“Avroviziya 2026”: Hansı ölkələr iştirakını təsdiqləyib?
“Avroviziya 2026” beynəlxalq mahnı müsabiqəsində iştirakını təsdiqləyən ölkələrin sayı 22-yə çatıb: Albaniya, Almaniya, Avstriya, Azərbaycan, Böyük Britaniya, Danimarka, Finlandiya, İspaniya, İsrail, İsveç, İsveçrə, Kipr, Latviya, Litva, Lüksemburq, Malta, Monteneqro, Niderland, Norveç, Serbiya, Ukrayna, Yunanıstan.
Avstriyanın paytaxtı Vyanada keçiriləcək yarışın birinci yarımfinalı mayın 12-nə, ikinci yarımfinalı 14-nə, finalı 16-na təyin olunub.
Medianews.az bildirir ki, ictimai teleradioları cəmləyən Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan “Avroviziya” müsabiqəsində 1956-cı ildən başlayaraq İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan və Portuqaliya 1 dəfə qalib gəlib.

«Евровидение 2026»: Какие страны подтвердили свое участие?
Число стран, подтвердивших участие в международном песенном конкурсе «Евровидение 2026», достигло 22: Албания, Германия, Австрия, Азербайджан, Великобритания, Дания, Финляндия, Испания, Израиль, Швеция, Швейцария, Кипр, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Черногория, Нидерланды, Норвегия, Сербия, Украина, Греция.
Первый полуфинал конкурса, который пройдет в столице Австрии Вене, назначен на 12 мая, второй полуфинал — на 14 мая, финал — на 16 мая.
Novator.az сообщает, что в конкурсе «Евровидение», проекте Европейского вещательного союза, объединяющего общественные телерадиокомпании, с 1956 года побеждали: Ирландия и Швеция по 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания по 5 раз, Израиль — 4 раза, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина по 3 раза, Испания и Германия — 2 раза, Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия, Азербайджан и Португалия — по 1 разу.