Azərbaycanda tədqiqat universiteti problemi
Tanınmış universitetlərdə hesab edirlər ki, tədqiqat – professorların işinin ayrılmaz tərkib hissəsi olmalıdır. Yalnız elmlə aktiv şəkildə məşğul olan professor öz sahəsində son tədqiqatlardan məlumatlı olur və bu səbəbdən dərs dediyi materialı daha dərindən bilir.
Digər tərəfdən, dərs demək elmi tədqiqatlar üçün olduqca vacibdir. Yəni tələbələrə mürəkkəb materialları başa düşüləcək səviyyədə izah etmək üçün lektor problematikanı və elmi paradiqmaları daha yaxşı və dərindən bilməlidir. Dərs demək və tədqiqat aparmaq bir-birilərini tamamlamalıdır.
Dünyanın ali təhsil sistemləri çərçivəsində yaradılan tədqiqat universitetləri peşəkarların, alimlərin, tədqiqatçıların hazırlanmasında, həmçinin milli innovasiya sisteminin dəstəklənməsi üçün yeni biliklərin istehsalında mühüm rol oynayır.
Azərbaycanda tədqiqat potensialı yüksək olan 2 universitetin bazasında 2 tədqiqat universiteti yaradılacaq. Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əksini tapıb. Bu statusa doğru addımlamaq üçün hansı işlər görülməlidir? Tədqiqat Universitetinin fərqləndirici keyfiyyətləri nədən ibarətdir?
Bu sahədə mühüm vəsaitlərin öyrənilməsi və təhlili olduqca vacibdir. Bu istiqamətdə yazılmış fundamental əsərlərdən biri Rodjer Qayqerin “Bilik və pul” kitabıdır.
Professor Rodjer Qayqer 99 Tədqiqat Universitetində 20 il tədqiqat aparıb. Qayqer bazar qüvvələrinin universitetlərə təsirinin 4 mühüm sahəsini təhlil edib: maliyyə, baza ali təhsili, elmi tədqiqatlar və elmi tədqiqatların regional və milli iqtisadiyatın inkişafına təsiri.
Qayqer yazır: “Amerika Birləşmiş Ştatlarında tədqiqat universitetləri XXI əsrə qədəm qoyub. Dünyanın ən yaxşı tələbələri və elmi işçiləri bu ölkənin tədris prosesinə can atmağa çalışırlar. Alim camiyəsi bu universitetləri tədqiqat aparmaq üçün ən rahat yer hesab edirlər. Tanınmış sponsorlar universitetlərə maliyyə vəsaitini durmadan artırırlar. Universitetlər isə cəmiyyətə daha çox fayda vermək üçün şüurlu və uğurlu fəaliyyətlərini gücləndirirlər”.
Kitabda universitetlərin bilik yaratmaq, təkmilləşdirmək və yaymaq kimi özəl keyfiyyətləri təhlil olunur. Müasir universitetlər biliklərin saxlandığı məkandır. Bu biliklər kitabxanalarda, muzeylərdə, arxiv və institutlarda saxlanılır. Ancaq biliyin ən əsas fondu müəllimlərin və mütəxəssislərin beynində yerləşir. Əksər universitetlərdə baza ali təhsilin keyfiyyəti statusu ilə elmi-tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyəti statusu arasında əlaqələr zəifdir. Bu əlaqələri necə gücləndirmək olar? Qayqer bu paradoksu təhlil edir. Universitetlər ən yaxşı tələbələr və müəllimlərin cəlb olunması üçün rəqabət aparırlar. Tədqiqat universitetlərinin maliyyə tutumu burada mühüm rol oynayır.

Проблема исследовательского университета в Азербайджане
В известных университетах считают, что исследование должно быть неотъемлемой частью работы профессоров. Только профессор, активно занимающийся наукой, осведомлен о последних исследованиях в своей области и поэтому глубже понимает материал, который преподает.
С другой стороны, преподавание очень важно для научных исследований. То есть для того, чтобы объяснять студентам сложный материал на понятном уровне, лектор должен лучше и глубже знать проблематику и научные парадигмы. Преподавание и проведение исследований должны дополнять друг друга.
В рамках мировых систем высшего образования исследовательские университеты играют важную роль в подготовке профессионалов, ученых, исследователей и также в поддержке национальной инновационной системы через производство новых знаний.
В Азербайджане на базе двух университетов с высоким исследовательским потенциалом будут созданы два исследовательских университета. Это отражено в «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утверждённой Президентом Ильхамом Алиевым. Какие работы необходимо провести, чтобы шагнуть к этому статусу? В чем заключаются отличительные качества исследовательского университета?
Изучение и анализ важных материалов в этой области чрезвычайно важны. Одно из фундаментальных произведений, написанных по этому направлению, — книга Роджера Гейгера «Знание и деньги».
Профессор Роджер Гейгер 20 лет проводил исследования в 99 исследовательских университетах. Гейгер проанализировал четыре важнейших сферы влияния рыночных сил на университеты: финансы, базовое высшее образование, научные исследования и влияние научных исследований на развитие региональной и национальной экономики.
Гейгер пишет: «В Соединенных Штатах американские исследовательские университеты вступили в XXI век. Лучшие студенты и научные работники мира стремятся принять участие в учебном процессе этой страны. Научное сообщество считает эти университеты наиболее комфортным местом для проведения исследований. Известные спонсоры постоянно увеличивают финансирование университетов. Университеты укрепляют сознательную и успешную деятельность, чтобы принести больше пользы обществу».
В книге анализируются особые качества университетов, такие как создание, совершенствование и распространение знаний. Современные университеты — это место хранения знаний. Эти знания хранятся в библиотеках, музеях, архивах и институтах. Однако основным фондом знаний являются умы преподавателей и специалистов. В большинстве университетов связь между качеством базового высшего образования и качеством научно-исследовательской деятельности слабая. Как усилить эту связь? Гейгер анализирует этот парадокс. Университеты конкурируют за привлечение лучших студентов и преподавателей. Финансовая емкость исследовательских университетов играет здесь важную роль.