Azərbaycanın bu layihədən əldə etdiyi hansı gəlirlər açıqlanmır?
2025-ci il sentyabrın 1-nə (334 aya) "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yatağından 612,2 mln ton xam neft və 238,7 mlrd m3 səmt qazı hasil edilib. Çıxarılan qazın təqribən 60 mlrd kubmetri əmtəəlik qaza çevrilərək müqavilə şərtlərinə uyğun olaraq 2 məntəqədə (Səngəçal terminalı və Neft Daşlarında) Azərbaycan tərəfinə (SOCAR-a) təmənnasız təhvil verilib. Yerdə qalan qaz həcmləri isə lay təzyiqini saxlamaq məqsədi ilə texniki quyularla yenidən məhsuldar laylara vurulub.
AÇG müqaviləsinin hazırda ən böyük səhmdarı 31,65% payla Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətidir (SOCAR) .
Neft indi AÇG müqavilə sahəsində 7 platformadan hasil edilir. Ən az hasilat 1997-ci ildən istismarda olan "Çıraq" platformasındadır (gündəlik 20 min barel, illik 1 mln ton). Hazırda ən çox neft hasil edilən platforma isə "Mərkəzi Azəri"dir (gündəlik 86 min barel və ya ildə təqribən 4,3 mln ton).
Bu ilin I yarısında AÇG üzrə günlük orta hasilat 327 min barel təşkil edib. AÇG blokundan bu il hər ay orta hesabla 1,33 mln ton neft çıxarılıb. Azərbaycan üzrə hasil edilən neftin (kondensat həcmləri nəzərə alınmadan) 71,4%-i məhz AÇG-nin payına düşüb.
AÇG layihəsi üzrə mənfəət neftinin bölgüsü zamanı 75% pay dövlətə çatır ki, həmin vəsait də Azərbaycanın Dövlət Neft Fonduna daxil olur. "Caspian Barrel"in hesablamalarına əsasən 01.07.2025 tarixinə Neft Fonduna AÇG-dən $178,5 mlrd vəsait daxil olub.
Azərbaycan tərəfinin AÇG-dən qazancı yalnız bu deyil. Bəs AÇG-dən Azərbaycanın əldə etdiyi hansı gəlirlər açıqlanmır:
1) Dövlət Vergi Xidmətinə AÇG layihəsi üzrə ödənilən MƏNFƏƏT VERGİSİ həcmləri;
2) Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna məhz AÇG üzrə ödənilən vergilər;
3) SOCAR-ın AÇG-dən əldə etdiyi mənfəət;
4) Sırf AÇG layihəsi çərçivəsində dövlət şirkətlərinin və qurumlarının icra etdiyi işlərdən əldə etdiyi mənfəət;
5) AÇG layihələri üzrə özəl yerli şirkətlərin və səhmdar cəmiyyətlərin gördükləri podrat və subpodrat işlərindən əldə etdikləri mənfəət.
Bu yazdığım 3 bənd üzrə AÇG-dən Azərbaycanın əldə etdiyi gəlirləri təqribi də olsa hesablamaq mümkündür. Amma bunu hökumət daha dəqiq edə bilər və cəmiyyətə də yeni bir mesaj göndərə bilər ki, "görürsünüzmü, digər ölkələrlə müqayisədə bizim ilk neft müqaviləsindən əldə etdiyimiz maliyyə nəticələri daha yüksəkdir".

Which revenues that Azerbaijan obtains from this project are not disclosed?
As of September 1, 2025 (334 months), 612.2 million tons of crude oil and 238.7 billion cubic meters of associated gas have been produced from the "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) field. Approximately 60 billion cubic meters of the extracted gas have been converted into commercial gas and delivered free of charge to the Azerbaijani side (SOCAR) at 2 points (Səngəçal terminal and Neft Daşları) in accordance with contract terms. The remaining gas volumes are re-injected into productive layers through technical wells to maintain reservoir pressure.
The current largest shareholder in the AÇG contract is the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) with a 31.65% stake.
Oil is currently produced from 7 platforms in the AÇG contract area. The lowest production is from the "Çıraq" platform, which has been in operation since 1997 (20 thousand barrels per day, 1 million tons annually). The platform with the highest oil production at present is "Central Azəri" (86 thousand barrels per day or approximately 4.3 million tons annually).
In the first half of this year, the average daily production for AÇG was 327 thousand barrels. On average, approximately 1.33 million tons of oil per month have been extracted from the AÇG block this year. 71.4% of the oil produced in Azerbaijan (excluding condensate volumes) belongs precisely to AÇG.
During the distribution of profit oil under the AÇG project, 75% of the share goes to the state, and those funds are deposited into the State Oil Fund of Azerbaijan. According to calculations by "Caspian Barrel," as of 01.07.2025, $178.5 billion has been transferred to the Oil Fund from AÇG.
The Azerbaijani side’s gains from AÇG are not limited to this. So, which revenues obtained from AÇG by Azerbaijan are not disclosed:
1) The amount of PROFIT TAX paid under the AÇG project to the State Tax Service;
2) Taxes specifically paid under the AÇG project to the State Social Protection Fund;
3) SOCAR’s profits obtained from AÇG;
4) Profits earned by state companies and institutions from work performed strictly within the framework of the AÇG project;
5) Profits earned by private local companies and joint-stock companies from contract and subcontract works under the AÇG projects.
It is possible, at least approximately, to calculate the revenues Azerbaijan obtains from AÇG in the three points I mentioned. However, the government can make this more precise and send a new message to society, saying "as you see, compared to other countries, our financial results from the first oil contract are higher."
Let us hope that such information will be more broadly highlighted on the occasion of Oil Workers’ Day.