Çin Rusiyanı Moskoviyaya çevirir
Rusiyanın siyasi hakimiyyəti vətəndaşları, xüsusilə etnik rusları Rusiyanın Moskvoviyaya çevrilmə təhlükəsi ilə qorxudur. Ukraynaya geniş miqyaslı hərbi müdaxilədən bir neçə ay öncə, 2021-ci ilin dekabrında Vladimir Putin İnsan Hüquqları Şurasının üzvləri ilə onlayn görüşdə islahatların zəruriliyi ilə bağlı kinorejissor Aleksandr Sokurovun sözlərinə qəzəbli reaksiya verərək Rusiyaya qarşı 2000 ərazi iddiasının olduğunu, NATO-nun Rusiyanı Moskvoviyaya çevirmək istədiyini bildirmişdi.
Qərbin Rusiyanı Moskvoviyaya çevirmək niyyətində olduğunu Putindən sonra 2023-cü ilin yanvarında o zaman Təhlükəsizlik Şurasının katibi olan Nikolay Patruşev bəyan etdi.
Qərbin Rusiyanı Moskvoviyaya çevirmək niyyətini sübut edəcək hər hansısa bir dəlil, sübut yoxdur. Ancaq Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibədə məruz qaldığı fəlakətli itkilərdən və Qərblə qarşıdurmasından sui-istifadə edən Çin Rusiyanı Moskvoviyaya çevirməyə başlayıb.
Rusiyanın şərq bölgələrində, İrkutsk vilayətindən Primorsk diyarına kimi ərazinin iqtisadiyyatı tamamilə Çindən asılı düşüb. İrkutsk vilayətinin xarici ticarətində Çinin payı 68 faiz, Primorsk diyarının xarici ticarətində payı 90 faizdir.
İrkutsk vilayətindən Primorsk diyarına qədər ərazidə hərbi qüvvələrin şəxsi heyəti bir neçə faizə qədər azalıb. Rusiyanın ümumi ərazisinin 40 faizini təşkil edən Uzaq Şərq Federal Dairəsini xarici müdaxilədən, ilk növbədə Çindən qorumalı olan əsas hərbi birliklər, 5-ci, 29-cu, 35-ci və 36-cı ümumqoşun orduları, eləcə də 68-ci Ordu Korpusunun 100.000 nəfərlik qrupu hazırda Ukraynaya qarşı müharibəyə cəlb edilib. Çox ağır itkilər verən bu orduların Çinin nəhəng quru qoşunlarına qarşı bir neçə saat müqavimət göstərəcək gücü belə qalmayıb.
Ərazisi təxminən 7 milyon kvadrat kilometr olan Uzaq Şərq Federal Dairəsinin sakinlərinin sayı 8 milyon, bu ərazidə məskunlaşmış Çin vətəndaşlarının sayı nə az, nə çox, bir milyon yarımdır. Demək olar ki, onların hamısı 20-50 yaş arası sağlam kişilərdir. Həmin 1.5 milyon çinlinin yaşadıqları əraziyə silah daşıdıqlarını təsdiq edən videolar YouTube-da “narazı sibirlilər” tərəfindən 2014-2018-ci illərdə çox paylaşılıb.
On minlərlə çinli Amur və Yəhudi Muxtar Vilayətlərində, eləcə də Primorsk Diyarında düyü və soya becərirlər. Bu bölgələrdə çinlilərin icarəyə götürdüyü torpaqlar bütün yerli kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarının yarısından çoxdur. Zabaykalsk diyarında çinlilərin icarəyə götürdüyü torpaq sahəsi Krımın ərazisindən üç dəfə böyük olmaqla 76 000 kvadrat kilometrə çatıb. Çinlilər əsasən bu ərazidə Çinə göndərmək üçün ağacların kəsilməsi ilə məşğul olurlar.
