Bu ölkədə 10 gün ərzində 400 nəfər öldü,
Pakistanda son 10 gündə leysan yağışlar və daşqınlar nəticəsində 400-ə yaxın insan ölüb, 190-dan çox insan yaralanıb.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə BMT-nin Humanitar Məsələlərin Əlaqələndirilməsi İdarəsi məlumat yayıb.
"Hökumət orqanlarının məlumatına görə, Pakistanda son 10 gündə Xayber-Paxtunxva, Qilqit-Baltistan və Kəşmirdə leysan yağışları və daşqınlar nəticəsində 400 nəfər ölüb, 190-dan çox insan yaralanıb. 20 mindən çox insan evsiz qalıb", - deyə idarədən bildirilib.
BMT-nin baş katibinin humanitar məsələlər üzrə müavini Tom Fletçer yardım üçün 600 min dollar ayırıb.
Qeyd olunub ki, cari musson mövsümündə Pakistan güclü yağışlar və daşqınlar nəticəsində geniş dağıntılarla üzləşib. Səlahiyyətlilərin məlumatına görə, iyun ayından bəri 798 nəfər ölüb, 1000-dən çox insan yaralanıb.

In this country, 400 people died within 10 days,
In Pakistan, nearly 400 people have died and more than 190 people have been injured as a result of heavy rains and floods in the last 10 days.
Milli.Az reports that this information was released by the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs.
"According to government sources, in the last 10 days in Pakistan, heavy rains and floods in Khyber Pakhtunkhwa, Gilgit-Baltistan, and Kashmir have caused the deaths of 400 people and injuries to more than 190 people. More than 20,000 people have been left homeless," the office stated.
The UN Secretary-General's Deputy Emergency Relief Coordinator, Tom Fletcher, has allocated 600,000 dollars for aid.
It was noted that during the current monsoon season, Pakistan has faced widespread destruction due to heavy rains and floods. According to officials, since June, 798 people have died and more than 1,000 people have been injured.