Azərbaycanda qeyri-ənənəvi adların populyarlıq qazanması –
2025-ci ildə Azərbaycanda doğulmuş qız uşaqlarına qoyulan adlar arasında Melisa adı birinci yerdə gəlir. Populyar qız adlarının ilk onluğunda Nilay, Aylin, Ayla adları da var. Populyar oğlan adlarının ilk onluğunda isə Miran adına rast gəlmək mümkündür.
Melisa, Nilay, Aylin, Ayla, Miran... Bunlar qeyri-ənənəvi adlardır. Bu cür adların populyar adlar arasında yer alması nə ilə əlaqədardır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Yeni Yazarlar və Sənətçilər İctimai Birliyinin sədri, www.kitabxana.net – Mir Cəlal Paşayev adına Milli Virtual-Elektron Kitabxana portalının yaradıcısı, Prezident təqaüdçüsü, yazıçı-kulturoloq Aydın Xan Əbilov bildirib ki, Azərbaycan cəmiyyəti daima xarici filmlərə, məhsullara, adlara, ümumiyyətlə xaricdən gələn çox şeyə meylli olub. Xarici adların uşaqlara qoyulmasını bəyənmədiyini vurğulayan Aydın Xan Əbilov əlavə edib: “Düzdür, ad yaradıcılığı daima canlı, diridir. XX əsrdə biz Cəfər Cabbarlı, Səməd Vurğun, Rəsul Rza və digər şair, yazıçılarımızın, bir qədər sonra Anar Rzayev, Elçin Əfəndiyev, Əkrəm Əylisli kimi yazıçılarımızın yeni ad yaradıcılığı ilə tanış olmuşuq. Bunun sayəsində sırf Azərbaycan, qismən də əski türk adlarına qayıdış baş verib. Sovet dövründə İnqilab, Kolxoz, Oktyabr kimi adların da uşaqlara qoyulmasına şahidlik etmişik. Son zamanlar isə xarici bədii filmlərin qəhrəmanlarının adlarını uşaqlarına qoyan xeyli valideynlə rastlaşırıq. Dövlət adlarla bağlı müəyyən normativ aktlar qəbul edib. Həmin aktlarda valideynlərə öz uşaqlarına Azərbaycan adlarının qoyulması tövsiyəsi yer alıb”.
Yazıçı-kulturoloq qeyd edib ki, Azərbaycan adları ilə bağlı sonuncu kitab bir neçə il qabaq nəşr olunub: “Amma düşünürəm ki, adlar kitabını tez-tez yeniləmək lazımdır. Üstəlik, çox güman ki, Ədliyyə Nazirliyində milli adlarla bağlı elektron baza var. Uşağına ad seçmək istəyən valideynlərə ilk əvvəl həmin milli adların kataloqu təqdim edilməlidir. Başa düşürük, övladına ad seçmək valideynin hüququdur. Və valideyn yeni ad yaradıcılığında da iştirak edə bilər. Amma əcaib və daha çox əcnəbilərin adları ilə üst-üstə düşən adlara nə ehtiyac var? Olmazmı ki, elə milli adlardan istifadə olunsun? Artıq vətəndaşlıq qazanmış bir çox ad var, həm qızlara, həm də oğlanlara verilən o adlar qulağımıza xoş gəlir, gözəldir. Eyni zamanda unutmayaq ki, adlar uşağın gələcək taleyinə də təsir göstərə bilər. Adların özündə bir energetik hissiyyat var. Bəzən uşağın öz adından utandığını, sıxıldığını müşahidə etmək olur. Buna yol açmamaq üçün daha ciddi adlardan istifadə olunması məsləhətdir”.
