban," attacked a military convoy in the Kurram region near the border.
The "Tehrik-e-Taliban Pakistan" organization, as in Afghanistan, strives to abolish the Islamic republic in Pakistan and establish an Islamic emirate. Referring to the Quran, the Islamists declare that the republican system contradicts the Islamic religion and that power belongs not to the people but to God. Therefore, they consider the Islamic republic to be a system contrary to Sharia law.
After the Second Karabakh War, the export of political Islam to Azerbaijan has intensified. Therefore, I believe it is necessary to rigorously prevent the export of political Islam from Islamic countries, including Pakistan and Turkey, into Azerbaijan.