Demoqrafik qocalmanı necə dayandıraq? –
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 1991-2024-cü illər arasında Azərbaycanda qadınların orta yaşı 10,7 il, kişilərin orta yaşı 11 il artıb, başqa sözlə, demoqrafik qocalma gedib.
Müstəqilliyin bərpa olunduğu 1991-ci ildə ölkədə qadınların orta yaşı 25,5, kişilərin orta yaşı 22,8 göstərilib. 2024-cü ilin hesabatında qadınların orta yaşı 36,2, kişilərin orta yaşı 33,8-dir.
Demoqrafik qocalma hansı amillərlə bağlıdır? Proses gələcəkdə əhalinin sayına və tərkibinə, ölkənin sosial-iqtisadi sisteminə necə təsir göstərə bilər?
Medianews.az-ın suallarını cavablandıran sosioloq Elçin Bayramlı deyir ki, sovet dövründən sonra Azərbaycanda yaşlı nəslin sayı artır, gənclərin sayı azalır: “1991-ci ildə hər 1000 nəfərə 26,6 doğum olub, 2024-cü ildə 1000 nəfərə 10 doğum qeydə alınıb. Nikahların sovet dövrünün son ili ilə müqayisədə xeyli azalması, boşanmaların isə artımı heç kəsə sirr deyil”.
Sosioloq qeyd edir ki, sosial-iqtisadi problemlər – yoxsulluq, evsizlik, işsizlik gənclərin ailə qurmasını, ailələrdə uşaq doğumunu əngəlləyir: “Bu tendensiya milli genofondumuzu təhdid edir. Əsas faktor da sosial-iqtisadi problemlərdir. Mənəvi deqradasiyanın da rolu var, amma ən çox gəlir azlığı, yoxsulluq, işsizlik, mənzil problemi mənfi təsirini göstərir. İndi ailələr bir uşağı güclə saxlayıb boya-başa çatdıra bilirlər. Bir toplumun davamlı artımı üçün ailələrdə orta uşaq sayı 3 olmalıdır. Fertillik əmsalı, yəni ümumi nəsilvermə əmsalı aşağı düşdükdə əhalinin qocalması prosesi gedir, gənc nəslin çəkisi azalır, yaşlı nəslin çəkisi artır, bu isə iqtisadi aktivliyi, əmək qüvvəsini azaldır və dövlətin sosial yükünü artırır”.
Elçin Bayramlı əlavə edir ki, bir çox ölkədə əhalinin artımı, çoxuşaqlılığın təbliği üçün müxtəlif sosial dəstək proqramları həyata keçirilir: “Yeni qurulan ailələrə maddi və sosial yardımlar, mənzil üçün uzunmüddətli güzəştli kreditlər, hər uşağa görə birdəfəlik yardımlar, aylıq uşaq pulu verilir, çoxuşaqlı ailələrə əlavə ev və torpaq sahəsi kimi hədiyyələr təqdim olunur. Bizdə bunların heç biri yoxdur. Buna görə də insanlar çoxuşaqlılıqda maraqlı deyillər.
İndi Azərbaycanda çoxuşaqlılıq meyarı 6 uşaqdan başlayır, halbuki bu, real rəqəm deyil. Dəfələrlə təklif etmişik ki, çoxuşaqlılıq meyarı 3 uşağa endirilməlidir. 3 uşaqlı ailələrə maddi və sosial yardımlar, aylıq uşaq pulu, əlavə güzəştlər tətbiq edilməlidir. Bunları etməsək, demoqrafik vəziyyət yaxşılaşmayacaq”.
Sosioloq həmçinin qeyd edir ki, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və mənəvi deqradasiyanın qarşısının alınması da vacibdir: “Müasirlik adı altında gənclərə yönəlmiş mənfi təbliğatlara son qoyulmalıdır. Çünki əhalinin təminatlı hissəsində ailə modelinin zəifləməsi problemi var. Sosial-iqtisadi və mənəvi istiqamətlərdə ciddi tədbirlər görülməsə, yaxın onilliklərdə sürətli əhali azalması və qocalması qaçılmazdır. Gənclərin sayı azalacaq, iqtisadi aktivlik aşağı düşəcək, dövlətin sosial yükü artacaq. 30 il sonra yaranacaq vəziyyətin qarşısını almaq istəyiriksə, fəaliyyətə bu gündən başlamalıyıq. Sosial dəstək proqramları həyata keçirilməli və çoxuşaqlılıq, ailə dəyərləri təbliğ olunmalıdır. Boşanmalar çətinləşdirilməli, ailələrin möhkəmliyi təmin edilməlidir. Əks halda yaxın gələcəkdə ölkə çox ciddi demoqrafik və sosial problemlərlə üzləşəcək”.
