Artım neçə faiz olmalıdır ki, əhali bunu dolanışında hiss edə bilsin? -
“Dünya iqtisadiyyatında, ümumiyyətlə iqtisadi nəzəriyyələrdə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 1,5-2 faizə qədər artımı ciddi artım sayılmır. Çünki bu, inflyasiyanın yaratdığı dalğavari effektdir”. Bu sözləri Medianews.az-a siyasətçi, iqtisadçı Natiq Cəfərli ölkəmizdə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) hazırkı artım səviyyəsini şərh edərkən deyib.
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanda ümumi daxili məhsul (ÜDM) 1 faiz artıb. ÜDM-də 1 faizlik artımı artım saymaq olarmı? Ötən illə müqayisə etsək, 2024-cü ildə artım 4,1 faiz olmuşdu. İndi ölkəmizdə iqtisadi artımın ən azı neçə faiz olması lazımdır ki, əhali bunu öz dolanışında hiss edə bilsin?
Medianews.az-ın suallarını cavablandırarkən ÜDM-in 1,5-2 faizə qədər artmasına ciddi artım kimi baxılmadığını qeyd edən N.Cəfərli bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının ümumi vəziyyətini nəzərə alsaq, ölkəmizdə illik iqtisadi artım haradasa 3,5-4 faiz civarında olmalıdır: “Belə olsa, əhali iqtisadi artımı öz rifah halında duya bilər. Ona görə də, təbii ki, ölkə iqtisadiyyatındakı artımın indiki zəif tempi bizi qane edə bilməz. Çünki bir daha qeyd edirəm, Azərbaycanın potensialını və ehtiyaclarını nəzərə alsaq bizdə iqtisadi artım 3 faizdən yüksək olmalıdır. ÜDM artımı ən azı 3-5 faiz arası olmalıdır ki, insanların rifah halına müsbət təsir göstərə bilsin”.
Medianews.az xatırladır ki, 2011 və 2017-ci illəri çıxsaq (2011-ci ildə Azərbaycanda ÜDM 0,1 faiz, 2017-ci ildə 0,2 faiz artmışdı), 1 faizlik göstərici Azərbaycanda ÜDM artımında ən aşağı göstəricidir.

Какой должна быть экономический рост, чтобы население могло ощутить это в своем уровне жизни? -
Какой должна быть экономический рост, чтобы население могло ощутить это в своем уровне жизни? - ОБЪЯСНЕНИЕ
«В мировой экономике, в целом в экономических теориях, рост валового внутреннего продукта (ВВП) до 1,5–2 процентов не считается серьезным ростом. Потому что это волновой эффект, вызванный инфляцией». Эти слова Medianews.az политик, экономист Натиг Джафарли сказал, комментируя текущий уровень роста валового внутреннего продукта (ВВП) в нашей стране.
По отчету Государственного комитета статистики, в январе-августе 2025 года валовой внутренний продукт (ВВП) в Азербайджане вырос на 1 процент. Можно ли считать 1-процентный рост ВВП ростом? Если сравнить с прошлым годом, в 2024 году рост составил 4,1 процента. Насколько должен быть минимум экономический рост в нашей стране, чтобы население могло ощутить это в своем быту?
Отвечая на вопросы Medianews.az, Натиг Джафарли отметил, что рост ВВП до 1,5–2 процентов не рассматривается как серьезный рост, и заявил, что если учитывать общее состояние экономики Азербайджана, то ежегодный экономический рост в нашей стране должен составлять примерно 3,5–4 процента: «Если так, население сможет почувствовать экономический рост в своем благосостоянии. Поэтому, конечно же, нынешний слабый темп роста экономики страны нас не может удовлетворить. Потому что, повторяю, учитывая потенциал и потребности Азербайджана, экономический рост у нас должен быть выше 3 процентов. Рост ВВП должен быть минимум в диапазоне 3–5 процентов, чтобы он мог положительно влиять на уровень жизни людей».
Medianews.az напоминает, что за исключением 2011 и 2017 годов (в 2011 году ВВП Азербайджана вырос на 0,1 процента, а в 2017 году — на 0,2 процента), показатель в 1 процент является самым низким показателем роста ВВП в Азербайджане.
2015 год - рост на 1,1 процент
В 1995 году ВВП снизился на 11,8 процента, в 2020 году — на 4,2 процента, в 2016 году — на 3,1 процента.