Ermənistanda sorğu: Respondentlər sülhə inanırmı? Zəngəzur dəhlizinə nə deyirlər?
“Gellap” (“Gallup”) beynəlxalq təşkilatının Ermənistan nümayəndəliyi 25-30 avqust tarixlərinə 1101 nəfər arasında sorğu keçirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, respondentlərin 55,1 faizi Vaşinqton razılaşmalarının bölgəyə davamlı sülh gətirəcəyinə inanmadığını söyləyib.
Sülh prosesinə nikbin yanaşan respondentlərin sayı isə 38,6 faiz olub.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Azərbaycan prezidenti və Ermənistanın baş naziri Vaşinqtonda ABŞ prezidentinin şahidliyi ilə birgə bəyannamə imzalayıb sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, iki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar.
“Gellap”ın Ermənistan nümayəndəliyinin sentyabrın 5-də açıqladığı rəsmi hesabata əsasən, 25-30 avqust sorğusunda iştirak edən respondentlərin 42,1 faizi Vaşinqton bəyannaməsinə müsbət, 47,6 faizi mənfi münasibətdə olduğunu deyib.
Ermənistandan keçən dəhlizin (Zəngəzur dəhlizi) yaradılması ideyasına sorğu iştirakçılarının 35,5 faizi müsbət rəy bildirib, 58,9 faizi əks fikirdə olub.

Survey in Armenia: Do respondents believe in peace? What do they say about the Zangezur corridor?
According to Medianews.az, 55.1 percent of respondents said they do not believe the Washington agreements will bring lasting peace to the region.
The percentage of respondents who were optimistic about the peace process was 38.6 percent.
Recall that on August 8, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia signed a joint declaration in Washington in the presence of the US President, committing to the inviolability of borders, the inadmissibility of the use of force to gain territory, and the establishment of neighborly relations. The foreign ministers of the two countries initialed a draft agreement on peace and the establishment of interstate relations between Azerbaijan and Armenia.
In Washington, the creation of a corridor passing through Armenia that connects the main part of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic was also agreed upon. This project is set to be implemented under the patronage of the USA.
According to the official report released on September 5 by Gallup's Armenia representation, based on the August 25-30 survey, 42.1 percent of respondents had a positive attitude towards the Washington declaration, while 47.6 percent expressed a negative attitude.
Regarding the idea of creating a corridor passing through Armenia (the Zangezur corridor), 35.5 percent of survey participants gave a positive opinion, and 58.9 percent were opposed.