Ermənistana 1 milyard 500 milyon dollarlıq yatırım?
ABŞ-ın NVİDİA texnologiya şirkəti Ermənistanda süni intellekti inkişaf etdirmək üçün 500 milyon dollarlıq müqavilə bağlamışdı.
2026-cı ildə NVİDİA Ermənistanda Blackwell GPU-ları ilə təchiz olunan və 100 meqavatdan çox gücə malik Süni İntellekt Mərkəzi qurmalıdır.
Layihənin məqsədi Ermənistanı süni intellekt üzrə qabaqcıl mərkəzə çevirmək, yeni texnologiyalarla yerli iqtisadiyyatı canlandırmaq, innovasiya mühitini gücləndirmək və qlobal bazara çıxış üçün dayanıqlı platforma formalaşdırmaqdır.
Maraqlıdır ki, indi bu əməkdaşlığın daha da dərinləşməsilə bağlı məlumatlar yayılır.
Artıq süni intellekt sahəsində bu dünya nəhəngi şirkətin Ermənistana 1.5 milyard dollar investisiya yatıracağı haqda açıqlamalar gözə dəyir.
Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz Medianews.az-a deyib ki, 1.5 milyard dollar Ermənistan üçün, region üçün çox böyük investisiyadır, süni intellektin inkişafı üçün hədsiz böyük imkandır: “Düşünürəm ki , bütün bunlar reallaşsa, Ermənistanın regional rəqabətdə önə çıxmaq şansı olacaq. Ermənistan məhz bu sektoru inkişaf etdirməklə, NVİDİA ilə birbaşa əməkdaşlıqla iqtisadi imkanlarını qısa zamanda gücləndirmək xətti götürüb.
Həm də dolayısıyla bütün bunlar Ermənistanı investorlar, startaplar və qlobal şirkətlər üçün, beynəlxalq universitetlər üçün daha cəlbedici texnoloji mərkəzə çevirə biləcək.
Açıq desəm, büdcəsini, iqtisadi vəziyyətini qısa zamanda gücləndirən Ermənistanda, güman ki, revanş meylləri də güclənəcək, bizə olmasa da, gələcək nəsillərə problem yarada bilər”.
O.Gündüz qeyd edib ki, Azərbaycanda son illərdə süni intellekt sahəsində müəyyən canlanma var: “Strategiya qəbul edilib. İnfrastruktur layihələri icra olunur. Dövlət tərəfindən müəyyən resurslar ayrılır. Amma bunlar çox məhddudur.
Görünən odur ki, ciddi ləngimələr, pərakəndəlik var bu sektorda. Sanki hər bir dövlət qurumu, hər bir şirkət özü üçün süni intellekt sahəsində nəsə edir. Dövlət sektorunun biznesə dəstək vermək əvəzinə özünün nəsə etmək istəyi daha çox müşahidə olunur.
Koordinasiyasızlıq, resursların məhdudluğu, bəsit layihələrə üstünlük verilməsi isə ciddi narahatlıq doğurur. Ümid edirəm sektorun inkişafına cavabdeh olanlar, həm də milli təhlükəsizliyə cavabdeh qurumlarımız və qərar qəbul edənlərimiz də bunların, regionda baş verənlərin fərqindədir”.

1.5 billion dollars investment in Armenia?
The US technology company NVIDIA had signed a $500 million agreement to develop artificial intelligence in Armenia.
By 2026, NVIDIA should establish an Artificial Intelligence Center in Armenia equipped with Blackwell GPUs and having a capacity of over 100 megawatts.
The project's goal is to transform Armenia into an advanced center for artificial intelligence, revitalize the local economy with new technologies, strengthen the innovation environment, and create a sustainable platform for access to the global market.
Interestingly, information is now being spread about the further deepening of this cooperation.
There are already statements indicating that this global giant company in the field of artificial intelligence will invest $1.5 billion in Armenia.
The head of the Azerbaijan Internet Forum and director of the Multimedia Center, Osman Gündüz, told Medianews.az that $1.5 billion is a very large investment for Armenia and the region, an enormous opportunity for the development of artificial intelligence: “I think that if all this materializes, Armenia will have a chance to advance in regional competition. Armenia has taken the path of strengthening its economic capabilities in a short time by developing precisely this sector and cooperating directly with NVIDIA.
Moreover, indirectly, all this can turn Armenia into a more attractive technological center for investors, startups, global companies, and international universities.
To be frank, in Armenia, which quickly strengthens its budget and economic situation, probably revanchist tendencies will also increase; these may create problems not for us but for future generations.”
O. Gündüz noted that in recent years there has been some revival in the field of artificial intelligence in Azerbaijan: “A strategy has been adopted. Infrastructure projects are being implemented. Certain resources are allocated by the state. But these are very limited.
It seems there are serious delays and fragmentation in this sector. It is as if each government agency and each company is doing something for itself in the field of artificial intelligence. Instead of supporting business, the public sector's desire to do something on its own is observed more frequently.
Lack of coordination, limited resources, and the preference for simple projects cause serious concern. I hope those responsible for the development of the sector, as well as our institutions responsible for national security and decision-makers, are aware of these issues and what is happening in the region.”