CƏZALAR GƏLİR: Sosial şəbəkələr nəzarətə götürülür – “Vəziyyət dözülməz həddə çatıb” -
Noyabrın 24-də Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsi ilə İnsan hüquqları komitəsinin birgə iclasında İnzibati Xətalar Məcəlləsinə və “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” qanuna dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi müzakirə olunub. İclasın sonunda layihənin birinci oxunuşda Milli Məclisin plenar iclasında baxılması tövsiyə edilib.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklikdə internet informasiya ehtiyatında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkəsində ictimai mənəviyyatı təhqir edən, cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərə, yəni əxlaqsız ifadələrin səsləndirilməsinə və ya belə məzmun təəssüratı yaradan jestlərin edilməsinə, yaxud insan bədəninin hissələrinin əxlaq normalarına və milli-mənəvi dəyərlərə zidd formada göstərilməsinə görə cəzalar – 500 manatdan 1000 manatadək məbləğdə cərimə, bu, yetərli sayılmadıqda isə 30 günədək inzibati həbs nəzərdə tutulur.
Bu inzibati xətaları törədən şəxs eyni əməli bir il ərzində təkrar törətdikdə cərimə 2000 manata, həbs 2 ayadək qaldırıla bilər.
“İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” qanuna təklif olunan dəyişiklikdə isə yayılması qadağan edilən informasiyalar sırasına “ictimai mənəviyyatı təhqir edən, cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərə, yəni əxlaqsız ifadələrin səsləndirilməsinə və ya belə məzmun təəssüratı yaradan jestlərin edilməsinə, yaxud insan bədəninin hissələrinin əxlaq normalarına və milli-mənəvi dəyərlərə zidd formada göstərilməsinə dair məlumatlar"ın da salınması nəzərdə tutulur.
Bütün bunlar söyüş, əxlaqsız ifadə və ya təhqiramiz jestlərə görə inzibati cəzaların ağırlaşdırılması deməkdir. Təklif olunan dəyişikliklər cəmiyyətə necə təsir edə, etik davranışın qorunmasına yardım göstərə bilərmi?
Tanınmış sosioloq Elçin Bayramlı Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, təklif olunan dəyişikliklər qüvvəyə minsə, sosial şəbəkələrdə zərərli məzmunla mübarizəyə töhfə verəcək. Bu baxımdan E.Bayramlı Milli Məclisin müzakirəsinə tövsiyə olunan qanun layihəsini müsbət qiymətləndirdiyini bildirib.
Sosioloq qeyd edib ki, oxşar təcrübə bir çox ölkədə tətbiq olunur və belə bir yanaşma ictimai təhlükəsizlik, etik normaların qorunması üçün vacibdir:
“İctimai mühitdə yazılmış və yazılmamış qaydalar mövcuddur. Hazırda internet məkanında xalqın milli-mənəvi dəyərlərinə, dövlət atributlarına, tarixi şəxsiyyətlərinə qarşı təhqirlər, gənclərə zərərli fikirlərin ötürülməsi geniş yayılıb. Faktiki əxlaqsızlıq təbliğ olunur. İnsanlara mənfi psixoloji təsir göstərilir. Bu sahədə tam bir anarxiya hökm sürür”.
E.Bayramlının sözlərinə görə, media orqanlarında oxşar hallara az rast gəlinir, çünki medianın etik kodeksi və məsuliyyət çərçivəsi var: “Lakin sosial şəbəkələrdə vəziyyət nəzarətdən çıxıb, durum dözülməz həddə çatıb. Artıq ciddi xəbərdarlıqların, cərimələrin, bəzi hallarda məhdudlaşdırmaların tətbiqi qaçılmazdır. Çünki belə məzmunlar cəmiyyətin sağlam inkişafına ciddi zərbə vurur. Xüsusilə uşaqların və gənclərin psixologiyası pozulur. Xalqın mənəvi dəyərlərinə, dövlətçilik prinsiplərinə xələl gətirilir.
Bəzən bu cür davranışlar “azadlıq” və ya “müasirlik” bəhanəsi ilə pərdələnir. Lakin həmin şəxslər məsuliyyətə cəlb olunacaqlarını bilsələr bu addımlardan yayınarlar”.
