Ermənistanda sorğu: Respondentlər sülhə inanırmı? Zəngəzur dəhlizinə nə deyirlər?
“Gellap” (“Gallup”) beynəlxalq təşkilatının Ermənistan nümayəndəliyi 25-30 avqust tarixlərinə 1101 nəfər arasında sorğu keçirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, respondentlərin 55,1 faizi Vaşinqton razılaşmalarının bölgəyə davamlı sülh gətirəcəyinə inanmadığını söyləyib.
Sülh prosesinə nikbin yanaşan respondentlərin sayı isə 38,6 faiz olub.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Azərbaycan prezidenti və Ermənistanın baş naziri Vaşinqtonda ABŞ prezidentinin şahidliyi ilə birgə bəyannamə imzalayıb sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, iki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar.
“Gellap”ın Ermənistan nümayəndəliyinin sentyabrın 5-də açıqladığı rəsmi hesabata əsasən, 25-30 avqust sorğusunda iştirak edən respondentlərin 42,1 faizi Vaşinqton bəyannaməsinə müsbət, 47,6 faizi mənfi münasibətdə olduğunu deyib.
Ermənistandan keçən dəhlizin (Zəngəzur dəhlizi) yaradılması ideyasına sorğu iştirakçılarının 35,5 faizi müsbət rəy bildirib, 58,9 faizi əks fikirdə olub.

Опрос в Армении: Верят ли респонденты в мир? Что они говорят о Зангезурском коридоре?
Международная организация «Гэллап» («Gallup») представительство Армении провела с 25 по 30 августа опрос среди 1101 человека.
Medianews.az сообщает, что 55,1 процента респондентов сказали, что не верят в то, что Вашингтонские соглашения принесут региону долгосрочный мир.
Количество респондентов, настроенных оптимистично к процессу мира, составило 38,6 процента.
Напомним, что 8 августа президент Азербайджана и премьер-министр Армении в Вашингтоне при свидетелях президента США подписали общее заявление, взяв на себя обязательство построения соседских отношений на основе неприкосновенности границ, неприемлемости применения силы для приобретения территорий, а министры иностранных дел двух стран парафировали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
Также в Вашингтоне было согласовано создание коридора, проходящего через Армению, соединяющего основную часть Азербайджана и Нахчыванскую Автономную Республику. Этот проект будет реализован под опекой США.
Согласно официальному отчету представительства «Гэллап» в Армении, опубликованному 5 сентября, 42,1 процента респондентов, принявших участие в опросе 25-30 августа, выразили положительное, а 47,6 процента — отрицательное отношение к Вашингтонскому заявлению.
По идее создания коридора через Армению (Зангезурский коридор) 35,5 процента участников опроса выразили положительное мнение, 58,9 процента — противоположное.