Demoqrafik qocalmanı necə dayandıraq? –
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 1991-2024-cü illər arasında Azərbaycanda qadınların orta yaşı 10,7 il, kişilərin orta yaşı 11 il artıb, başqa sözlə, demoqrafik qocalma gedib.
Müstəqilliyin bərpa olunduğu 1991-ci ildə ölkədə qadınların orta yaşı 25,5, kişilərin orta yaşı 22,8 göstərilib. 2024-cü ilin hesabatında qadınların orta yaşı 36,2, kişilərin orta yaşı 33,8-dir.
Demoqrafik qocalma hansı amillərlə bağlıdır? Proses gələcəkdə əhalinin sayına və tərkibinə, ölkənin sosial-iqtisadi sisteminə necə təsir göstərə bilər?
Medianews.az-ın suallarını cavablandıran sosioloq Elçin Bayramlı deyir ki, sovet dövründən sonra Azərbaycanda yaşlı nəslin sayı artır, gənclərin sayı azalır: “1991-ci ildə hər 1000 nəfərə 26,6 doğum olub, 2024-cü ildə 1000 nəfərə 10 doğum qeydə alınıb. Nikahların sovet dövrünün son ili ilə müqayisədə xeyli azalması, boşanmaların isə artımı heç kəsə sirr deyil”.
Sosioloq qeyd edir ki, sosial-iqtisadi problemlər – yoxsulluq, evsizlik, işsizlik gənclərin ailə qurmasını, ailələrdə uşaq doğumunu əngəlləyir: “Bu tendensiya milli genofondumuzu təhdid edir. Əsas faktor da sosial-iqtisadi problemlərdir. Mənəvi deqradasiyanın da rolu var, amma ən çox gəlir azlığı, yoxsulluq, işsizlik, mənzil problemi mənfi təsirini göstərir. İndi ailələr bir uşağı güclə saxlayıb boya-başa çatdıra bilirlər. Bir toplumun davamlı artımı üçün ailələrdə orta uşaq sayı 3 olmalıdır. Fertillik əmsalı, yəni ümumi nəsilvermə əmsalı aşağı düşdükdə əhalinin qocalması prosesi gedir, gənc nəslin çəkisi azalır, yaşlı nəslin çəkisi artır, bu isə iqtisadi aktivliyi, əmək qüvvəsini azaldır və dövlətin sosial yükünü artırır”.
Elçin Bayramlı əlavə edir ki, bir çox ölkədə əhalinin artımı, çoxuşaqlılığın təbliği üçün müxtəlif sosial dəstək proqramları həyata keçirilir: “Yeni qurulan ailələrə maddi və sosial yardımlar, mənzil üçün uzunmüddətli güzəştli kreditlər, hər uşağa görə birdəfəlik yardımlar, aylıq uşaq pulu verilir, çoxuşaqlı ailələrə əlavə ev və torpaq sahəsi kimi hədiyyələr təqdim olunur. Bizdə bunların heç biri yoxdur. Buna görə də insanlar çoxuşaqlılıqda maraqlı deyillər.
İndi Azərbaycanda çoxuşaqlılıq meyarı 6 uşaqdan başlayır, halbuki bu, real rəqəm deyil. Dəfələrlə təklif etmişik ki, çoxuşaqlılıq meyarı 3 uşağa endirilməlidir. 3 uşaqlı ailələrə maddi və sosial yardımlar, aylıq uşaq pulu, əlavə güzəştlər tətbiq edilməlidir. Bunları etməsək, demoqrafik vəziyyət yaxşılaşmayacaq”.
Sosioloq həmçinin qeyd edir ki, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və mənəvi deqradasiyanın qarşısının alınması da vacibdir: “Müasirlik adı altında gənclərə yönəlmiş mənfi təbliğatlara son qoyulmalıdır. Çünki əhalinin təminatlı hissəsində ailə modelinin zəifləməsi problemi var. Sosial-iqtisadi və mənəvi istiqamətlərdə ciddi tədbirlər görülməsə, yaxın onilliklərdə sürətli əhali azalması və qocalması qaçılmazdır. Gənclərin sayı azalacaq, iqtisadi aktivlik aşağı düşəcək, dövlətin sosial yükü artacaq. 30 il sonra yaranacaq vəziyyətin qarşısını almaq istəyiriksə, fəaliyyətə bu gündən başlamalıyıq. Sosial dəstək proqramları həyata keçirilməli və çoxuşaqlılıq, ailə dəyərləri təbliğ olunmalıdır. Boşanmalar çətinləşdirilməli, ailələrin möhkəmliyi təmin edilməlidir. Əks halda yaxın gələcəkdə ölkə çox ciddi demoqrafik və sosial problemlərlə üzləşəcək”.