Sosioloq cəmiyyəti də məsuliyyətli olmağa çağırıb və zərərli məzmun istehsal edən kanallara dəstək verilməməsinin vacibliyini qeyd edib:
“Belə kanallar abunələr və paylaşımlar sayəsində nüfuz və pul qazanır. Cəmiyyət onları boykot etməli, sağlam məzmunlara üstünlük verməlidir”.
E.Bayramlının fikrincə, ictimai qınaq və dövlət tərəfindən normativ tənzimləmə paralel şəkildə həyata keçirilməlidir:
“Başqa ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, milli-mənəvi dəyərlər, dövlətçilik və əxlaq kimi məqamlar toxunulmazdır. Bu sahələrə yönələn təhlükələrin qarşısı mütləq alınmalıdır”.

24 ноября на совместном заседании Комитета по правовой политике и государственному строительству и Комитета по правам человека Милли Меджлиса обсуждался проект закона об изменениях в Кодекс об административных правонарушениях и закон «Об информации, информатизации и защите информации». В конце заседания была рекомендована к рассмотрению в первом чтении на пленарном заседании Милли Меджлиса.
В предложенных изменениях к Кодексу об административных правонарушениях предусматривается наказание за действия в интернет-информационных ресурсах или информационно-телекоммуникационной сети, оскорбляющие общественную нравственность, выражающие явное неуважение к обществу, то есть за использование непристойных выражений или жестов, создающих такое впечатление, либо за демонстрацию частей человеческого тела, противоречащую нормам морали и национально-нравственным ценностям — штраф в размере от 500 до 1000 манатов, а в случае недостаточного воздействия — административный арест до 30 дней.
Если лицо, совершившее такое административное правонарушение, повторно совершает аналогичное деяние в течение года, штраф может быть повышен до 2000 манатов, а арест — до 2 месяцев.
В предлагаемом изменении к закону «Об информации, информатизации и защите информации» планируется включить в перечень информации, распространение которой запрещено, данные, касающиеся «действий, оскорбляющих общественную нравственность, выражающих явное неуважение к обществу, то есть использование непристойных выражений или жестов, создающих такое впечатление, либо демонстрация частей человеческого тела в форме, противоречащей нормам морали и национально-нравственным ценностям».
Все это означает ужесточение административных наказаний за ругательства, непристойные выражения и оскорбительные жесты. Как эти изменения могут повлиять на общество и помочь в защите этического поведения?
Известный социолог Элчин Байрамлы в интервью Medianews.az отметил, что, если предложенные изменения вступят в силу, это внесет вклад в борьбу с вредоносным контентом в социальных сетях. В этом контексте Э.Байрамлы положительно оценил рекомендованный к рассмотрению законопроект в Милли Меджлисе.
Социолог отметил, что подобный опыт применяется во многих странах, и такой подход важен для общественной безопасности и защиты этических норм:
«В общественной среде существуют письменные и неписаные правила. В настоящее время в интернет-пространстве широко распространены оскорбления национально-нравственных ценностей народа, государственных атрибутов, исторических личностей, а также передача вредных идей молодежи. Фактически пропагандируется аморальность. Людям оказывают негативное психологическое воздействие. В этой сфере царит полная анархия».
По словам Э.Байрамлы, в средствах массовой информации подобные случаи встречаются редко, так как существует этический кодекс и рамки ответственности: «Однако в социальных сетях ситуация вышла из-под контроля, стала невыносимой. Уже необходимы серьезные предупреждения, штрафы и в некоторых случаях ограничения. Потому что такой контент наносит серьезный удар по здоровому развитию общества. Особенно страдает психика детей и молодежи. Подрываются моральные ценности народа, государственные принципы.
Иногда такого рода поведение маскируется под «свободу» или «современность». Но если бы такие лица знали, что их привлекут к ответственности, они бы избегали таких действий».
Социолог призвал общество быть ответственным и подчеркнул важность не поддерживать каналы с вредоносным контентом:
«Такие каналы получают популярность и деньги благодаря подписчикам и размещениям. Общество должно бойкотировать их и отдавать предпочтение здоровому контенту».
По мнению Э.Байрамлы, общественное осуждение и нормативное регулирование со стороны государства должны осуществляться параллельно:
«Опыт других стран показывает, что национально-нравственные ценности, государственность и мораль — это неприкосновенные сферы. Угрозам в этих областях необходимо строго противодействовать».