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, yerli hakimiyyət orqanları Çin tərəfindən satın alınıb. Saxa-Yakutiya Respublikasının başçısı Aysen Nikolayevin 2018-ci ildən başlayaraq hər altı aydan bir Çinin Xabarovskdakı baş konsulu ilə görüşdüyü və ona hesabat verdiyini Rusiyanın rəsmi dairələrində hər kəs yaxşı bilir. Amur vilayətinin qubernatoru Vasili Orlov Moskvadan daha çox Pekinin “adamı” hesab olunur. Çin dilində də çıxışlar edən qubernatorun əmrinə uyğun olaraq sentyabr ayının ilk günündən Amur vilayətinin bütün orta məktəblərində Çin dilində siniflər yaradılıb. Həmin siniflərdə Çindən gəlmiş müəllimlər özləri ilə gətirdikləri dərs vəsaiti əsasında dərs keçirlər. Buryatiyanın başçısı Aleksey Tsydenov, Zabaykalsk diyarının qubernatoru Aleksandr Osipovun da Çinin regionda mövcudluğunu genişləndirmək üçün hər şeyi etdiyini Moskvanın siyasi dairələrində bilməyən yoxdur. Bütün bunlar Kremlə tam bəlli olsa da, Putin onları vəzifədən kənarlaşdırmaqdan qorxur. Çünki bunula Çini qəzəbləndirəcəyini bilir. Çinin qəzəblənməsi isə Rusiya üçün Qərbin sanksiyalarından daha qorxuludur. Çünki Rusiya 2023-cü ildən Çinin vassalına çevrilib.
Bu qənaəti təsdiq edən ən bariz dəlillərdən biri də Çinin Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 2023-cü ildə tətbiq etdiyi xəritə toponimikası ilə bağlı yeni qaydalara əsasən rəsmi toponimik xəritələrdə Rusiyanın Şərq hissəsindəki bir çox şəhər və ərazilərinin Çin adları ilə əvəzlənməsinə Moskvanın etiraz etməkdən çəkinməsi oldu. Rusiyanın Çindən asılılığı o qədər artıb ki, Moskva Vladivostokun Haişenvay (Dəniz Xiyar Körfəzi kimi tərcümə olunur), Saxalin adasının isə Kuedao, Blaqoveşensk şəhərinin Hailanpao, Xabarovsk şəhərinin Boli, Ussuriyskin Şuanqçenzi adlandırılmasına etiraz etməyə də özündə cəsarət tapmadı.
Bir neçə gün öncə, sentyabrın 3-də Vladivostokda keçirilmiş Şərq İqtisadi Forumuna Çinin yüksək rütbəli rəsmilərindən bir nəfər də iştirak etmədi. Halbuki, 2015-ci ildə keçirilən Forumda Çinin dövlət başçısı Si Cinpin şəxsən iştirak etmişdi. İndi isə Çin hökumətinin rəsmiləri nümuişkaranə sürətdə Putinin şəxsən iştirak etdiyi Forumu boykot edir, bununla sanki bur ərazilər üzərində Moskvanın hakimiyyətini tanımadıqlarını nümayiş etdirirlər.
İkinci Dünya Müharibəsinin başa çatmasının 80 illiyi ilə bağlı Pekinin Tiananmen meydanında təşkil olunan hərbi paradda Çinin “əzələ nümayişi” də ilk öncə Rusiyanı qorxutmağa yönəlib. Məlum olduğu kimi Çin ərazisi beş hərbi əməliyyat dairəsinə bölünüb. Bu hərbi əməliyyat dairələri arasında Rusiya istiqamətinə cavabdeh Şimal Komandanlığı ən güclü hərbi birləşmə sayılır. Şimal Komandanlığının sərəncamındakı çoxsaylı ordu birliklərinin canlı qüvvəsinin dəqiq sayı məlum deyil. Bu hərbi sirr olduğu üçün, heç bir açıq mənbədə əsgər və zabitlərin sayı barədə dəqiq məlumat yoxdur. Ancaq Şimal Komandanlığının tabeçiliyindəki Şenyan Hərbi Dairəsinin şəxsi heyətinin 400 minə yaxın olduğunu nəzərə alanda, Rusiya ilə sərhəddə Çinin necə böyük bir hərbi güc formalaşdırdığını təsəvvür etmək çətin deyil.