2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan əhalisinin sayı 0,24 faiz artaraq sentyabrın 1-nə 10 milyon 249 min 500 nəfərə çatıb. 1000 nəfərə 3,4 təbii artım (doğum-ölüm nisbəti), 4,6 nikah, 2 boşanma düşdüyü bəyan olunub. 1991-ci illə müqayisədə 1000 nəfərə təbii artım 6 dəfə, nikah 2,2 dəfə azalıb, boşanma 1,3 dəfə artıb.

Как остановить демографическое старение? –
По отчету Государственного статистического комитета, в период с 1991 по 2024 годы средний возраст женщин в Азербайджане увеличился на 10,7 года, средний возраст мужчин — на 11 лет, другими словами, происходит демографическое старение.
В 1991 году, когда была восстановлена независимость, средний возраст женщин в стране составлял 25,5 года, мужчин — 22,8 года. В отчете за 2024 год средний возраст женщин — 36,2 года, мужчин — 33,8 года.
С какими факторами связано демографическое старение? Как этот процесс может в будущем повлиять на численность и состав населения, социально-экономическую систему?
Medianews.az-у ответил социолог Эльчин Байрамлы, который говорит, что после советского периода в Азербайджане увеличивается число пожилого поколения, а число молодежи уменьшается: «В 1991 году на 1000 человек приходилось 26,6 рождений, а в 2024 году на 1000 человек зарегистрировано 10 рождений. Значительное снижение браков по сравнению с последним годом советского периода и рост разводов никому не являются секретом».
Социолог отмечает, что социально-экономические проблемы — бедность, бездомность, безработица — препятствуют созданию молодых семей и рождению детей в семьях: «Эта тенденция угрожает нашему национальному генофонду. Главным фактором являются социально-экономические проблемы. Роль моральной деградации тоже есть, но наибольшее отрицательное влияние оказывают низкие доходы, бедность, безработица и жилищные проблемы. Сейчас семьи с трудом могут содержать и воспитать одного ребенка. Для устойчивого роста общества среднее число детей в семье должно быть 3. Если коэффициент фертильности, то есть общий коэффициент воспроизводства, снижается, происходит процесс старения населения, доля молодежи уменьшается, доля пожилых возрастает, что снижает экономическую активность, рабочую силу и увеличивает социальную нагрузку на государство».
Эльчин Байрамлы добавляет, что во многих странах реализуются различные социальные программы поддержки для стимулирования роста населения и многодетности: «Молодым семьям оказывают материальную и социальную помощь, предоставляют долгосрочные льготные кредиты на жилье, выплачивают единовременные пособия за каждого ребенка, ежемесячные детские выплаты, многодетным семьям дарят дополнительные дома и земельные участки. У нас ничего подобного нет. Поэтому люди не заинтересованы в многодетности.
Сегодня в Азербайджане критерием многодетности считается семья с 6 и более детьми, но это нереальное число. Мы неоднократно предлагали снизить критерий многодетности до 3 детей. Семьям с тремя детьми нужно предоставлять материальную и социальную помощь, ежемесячные пособия на детей, дополнительные льготы. Если это не сделать, демографическая ситуация не улучшится».
Социолог также отмечает, что важно сохранять национально-нравственные ценности и предотвращать моральную деградацию: «Под негативной пропагандой, направленной на молодёжь под видом современности, надо положить конец. Потому что среди обеспеченной части населения существует проблема ослабления модели семьи. Если не принять серьёзные меры в социально-экономическом и нравственном направлениях, в ближайшие десятилетия неизбежно быстрый спад населения и его старение. Число молодежи уменьшится, экономическая активность снизится, социальная нагрузка на государство возрастёт. Если мы хотим предотвратить ситуацию, которая возникнет через 30 лет, надо начинать действовать уже сегодня. Необходимо осуществлять программы социальной поддержки и пропагандировать многодетность и семейные ценности. Разводы должны быть затруднены, надо обеспечивать крепость семей. Иначе в ближайшем будущем страна столкнётся с очень серьёзными демографическими и социальными проблемами».
За январь–август 2025 года население Азербайджана увеличилось на 0,24% и на 1 сентября составило 10 миллионов 249 тысяч 500 человек. На 1000 человек приходится 3,4 естественного прироста (соотношение рождений и смертей), 4,6 браков и 2 разводов. По сравнению с 1991 годом естественный прирост на 1000 человек уменьшился в 6 раз, браки — в 2,2 раза, разводы — увеличились в 1,3 раза.