İran səfirinə bir həftə vaxt verildi
Avstraliya İranı Sidney və Melburnda iki antisemit yanğın törətməkdə ittiham edib və İran İslam Respublikasının səfirinə ölkəni tərk etməsi üçün yeddi gün vaxt verib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Avstraliyanın baş naziri Entoni Albanese deyib ki, Avstraliya Təhlükəsizlik və Kəşfiyyat Xidməti İranın ən azı iki hücumu təşkil etdiyinə dair etibarlı kəşfiyyat bilgisi toplayıb.
“Bunlar Avstraliya torpağında xarici dövlət tərəfindən təşkil olunmuş misilsiz və təhlükəli aqressiya aktlarıdır” - deyə Albanese mətbuat konfransında bəyan edib.
O bildirib: “Bu, sosial birliyi sarsıtmaq və cəmiyyətimizdə nifaq toxumu səpmək cəhdləridir”.
Albanesenin sözlərinə görə, İran keçən il Sidneydəki kaşer restorana və Melburndakı “Adas İsrail” sinaqoquna hücumlarda öz iştirakını gizlətməyə çalışıb.
Baş nazir əlavə edib ki, Avstraliya Tehran şəhərindəki səfirliyinin fəaliyyətini dayandırıb, bütün diplomatları isə üçüncü bir ölkədə təhlükəsizdir. O, həmçinin bildirib ki, hökuməti İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunu terrorçu təşkilat elan edəcək.
Avstraliyanın xarici işlər naziri Penni Vonq bəyan edib ki, səfir Əhməd Sadeqi və üç iranlı rəsmi ölkəni yeddi gün ərzində tərk etməlidir.

The Iranian ambassador was given one week.
Australia has accused Iran of carrying out two antisemitic arson attacks in Sydney and Melbourne and has given the ambassador of the Islamic Republic of Iran seven days to leave the country.
Medianews.az reports that Australian Prime Minister Anthony Albanese said that the Australian Security Intelligence Organisation has gathered credible intelligence indicating that Iran organized at least two attacks.
"These are unprecedented and dangerous acts of aggression organized by a foreign state on Australian soil," Albanese stated at a press conference.
He said: "These are attempts to undermine social cohesion and sow discord within our society."
According to Albanese, Iran tried to conceal its involvement in the attacks on a kosher restaurant in Sydney and the "Adas Israel" synagogue in Melbourne last year.
The Prime Minister added that Australia has suspended the operations of its embassy in Tehran, and all diplomats are safe in a third country. He also stated that the government will designate Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps as a terrorist organization.