Çinin qurucu lideri Mao Tszedun Rusiyanın Çinə 1.5 milyon kvadrat kilometrdən çox ərazini qaytarmalı olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Hətta 1949-cu ildə Moskvada Stalinlə apardığı danışıqlarda Mao Çinin tələbini dilə gətirmişdi. Stalindən rədd cavabı alan Mao bu vəzifəni həyata keçirməyi özündən sonrakı nəsillərin əsas vəzifəsi olaraq müəyyən etmişdir. İndi isə belə görünür ki, Si Cinpin Rusiyanın təxminən 7 milyon kvadrat kilometrdən ibarət Uşaq Şərq Federal Dairəsini tamamilə ələ keçirməklə Çin tarixinə ən böyük dövlət adamı kimi düşmək istəyir.
Putin başda olmaqla Rusiyanın hərbi-siyasi elitasının cinayətkar axmaqlığından uğurla istifadə edən Çin hərbi üstünlüyünü təsəvvürə sığmaz dərəcədə artırmaqla bərabər iqtisadi cəhətdən özündən asılı salaraq Rusiyanı Moskoviyaya çevirməkdədir. Rusiyanın bundan sonra öz gücünə bu aqibətdən xilas olmaq imkanı yoxdur.
Rusiya şəhərlərinin adlarını dəyişməkdən çəkinməyən Çin Rusiyanın ərazisinin təxminən 7 milyon kvadrat kilometr və ya 40 faizini ərazisini ələ keçirməkdə olan Çin bununla Rusiyanı Moskoviyaya çevirəcək. Elə bir vəziyyət yaranıb ki, rusların buna qarşı etiraz etməyə cəsarətləri belə qalmayıb.

Китай превращает Россию в Москвию
Политическая власть России пугает граждан, особенно этнических русских, угрозой превращения России в Московию. Несколько месяцев назад, в декабре 2021 года, до широкомасштабного военного вторжения в Украину, Владимир Путин на онлайн-встрече с членами Совета по правам человека с гневной реакцией отозвался на слова кинорежиссера Александра Сокурова о необходимости реформ, заявив, что у России есть 2000 территориальных претензий, а НАТО хочет превратить Россию в Московию.
После Путина в январе 2023 года об намерении Запада превратить Россию в Московию заявил тогдашний секретарь Совета Безопасности Николай Патрушев.
Нет никаких доказательств или свидетельств, которые подтверждали бы намерение Запада превратить Россию в Московию. Однако, используя тяжелые потери России в войне против Украины и противостояние с Западом, Китай начал превращать Россию в Московию.
Экономика территорий от Иркутской области до Приморского края на Дальнем Востоке полностью зависит от Китая. В внешней торговле Иркутской области доля Китая составляет 68%, а в Приморском крае — 90%.
Личный состав воинских частей на территории от Иркутской области до Приморского края сократился до нескольких процентов. Основные воинские соединения, которые должны защищать Дальневосточный федеральный округ — занимающий 40% общей территории России — от внешнего вторжения, прежде всего от Китая: 5-я, 29-я, 35-я и 36-я общевойсковые армии, а также 100-тысячный контингент 68-го армейского корпуса, в настоящее время вовлечены в войну против Украины. После тяжелых потерь этих армий, у них нет ни сил, ни возможностей, чтобы выдержать сопротивление перед огромными сухопутными войсками Китая даже в течение нескольких часов.
Население Дальневосточного федерального округа с территорией около 7 миллионов квадратных километров составляет 8 миллионов человек, а число китайских граждан, проживающих на этой территории, ровно полтора миллиона. Практически все они — здоровые мужчины от 20 до 50 лет. Видео, подтверждающие, что эти 1,5 миллиона китайцев носят оружие на своей территории, в период с 2014 по 2018 гг. многократно публиковались на YouTube "недовольными сибиряками".
Десятки тысяч китайцев выращивают рис и сою в Амурской и Еврейской автономных областях, а также в Приморском крае. Земли, арендованные китайцами в этих регионах, составляют более половины всех сельскохозяйственных угодий местного значения. В Забайкальском крае площадь земель, арендованных китайцами, достигла 76 000 квадратных километров — втрое превышая размер территории Крыма. Китайцы в основном занимаются вырубкой леса на этой территории для отправки в Китай.