Ad yaradıcılığı sahəsində problemləri bəzi məsul şəxslərin – məmurların xarici ölkələrdə təhsil alması, Azərbaycan adları ilə bağlı geniş təsəvvürlərinin olmaması ilə də əlaqələndirən Aydın Xan Əbilov deyib: “Eləsi var uşaqlıqdan ingilis bağçasına, məktəbinə gedib, sonra da xaricdə təhsil alıb. Bundan başqa əcnəbilərlə ailə quran azərbaycanlıların övladlarına xarici ad qoyulduğunu görürük. Biz əlbəttə ki, hər kəsə sayğı ilə yanaşırıq. Qəbul edirik ki, Azərbaycanda yalnız türklər yaşamır, milli azlıqlar, əcnəbilər, xaricdən gələnlər var. Qarışıq nikahlar çoxdur. Belə ailələrdə uşaqlara vərdiş etmədiyimiz adların qoyulmasına əslində normal yanaşırıq. Bəlkə də o adların hansısa gələcəkdə milliləşəcək, dilimizə oturacaq. Azərbaycan adlarının böyük hissəsi Türk-Azərbaycan mənşəli olsa da, bizdə ərəb, fars, rus, Avropa mənşəli adlar da var. Onların bir çoxu əvvəllər uşaqlara qoyulanda qulağa yad səslənirdi, kimlərinsə etirazına səbəb olurdu. Amma sonralar etirazlar səngidi, həmin adların bir qismi müəllif hüququ qazandı, daha çox uşağa verildi.
Adlarla bağlı digər bir məsələ dini adların həddən çox uşağa qoyulmasıdır. Ərəb, fars adlarının hətta dilimizə uyğunlaşdırılmış variantının da deyil, orijinalda olduğu kimi azərbaycanlı uşaqlara qoyulduğunu görürük. Fikrimcə, bununla bağlı mədəni, ictimai müzakirələr, debatlar aparılmalıdır. Bu debatlara məmurlar, ziyalılar, yazıçılar, dilçilər cəlb olunmalıdır. Telekanallarda, sosial şəbəkələrdə cəmiyyətin müxtəlif qruplarının adlarla bağlı təklifləri dinlənməli, mümkün qədər ortaq rəyə gəlinməlidir. Ad bankı yaradılmalıdır və bu bank qapalı olmamalıdır. Ad bankına müəyyən mənada sərbəst giriş imkanı verilməlidir ki, orada daha çox ad cəmlənsin. Adlar həm də dilin inkişafı deməkdir. Dilin leksikon zənginliyinə dəlalət edir. Adlar bizim tarixi, ictimai, siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələrimizin xüsusiyyətindən də xəbər verir. Məsələn, indi Türkiyə seriallarından, cizgi filmlərindən götürmə adlara çox rast gəlmək olur, çünki həmin seriallar, cizgi filmləri geniş nümayiş edilir, nəticədə bizim insanların qulağına oturuşur, adiləşir, övladları dünyaya gələndə həmin adlardan seçirlər. Ümumən götürəndə adlarla bağlı çox sərt inzibati addım ata bilmərik. Biz bu sahədəki problemləri əsasən tövsiyələrlə, maarifçiliklə həll etməyə çalışmalıyıq. Mədəni təsir olsa, düşünürəm ki, problemlər həllini tapar”.

Популярность нетрадиционных имен в Азербайджане –
В 2025 году среди имен, которые дают новорожденным девочкам в Азербайджане, имя Мелиса занимает первое место. В первой десятке популярных девичьих имен также есть Нилай, Айлын, Айла. Среди популярных мальчих имен также встречается имя Миран.
Мелиса, Нилай, Айлын, Айла, Миран... Это нетрадиционные имена. С чем связано то, что такие имена занимают место среди популярных?
По теме Medianews.az рассказал председатель Общественного объединения "Новые писатели и деятели искусства", создатель национальной виртуально-электронной библиотеки имени Мир Джалал Пашаева на портале www.kitabxana.net, президентский стипендиат, писатель-культуролог Айдын Хан Абилов, который отметил, что азербайджанское общество всегда было склонно к иностранным фильмам, продуктам, именам, в целом ко многому, что приходит из-за рубежа. Айдын Хан Абилов подчеркнул, что не одобряет присваивание иностранным детям иностранных имен, добавив: «Правда, творчество в области имен всегда живое, динамичное. В XX веке мы познакомились с новаторским творчеством имен у наших поэтов и писателей — Джафара Джаббарлы, Самеда Вургуна, Расула Рзы, а чуть позже — Анара Рзаева, Эльчина Аффендиева, Акрема Аялисли и других. Благодаря этому произошел возврат к чисто азербайджанским и частично к старотюркским именам. В советское время мы были свидетелями того, как детям давали имена такие, как Инкилаб (Революция), Колхоз, Октябрь. В последнее время мы встречаем много родителей, дающих своим детям имена героев иностранных художественных фильмов. Государство приняло определённые нормативные акты, в которых содержатся рекомендации родителям давать своим детям азербайджанские имена».
