Artım neçə faiz olmalıdır ki, əhali bunu dolanışında hiss edə bilsin? -
“Dünya iqtisadiyyatında, ümumiyyətlə iqtisadi nəzəriyyələrdə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 1,5-2 faizə qədər artımı ciddi artım sayılmır. Çünki bu, inflyasiyanın yaratdığı dalğavari effektdir”. Bu sözləri Medianews.az-a siyasətçi, iqtisadçı Natiq Cəfərli ölkəmizdə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) hazırkı artım səviyyəsini şərh edərkən deyib.
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanda ümumi daxili məhsul (ÜDM) 1 faiz artıb. ÜDM-də 1 faizlik artımı artım saymaq olarmı? Ötən illə müqayisə etsək, 2024-cü ildə artım 4,1 faiz olmuşdu. İndi ölkəmizdə iqtisadi artımın ən azı neçə faiz olması lazımdır ki, əhali bunu öz dolanışında hiss edə bilsin?
Medianews.az-ın suallarını cavablandırarkən ÜDM-in 1,5-2 faizə qədər artmasına ciddi artım kimi baxılmadığını qeyd edən N.Cəfərli bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının ümumi vəziyyətini nəzərə alsaq, ölkəmizdə illik iqtisadi artım haradasa 3,5-4 faiz civarında olmalıdır: “Belə olsa, əhali iqtisadi artımı öz rifah halında duya bilər. Ona görə də, təbii ki, ölkə iqtisadiyyatındakı artımın indiki zəif tempi bizi qane edə bilməz. Çünki bir daha qeyd edirəm, Azərbaycanın potensialını və ehtiyaclarını nəzərə alsaq bizdə iqtisadi artım 3 faizdən yüksək olmalıdır. ÜDM artımı ən azı 3-5 faiz arası olmalıdır ki, insanların rifah halına müsbət təsir göstərə bilsin”.
Medianews.az xatırladır ki, 2011 və 2017-ci illəri çıxsaq (2011-ci ildə Azərbaycanda ÜDM 0,1 faiz, 2017-ci ildə 0,2 faiz artmışdı), 1 faizlik göstərici Azərbaycanda ÜDM artımında ən aşağı göstəricidir.

What is the minimum percentage of economic growth required for the population to be able to feel it in their livelihood? -
What is the minimum percentage of economic growth required for the population to be able to feel it in their livelihood? - EXPLANATION
“In the world economy, and generally in economic theories, an increase of the gross domestic product (GDP) by 1.5-2 percent is not considered a significant growth. Because this is a wave effect caused by inflation.” These words were said to Medianews.az by politician, economist Natig Jafarli while commenting on the current growth level of the gross domestic product (GDP) in our country.
According to the report of the State Statistics Committee, the gross domestic product (GDP) in Azerbaijan increased by 1 percent in January-August 2025. Can a 1 percent increase in GDP be considered growth? Compared to the previous year, growth was 4.1 percent in 2024. What should be the minimum economic growth rate in our country so that the population can feel it in their own livelihood?
Answering Medianews.az's questions, N. Jafarli, who noted that a GDP increase of up to 1.5-2 percent is not regarded as significant growth, stated that considering the overall condition of the Azerbaijani economy, the country's annual economic growth should be around 3.5-4 percent: “If so, the population can feel the economic growth in their welfare. Therefore, naturally, the current weak pace of growth in the country's economy cannot satisfy us. Because I emphasize once again, taking into account Azerbaijan's potential and needs, our economic growth should be above 3 percent. GDP growth should be at least between 3-5 percent to positively impact people's welfare.”
Medianews.az reminds that except for 2011 and 2017 (in 2011, GDP in Azerbaijan increased by 0.1 percent, and in 2017 by 0.2 percent), 1 percent is the lowest indicator of GDP growth in Azerbaijan.