Исследователи считают, что местные власти фактически скуплены Китаем. Известно во всех официальных кругах России, что с 2018 года глава Республики Саха-Якутия Айсен Николаев каждые полгода встречается с главным консулом Китая в Хабаровске и отчитывается перед ним. Губернатор Амурской области Василий Орлов считается на поверку скорее "человеком Пекина", чем Москвы. В соответствии с его указом с первого сентября во всех средних школах Амурской области созданы классы с обучением на китайском языке. В этих классах китайские преподаватели ведут уроки по учебным материалам, привезенным ими из Китая. Известно в политических кругах Москвы, что глава Бурятии Алексей Цыденов и губернатор Забайкальского края Александр Осипов делают всё возможное, чтобы расширить присутствие Китая в регионе. Несмотря на то, что Кремль прекрасно осведомлен обо всем этом, Путин боится отстранять их от должностей, так как знает, что это вызовет гнев Китая. Гнев Китая страшнее для России, чем западные санкции, потому что с 2023 года Россия превратилась в вассала Китая.
Одним из ярких доказательств этого утверждения стала реакция Москвы на новые правила, применённые в 2023 году Министерством природных ресурсов Китая, связанные с топонимикой. В официальных топонимических картах в восточной части России многие города и регионы были заменены на китайские названия, и Москва избегала протестовать. Зависимость России от Китая возросла настолько, что Москва не осмелилась возражать против замены названия Владивостока на Хайшенвай (что переводится как "Залив Морского Огурца"), остров Сахалин на Куэдао, Благовещенска на Хайланпао, Хабаровска на Боли и Уссурийска на Шуанчэнцзы.
Несколько дней назад, 3 сентября, на Восточном экономическом форуме во Владивостоке не присутствовал ни один высокопоставленный представитель Китая. Тогда как на форуме 2015 года лично присутствовал глава Китая Си Цзиньпин. Сейчас представители китайского правительства демонстративно бойкотируют форум, в котором участвует лично Путин, фактически демонстрируя, что они не признают власть Москвы в этих территориях.
Военный парад, организованный на площади Тяньаньмэнь в Пекине в честь 80-й годовщины окончания Второй мировой войны, первоначально был направлен прежде всего на то, чтобы напугать Россию демонстрацией военной мощи Китая. Как известно, территория Китая поделена на пять военных округов. Среди них Северное командование, ответственное за направление к России, считается самым сильным военным соединением. Точное количество войск в распоряжении многочисленных армейских частей Северного командования неизвестно, так как это военная тайна. Однако принимая во внимание, что численность личного состава Шэньянского военного округа, подчиняющегося Северному командованию, составляет около 400 тысяч, нетрудно представить, какую огромную военную мощь Китай создал на границе с Россией.
Основатель китайского государства Мао Цзэдун неоднократно заявлял, что Россия должна вернуть Китаю более 1,5 миллиона квадратных километров территории. Вплоть до 1949 года, во время переговоров с Сталиным в Москве, Мао выдвигал требование Китая вернуть эти земли. Получив отказ от Сталина, Мао определил выполнение этой задачи как главную обязанность будущих поколений. Сейчас же складывается впечатление, что Си Цзиньпин хочет войти в историю как крупнейший государственный деятель Китая, полностью захвативший Дальневосточный федеральный округ России, занимающий площадь около 7 миллионов квадратных километров.
Китай успешно использует преступное невежество военного и политического истеблишмента России во главе с Путиным, существенно увеличивая свое военное превосходство и одновременно экономически делая Россию зависимой от себя, превращая ее в Московию. После этого Россия уже не сможет спастись этой участи своими силами.
Китай, не боящийся менять названия городов России, захватывает примерно 7 миллионов квадратных километров, или 40% территории страны, превращая Россию в Московию. Такая ситуация сложилась, что русские даже не осмеливаются протестовать.