2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan əhalisinin sayı 0,24 faiz artaraq sentyabrın 1-nə 10 milyon 249 min 500 nəfərə çatıb. 1000 nəfərə 3,4 təbii artım (doğum-ölüm nisbəti), 4,6 nikah, 2 boşanma düşdüyü bəyan olunub. 1991-ci illə müqayisədə 1000 nəfərə təbii artım 6 dəfə, nikah 2,2 dəfə azalıb, boşanma 1,3 dəfə artıb.

How to stop demographic aging? –
According to the report of the State Statistics Committee, between the years 1991 and 2024, the average age of women in Azerbaijan increased by 10.7 years, and the average age of men increased by 11 years; in other words, demographic aging has occurred.
In 1991, when independence was restored, the average age of women in the country was 25.5, and the average age of men was 22.8. In the 2024 report, the average age of women is 36.2, and the average age of men is 33.8.
What factors are demographic aging related to? How can this process affect the future population size and composition, as well as the socio-economic system?
Answering the questions of Medianews.az, sociologist Elchin Bayramli says that after the Soviet period, the number of the elderly generation in Azerbaijan is increasing, while the number of young people is decreasing: “In 1991, there were 26.6 births per 1,000 people, and in 2024, 10 births per 1,000 people were recorded. The significant decrease in marriages compared to the last year of the Soviet era and the increase in divorces is no secret to anyone.”
The sociologist notes that socio-economic problems—poverty, homelessness, unemployment—hinder young people from starting families and having children: “This trend threatens our national gene pool. The main factor is socio-economic problems. Moral degradation also plays a role, but mainly the lack of income, poverty, unemployment, and housing problems have a negative impact. Now families can barely support and raise one child. For a community's sustainable growth, the average number of children per family should be 3. When the fertility rate, that is, the general birth rate, declines, the process of population aging occurs, the share of the young generation decreases, the share of the elderly generation increases, which reduces economic activity and labor force and increases the social burden on the state.”
Elchin Bayramli adds that in many countries, various social support programs are implemented to promote population growth and higher birth rates: “Financial and social aid is provided to newly established families, long-term preferential housing loans are given, one-time payments are made for each child, monthly child benefits are offered, and gifts such as additional housing and land plots are given to large families. We have none of these. Therefore, people are not interested in having many children.
Currently, the criterion for large families in Azerbaijan starts from 6 children, which is not a realistic figure. We have repeatedly proposed that the criterion for large families should be lowered to 3 children. Financial and social assistance, monthly child benefits, and additional preferences should be applied to families with 3 children. If we do not do this, the demographic situation will not improve.”
The sociologist also notes that preserving national and spiritual values and preventing moral degradation are important: “Negative propaganda directed at youth under the name of modernity should end. Because there is a problem of weakening family models among the well-off segment of the population. If serious measures are not taken in social-economic and moral directions, rapid population decline and aging are inevitable in the coming decades. The number of young people will decrease, economic activity will decline, and the social burden on the state will increase. If we want to prevent the situation that will arise in 30 years, we must start working today. Social support programs should be implemented, and large families and family values should be promoted. Divorces should be made more difficult, and the strength of families should be ensured. Otherwise, in the near future, the country will face very serious demographic and social problems.”
From January to August 2025, the population of Azerbaijan increased by 0.24 percent, reaching 10,249,500 people as of September 1. The natural increase (birth-death rate) was 3.4 per 1,000 people, with 4.6 marriages and 2 divorces per 1,000 people reported. Compared to 1991, the natural increase per 1,000 people decreased 6 times, marriages decreased 2.2 times, and divorces increased 1.3 times.