Aeroportda xarici dil bilən taksi sürücüləri çalışacaqlar -
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı ərazisində taksilərlə sərnişindaşımada yeni qaydalar tətbiq olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq "Uber" taksi şirkətinin Mətbuat Xidmətindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, yeni qaydaları icra etməkdə əsas məqsəd hava limanından şəhərə səyahətləri maksimum rahat və keyfiyyətli etməkdir:
"Tətbiqimizdə hava limanından şəhərə səyahətlər üçün ayrıca sifariş kateqoriyası yaradılacaq. Sərnişinlər müasir avtomobillər sifariş edə biləcəklər. Həmçinin sərnişinlər bütün texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş, etibarlı taksi parklarında çalışan və xarici dilləri bilən sürücülərlə səyahət edəcəklər".
Məlumatda əlavə olunub ki, bu sifarişləri yalnız bütün zəruri texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş avtomobillər və sürücülər yerinə yetirə biləcəklər:
"Şəhərdən hava limanına sifarişlər isə məhdudiyyətsiz qalır. Əvvəlki kimi bütün sürücülər bu sifarişləri qəbul edə bilərlər".
Bundan əvvəl "Bolt" taksi xidməti də Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanındakı fəaliyyətində yeni qaydaları icra edəcəyini bildirib.
Qeyd edilib ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ərazisində taksi xidmətləri yalnız müasir tələblərə cavab verən və qanunvericiliyə tam uyğunlaşdırılmış yeni avtomobillərlə həyata keçiriləcək:
"Bu məqsədlə "Bolt" tətbiqində hava limanına aid ayrıca sifariş kateqoriyası istifadəyə verilib. Aeroportdan sifariş edən sərnişinlərə rahat və komfortlu maşınlarla, həmçinin xarici dil bilən sürücülərin iştirakı ilə yüksək səviyyədə xidmət göstəriləcək.
Fəaliyyətə yalnız texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş, etibarlı taksi parklarına daxil olan avtomobillər və sürücülər buraxılacaqlar".
Məlumatda əlavə olunub ki, şəhərdən hava limanı istiqamətində taksi sifarişinə hər hansı məhdudiyyət tətbiq edilmir.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl sentyabrın 8-dən etibarən Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan onlayn taksi sifarişi verməyin mümkün olmayacağı və yalnız "London taksiləri"nin işləyəcəyi barədə iddialar yayılmışdı.
Sentyabrın 9-da Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) məsələ ilə bağlı açıqlama vermiş, hava limanında fəaliyyət göstərən taksi operatorlarının vahid, keyfiyyətli və tənzimlənmiş xidmət standartlarına uyğun xidmət təqdim etməsinin zəruriliyini vurğulamışdılar.

В аэропорту будут работать таксисты, говорящие на иностранных языках -
В аэропорту будут работать таксисты, говорящие на иностранных языках - Еще одна компания поставила НОВОЕ ТРЕБОВАНИЕ
На территории Международного аэропорта Гейдара Алиева введены новые правила для перевозки пассажиров такси.
Medianews.az сообщает, что об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявили в пресс-службе такси-компании "Uber".
Отмечается, что основная цель внедрения новых правил — сделать поездки из аэропорта в город максимально комфортными и качественными:
"В нашем приложении будет создана отдельная категория заказов для поездок из аэропорта в город. Пассажиры смогут заказывать современные автомобили. Также пассажиры будут ездить с водителями, которые прошли все технические и медицинские осмотры, работают в надежных таксопарках и владеют иностранными языками".
В сообщении добавили, что эти заказы смогут выполнять только автомобили и водители, прошедшие все необходимые технические и медицинские проверки:
"Заказы из города в аэропорт остаются без ограничений. Как и прежде, все водители могут принимать эти заказы".
Ранее служба такси "Bolt" также заявила о намерении внедрить новые правила в своей работе в Международном аэропорту Гейдара Алиева.
Отмечено, что услуги такси на территории аэропорта Гейдара Алиева будут осуществляться только на новых автомобилях, которые соответствуют современным требованиям и полностью соответствуют законодательству:
"Для этого в приложении "Bolt" введена отдельная категория заказов, относящаяся к аэропорту. Пассажирам, заказывающим из аэропорта, будет предоставлен высококлассный сервис с комфортными автомобилями и участием водителей, владеющих иностранными языками.
К работе будут допускаться только автомобили и водители, прошедшие технические и медицинские проверки, а также входящие в надежные таксопарки".
В сообщении добавлено, что при заказе такси из города в аэропорт никаких ограничений не вводится.
Напомним, что несколько дней назад распространились заявления о том, что с 8 сентября будет невозможно заказать такси онлайн из Международного аэропорта Гейдара Алиева и что там будут работать только "Лондонские такси".
9 сентября Международный аэропорт Гейдара Алиева, а также Азербайджанское агентство по наземному транспорту (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта заявили по этому поводу, подчеркнув необходимость предоставления такси-операторами в аэропорту единого, качественного и четко регулируемого стандарта обслуживания.