Azərbaycanın hazırkı qanunvericilik bazası süni intellektlə bağlı məsələlərin də tənzimlənməsi baxımından kifayət edirmi? Yoxsa Avropa İttifaqı və bəzi dövlətlər kimi, Azərbaycanda da süni intellekt haqqında ayrıca qanunun qəbul edilməsinə ehtiyac var? Ehtiyac varsa, onda həmin qanun ilk növbədə hansı məsələləri əhatə etməlidir?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov bildirib ki, Azərbaycanın mövcud qanunvericiliyi süni intellektin tətbiqi ilə bağlı bəzi məsələləri dolayı yolla tənzimləsə də, ayrıca süni intellekt qanununun qəbul edilməsi zəruridir: “Çünki süni intellektin sürətli inkişafı həm etik, həm də hüquqi müstəvidə yeni risklər yaradır. Bu qanun ilk növbədə şəffaflıq, hesabatlılıq, məlumatların məxfiliyi, kibertəhlükəsizlik standartları və etik prinsipləri əhatə etməlidir. Eyni zamanda səhiyyə, nəqliyyat, hüquq mühafizə kimi kritik sahələrdə süni intellektin tətbiqi zamanı məsuliyyət bölgüsü və risklərin idarə olunması tənzimlənməlidir. Qanun startapların və özəl sektorun Aİ texnologiyalarını inkişaf etdirməsinə hüquqi təminatlar verərək innovasiyaları da təşviq etməlidir.
Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il martın 19-da təsdiqlədiyi “2025-2028-ci illər üçün süni intellekt strategiyası”nda bu istiqamətlər prioritet kimi müəyyən olunub. Beləliklə, süni intellekt haqqında ayrıca qanun həm etik prinsiplərə əsaslanan idarəetməni, həm də texnologiyanın dayanıqlı inkişafını təmin edə bilər”.
Qeyd edək ki, “2025-2028-ci illər üçün süni intellekt strategiyası”nda süni intellektin inkişafını dəstəkləyən qanunvericilik bazasının yaradılması – süni intellektin tədqiqi və tətbiqi üçün əlverişli hüquqi mühitin formalaşdırılması və mövcud normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi; ölkə qanunvericiliyində süni intellektin əsaslarının və normalarının işlənilməsi və süni intellektdən istifadə üçün etik prinsiplər və qaydaların formalaşdırılması məsələləri də əksini tapıb.

Is there a need for a law about artificial intelligence in Azerbaijan?
Is Azerbaijan's current legislative framework sufficient in terms of regulating issues related to artificial intelligence? Or, like the European Union and some countries, is there a need in Azerbaijan to adopt a separate law on artificial intelligence? If there is a need, then what issues should that law primarily cover?
In his explanation to Medianews.az on the subject, Elvin Abbasov, chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, stated that although Azerbaijan’s existing legislation regulates some issues related to the application of artificial intelligence indirectly, the adoption of a separate artificial intelligence law is necessary: “Because the rapid development of artificial intelligence creates new risks both ethically and legally. This law should primarily cover transparency, accountability, data confidentiality, cyber security standards, and ethical principles. At the same time, responsibility distribution and risk management should be regulated when applying artificial intelligence in critical areas such as healthcare, transportation, and law enforcement. The law should also promote innovations by providing legal guarantees for startups and the private sector to develop AI technologies.”
In the "2025-2028 Artificial Intelligence Strategy" approved by President Ilham Aliyev on March 19, 2025, these directions are defined as priorities. Thus, a separate law on artificial intelligence can ensure management based on ethical principles as well as sustainable development of the technology.”
It should be noted that the "2025-2028 Artificial Intelligence Strategy" also reflects the creation of a legislative framework to support the development of artificial intelligence – the formation of a favorable legal environment for the research and application of artificial intelligence and the improvement of the existing regulatory legal framework; development of the basics and norms of artificial intelligence in the country’s legislation, and the formation of ethical principles and rules for the use of artificial intelligence.