Azərbaycan: qadınlar 10,7 il, kişilər 11 il qocalıb
Rəsmi rəqəmlərə görə, Azərbaycanda demoqrafik qocalma gedir: 1991-2024-cü illərdə qadınların orta yaşı 10,7 il, kişilərin orta yaşı 11 il artıb.
Medianews.az bildirir ki, Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatı müstəqilliyin bərpa olunduğu 1991-ci ildə ölkədə qadınların orta yaşını 25,5, kişilərin orta yaşını 22,8 göstərib.
Statistikaya görə, 1995-ci ildə qadınların orta yaşı 26,6-ya, kişilərin orta yaşı 24-ə yüksəlib.
2000-ci ildə qadınların orta yaşı 26,3, kişilərin orta yaşı 24,7 olub.
2005-ci ildə qadınların orta yaşı 28,5-ə, kişilərin orta yaşı 26,4-ə çatıb.
2010-cu ildə qadınlarda orta yaş 30,3, kişilərdə 28 həddində rəsmiləşib.
2015-ci ili qadınlar 32,1, kişilər 29,6 orta yaş, 2020-ci ili qadınlar 33,9, kişilər 31,8 orta yaşla yola salıb.
2024-cü ilin hesabatında qadınların orta yaşı 36,2, kişilərin orta yaşı 33,8-dir.
2025-ci ilin əvvəlinə Azərbaycan əhalisinin 28,2 faizi 19 yaşadək, 1,2 faizi 80 və daha yuxarı yaşda şəxslər olub.
70-79 yaşlıların ümumi əhaliyə nisbəti 4,1 faiz, 60-69 yaşlıların nisbəti 10,3 faiz, 50-59 yaşlıların nisbəti 11,4 faiz göstərilib.
35-49 yaşlıların əhalidə xüsusi çəkisi 23,1 faiz, 20-34 yaşlıların xüsusi çəkisi 21,7 faiz həddində rəsmiləşib.

Азербайджанский: женщины состарились на 10,7 года, мужчины на 11 лет
По официальным данным, в Азербайджане происходит демографическое старение: в период с 1991 по 2024 годы средний возраст женщин увеличился на 10,7 года, а средний возраст мужчин — на 11 лет.
Medianews.az сообщает, что согласно отчету Государственного комитета статистики, в 1991 году, когда была восстановлена независимость, средний возраст женщин в стране составлял 25,5 года, а средний возраст мужчин — 22,8 года.
Согласно статистике, в 1995 году средний возраст женщин вырос до 26,6, средний возраст мужчин — до 24 лет.
В 2000 году средний возраст женщин составлял 26,3 года, средний возраст мужчин — 24,7.
В 2005 году средний возраст женщин достиг 28,5, средний возраст мужчин — 26,4.
В 2010 году средний возраст женщин официально составил 30,3, у мужчин — около 28 лет.
За 2015 год женщины встретили средний возраст 32,1, мужчины — 29,6, а в 2020 году женщины отметили средний возраст 33,9, мужчины — 31,8.
В отчете за 2024 год средний возраст женщин составляет 36,2, средний возраст мужчин — 33,8 года.
На начало 2025 года 28,2% населения Азербайджана составляют лица в возрасте до 19 лет, 1,2% — люди в возрасте 80 лет и старше.
Доля населения в возрасте 70-79 лет составляет 4,1%, в возрасте 60-69 лет — 10,3%, в возрасте 50-59 лет — 11,4%.