Azərbaycanda tədqiqat universiteti problemi
Tanınmış universitetlərdə hesab edirlər ki, tədqiqat – professorların işinin ayrılmaz tərkib hissəsi olmalıdır. Yalnız elmlə aktiv şəkildə məşğul olan professor öz sahəsində son tədqiqatlardan məlumatlı olur və bu səbəbdən dərs dediyi materialı daha dərindən bilir.
Digər tərəfdən, dərs demək elmi tədqiqatlar üçün olduqca vacibdir. Yəni tələbələrə mürəkkəb materialları başa düşüləcək səviyyədə izah etmək üçün lektor problematikanı və elmi paradiqmaları daha yaxşı və dərindən bilməlidir. Dərs demək və tədqiqat aparmaq bir-birilərini tamamlamalıdır.
Dünyanın ali təhsil sistemləri çərçivəsində yaradılan tədqiqat universitetləri peşəkarların, alimlərin, tədqiqatçıların hazırlanmasında, həmçinin milli innovasiya sisteminin dəstəklənməsi üçün yeni biliklərin istehsalında mühüm rol oynayır.
Azərbaycanda tədqiqat potensialı yüksək olan 2 universitetin bazasında 2 tədqiqat universiteti yaradılacaq. Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əksini tapıb. Bu statusa doğru addımlamaq üçün hansı işlər görülməlidir? Tədqiqat Universitetinin fərqləndirici keyfiyyətləri nədən ibarətdir?
Bu sahədə mühüm vəsaitlərin öyrənilməsi və təhlili olduqca vacibdir. Bu istiqamətdə yazılmış fundamental əsərlərdən biri Rodjer Qayqerin “Bilik və pul” kitabıdır.
Professor Rodjer Qayqer 99 Tədqiqat Universitetində 20 il tədqiqat aparıb. Qayqer bazar qüvvələrinin universitetlərə təsirinin 4 mühüm sahəsini təhlil edib: maliyyə, baza ali təhsili, elmi tədqiqatlar və elmi tədqiqatların regional və milli iqtisadiyatın inkişafına təsiri.
Qayqer yazır: “Amerika Birləşmiş Ştatlarında tədqiqat universitetləri XXI əsrə qədəm qoyub. Dünyanın ən yaxşı tələbələri və elmi işçiləri bu ölkənin tədris prosesinə can atmağa çalışırlar. Alim camiyəsi bu universitetləri tədqiqat aparmaq üçün ən rahat yer hesab edirlər. Tanınmış sponsorlar universitetlərə maliyyə vəsaitini durmadan artırırlar. Universitetlər isə cəmiyyətə daha çox fayda vermək üçün şüurlu və uğurlu fəaliyyətlərini gücləndirirlər”.
Kitabda universitetlərin bilik yaratmaq, təkmilləşdirmək və yaymaq kimi özəl keyfiyyətləri təhlil olunur. Müasir universitetlər biliklərin saxlandığı məkandır. Bu biliklər kitabxanalarda, muzeylərdə, arxiv və institutlarda saxlanılır. Ancaq biliyin ən əsas fondu müəllimlərin və mütəxəssislərin beynində yerləşir. Əksər universitetlərdə baza ali təhsilin keyfiyyəti statusu ilə elmi-tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyəti statusu arasında əlaqələr zəifdir. Bu əlaqələri necə gücləndirmək olar? Qayqer bu paradoksu təhlil edir. Universitetlər ən yaxşı tələbələr və müəllimlərin cəlb olunması üçün rəqabət aparırlar. Tədqiqat universitetlərinin maliyyə tutumu burada mühüm rol oynayır.

The problem of research university in Azerbaijan
Well-known universities consider research to be an integral part of professors' work. Only a professor actively engaged in science stays informed about the latest research in their field and therefore understands the material they teach more deeply.
On the other hand, teaching is very important for scientific research. That is, to explain complex materials to students at a comprehensible level, the lecturer must have a better and deeper understanding of the problematics and scientific paradigms. Teaching and conducting research should complement each other.
Research universities established within the framework of the world's higher education systems play an important role in training professionals, scientists, researchers, as well as in producing new knowledge to support the national innovation system.
In Azerbaijan, two research universities will be established on the basis of two universities with high research potential. This is reflected in the "Social-Economic Development Strategy of the Azerbaijan Republic for 2022-2026," approved by President Ilham Aliyev. What work should be done to move towards this status? What are the distinctive qualities of a Research University?
Studying and analyzing important resources in this area is extremely important. One of the fundamental works written in this direction is Roger Geiger's book "Knowledge and Money."
Professor Roger Geiger conducted research at 99 research universities for 20 years. Geiger analyzed four important areas of market forces' influence on universities: finance, basic higher education, scientific research, and the impact of scientific research on regional and national economic development.
Geiger writes: "Research universities in the United States have stepped into the 21st century. The world's best students and scientific workers strive to be part of the teaching process in this country. The scientific community considers these universities the most comfortable places to conduct research. Renowned sponsors continuously increase financial resources to universities. Universities, in turn, consciously and successfully strengthen their activities to provide more benefits to society."
The book analyzes universities' special qualities such as creating, improving, and disseminating knowledge. Modern universities are places where knowledge is preserved. This knowledge is stored in libraries, museums, archives, and institutes. However, the main fund of knowledge is located in the minds of teachers and specialists. In most universities, the connection between the quality status of basic higher education and the quality status of scientific-research activity is weak. How can these connections be strengthened? Geiger analyzes this paradox. Universities compete to attract the best students and teachers. The financial capacity of research universities plays an important role here.