“Avroviziya 2026”: Ölkələrdən boykot açıqlamaları gəlir
Avstriyanın paytaxtı Vyanada keçiriləcək “Avroviziya 2026” beynəlxalq mahnı müsabiqəsi ətrafında İsrail qalmaqalı yaranır. İrlandiya, İslandiya, İspaniya, Niderland və Sloveniyanın ictimai yayım qurumları İsrail təmsilçisinin qatılacağı halda yarışı boykot edəcəklərini açıqlayıblar.
Medianews.az bildirir ki, İrlandiya, İslandiya, İspaniya və Niderland müsabiqədə iştirakı təsdiqləmişdilər. Yenilənmiş siyahıda ev sahibi ilə yanaşı bu ölkələr qalıb: Albaniya, Almaniya, Avstraliya, Azərbaycan, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Finlandiya, İsrail, İsveç, İsveçrə, Kipr, Latviya, Litva, Lüksemburq, Malta, Monteneqro, Norveç, San Marino, Serbiya, Ukrayna, Yunanıstan.
Yarışın birinci yarımfinalı mayın 12-nə, ikinci yarımfinalı 14-nə, finalı 16-na təyin olunub.
İctimai teleradioları cəmləyən Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan “Avroviziya” müsabiqəsində 1956-cı ildən başlayaraq İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan və Portuqaliya 1 dəfə qalib gəlib.
1947-ci ildə BMT Fələstin torpaqlarının bölünərək ərazidə İsrail və Fələstin dövlətlərinin qurulmasına qərar verib. 1948-ci ildə yaradılan İsrail 1949-cu ildə BMT-yə qəbul edilib. Fələstin 1988-ci ildə müstəqil dövlət elan olunub, 2012-ci ildə BMT-də müşahidəçi statusu alıb.
BMT-nin Fələstinə ayırdığı ərazilərin xeyli hissəsi İsrailin işğalındadır.
Fələstinin Qəzza bölgəsi 2006-cı ildən HƏMAS hərbi-siyasi təşkilatının (İslami Müqavimət Hərəkatı) nəzarətində olub. 2023-cü il oktyabrın 7-də HƏMAS Qəzza bölgəsindən İsrail ərazilərinə hərbi müdaxilə edib, bir çox şəxs öldürülüb və ya girov götürülüb, ardınca böyük savaş başlayıb, Qəzzanın böyük hissəsi tam dağıdılıb. Dünya ictimaiyyətinin bir hissəsi İsrailin cavab tədbirini çox amansız sayır, fələstinlilərin soyqırımına məruz qoyulduğunu iddia edir.

«Евровидение 2026»: от стран поступают заявления о бойкоте
В Вене, столице Австрии, вокруг международного песенного конкурса «Евровидение 2026» возник скандал, связанный с Израилем. Общественные вещательные организации Ирландии, Исландии, Испании, Нидерландов и Словении заявили, что бойкотируют конкурс в случае участия израильского представителя.
Как сообщает Medianews.az, Ирландия, Исландия, Испания и Нидерланды подтвердили своё участие в конкурсе. В обновлённом списке, кроме страны-хозяйки остались следующие страны: Албания, Германия, Австралия, Азербайджан, Великобритания, Чехия, Дания, Финляндия, Израиль, Швеция, Швейцария, Кипр, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Черногория, Норвегия, Сан-Марино, Сербия, Украина, Греция.
Первый полуфинал конкурса назначен на 12 мая, второй полуфинал — на 14 мая, финал — на 16 мая.
Конкурс «Евровидение», являющийся проектом Европейского вещательного союза, объединяющего общественные телерадиокомпании, с 1956 года прошло, что Ирландия и Швеция выигрывали 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания — по 5 раз, Израиль — 4 раза, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина — по 3 раза, Испания и Германия — по 2 раза, а Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия, Азербайджан и Португалия — по 1 разу.
В 1947 году ООН приняла решение о разделе палестинских земель и создании на территории государств Израиль и Палестина. Созданное в 1948 году государство Израиль было принято в ООН в 1949 году. Палестина была провозглашена независимым государством в 1988 году, а в 2012 году получила статус наблюдателя в ООН.
Значительная часть территорий, выделенных ООН Палестине, находится под израильской оккупацией.
Регион Газы в Палестине с 2006 года находится под контролем военно-политической организации ХАМАС (Исламское движение сопротивления). 7 октября 2023 года ХАМАС совершил военное вторжение с территории Газы на израильские территории, в результате чего было убито много людей или захвачено в заложники, после чего началась большая война, большая часть Газы была полностью разрушена. Часть мирового сообщества считает ответные меры Израиля слишком жестокими и утверждает, что палестинцы подвергаются геноциду.