Писатель-культуролог отметил, что последняя книга по азербайджанским именам была издана несколько лет назад: «Но, я считаю, книгу об именах надо часто обновлять. Более того, скорее всего, в Министерстве юстиции имеется электронная база национальных имен. Родителям, которые хотят выбрать имя для ребенка, сначала следует предоставить каталог этих национальных имен. Мы понимаем, что выбор имени для ребенка — это право родителей. И родители могут участвовать в создании новых имен. Но зачем нужны странные и зачастую совпадающие с иностранными имена? Разве нельзя использовать национальные имена? У нас уже много имен, ставших общенациональными, как для девочек, так и для мальчиков, которые приятно звучат и красивы. При этом не стоит забывать, что имя также может влиять на судьбу ребенка. В самом имени содержится энергетическое ощущение. Иногда можно наблюдать, что ребенок стыдится или смущается своего имени. Чтобы этого избежать, рекомендуется использовать более серьезные имена».
Обозревая проблемы в сфере создания имен, Айдын Хан Абилов связывает их и с тем, что некоторые ответственные лица — чиновники учатся за границей и не имеют достаточно широких представлений о азербайджанских именах: «Есть такие, кто с детства ходил в английский садик, школу, а потом учился за границей. К тому же мы видим, что детям от смешанных браков между азербайджанцами и иностранцами дают иностранные имена. Естественно, мы относимся ко всем с уважением. Признаем, что в Азербайджане живут не только турки, но и национальные меньшинства, иностранцы, прибывшие из других стран. Смешанных браков много. В таких семьях детям часто дают непривычные для нас имена, и мы на это смотрим нормально. Может быть, эти имена в будущем станут национальными, войдут в наш язык. Хотя большая часть азербайджанских имен имеет тюркско-азербайджанское происхождение, у нас есть также арабские, персидские, русские, европейские имена. Много из них в прошлом звучали чуждо, вызывали протесты, когда давались детям. Но позже протесты утихли, часть таких имен стала авторским правом и стала более широко использоваться детьми».
Еще один вопрос, связанный с именами — чрезмерное употребление религиозных имен. Мы видим, что арабские и персидские имена дают детям не в адаптированном для нашего языка варианте, а в оригинальной форме. По моему мнению, по этому поводу следует проводить культурные, общественные дискуссии, дебаты. В этих дебатах должны участвовать чиновники, интеллигенция, писатели, лингвисты. На телеканалах, в социальных сетях необходимо слушать предложения различных слоев общества относительно имен и стремиться к максимально общему мнению. Следует создать банк имен, который не должен быть закрытым. К нему должен быть обеспечен в определенной степени свободный доступ, чтобы там накопилось как можно больше имен. Имена — это также развитие языка. Они свидетельствуют о богатстве лексикона языка. Имена отражают особенности наших исторических, общественных, политических, экономических, культурных связей. Например, сейчас много встречается имён, взятых из турецких сериалов, мультфильмов, потому что эти сериалы и мультфильмы широко демонстрируются, их имена привыкли к нашему слуху, становятся привычными, и когда рождаются дети, эти имена выбирают для них. В общем, по именам мы не можем пойти на очень жесткие административные меры. Мы должны стараться решать проблемы советами и просвещением. Если будет культурное воздействие, я считаю, проблемы найдут решение».
Примечание: Статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и соответствует условиям конкурса на тему «Освещение вопросов гендера, семьи и демографии».