Aeroportda xarici dil bilən taksi sürücüləri çalışacaqlar -
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı ərazisində taksilərlə sərnişindaşımada yeni qaydalar tətbiq olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq "Uber" taksi şirkətinin Mətbuat Xidmətindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, yeni qaydaları icra etməkdə əsas məqsəd hava limanından şəhərə səyahətləri maksimum rahat və keyfiyyətli etməkdir:
"Tətbiqimizdə hava limanından şəhərə səyahətlər üçün ayrıca sifariş kateqoriyası yaradılacaq. Sərnişinlər müasir avtomobillər sifariş edə biləcəklər. Həmçinin sərnişinlər bütün texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş, etibarlı taksi parklarında çalışan və xarici dilləri bilən sürücülərlə səyahət edəcəklər".
Məlumatda əlavə olunub ki, bu sifarişləri yalnız bütün zəruri texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş avtomobillər və sürücülər yerinə yetirə biləcəklər:
"Şəhərdən hava limanına sifarişlər isə məhdudiyyətsiz qalır. Əvvəlki kimi bütün sürücülər bu sifarişləri qəbul edə bilərlər".
Bundan əvvəl "Bolt" taksi xidməti də Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanındakı fəaliyyətində yeni qaydaları icra edəcəyini bildirib.
Qeyd edilib ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ərazisində taksi xidmətləri yalnız müasir tələblərə cavab verən və qanunvericiliyə tam uyğunlaşdırılmış yeni avtomobillərlə həyata keçiriləcək:
"Bu məqsədlə "Bolt" tətbiqində hava limanına aid ayrıca sifariş kateqoriyası istifadəyə verilib. Aeroportdan sifariş edən sərnişinlərə rahat və komfortlu maşınlarla, həmçinin xarici dil bilən sürücülərin iştirakı ilə yüksək səviyyədə xidmət göstəriləcək.
Fəaliyyətə yalnız texniki və tibbi yoxlamalardan keçmiş, etibarlı taksi parklarına daxil olan avtomobillər və sürücülər buraxılacaqlar".
Məlumatda əlavə olunub ki, şəhərdən hava limanı istiqamətində taksi sifarişinə hər hansı məhdudiyyət tətbiq edilmir.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl sentyabrın 8-dən etibarən Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan onlayn taksi sifarişi verməyin mümkün olmayacağı və yalnız "London taksiləri"nin işləyəcəyi barədə iddialar yayılmışdı.
Sentyabrın 9-da Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) məsələ ilə bağlı açıqlama vermiş, hava limanında fəaliyyət göstərən taksi operatorlarının vahid, keyfiyyətli və tənzimlənmiş xidmət standartlarına uyğun xidmət təqdim etməsinin zəruriliyini vurğulamışdılar.

Taxi drivers who know foreign languages will work at the airport -
Taxi drivers who know foreign languages will work at the airport - Another company has set a NEW REQUIREMENT
New rules have been implemented for passenger transportation by taxis in the Heydar Aliyev International Airport area.
Medianews.az reports that this was stated by the Press Service of the "Uber" taxi company in response to a query from Oxu.Az.
It was noted that the main goal of enforcing the new rules is to make travel from the airport to the city as comfortable and high-quality as possible:
"In our application, a separate order category will be created for trips from the airport to the city. Passengers will be able to order modern cars. Also, passengers will travel with drivers who have passed all technical and medical inspections, work in reliable taxi parks, and speak foreign languages."
The information added that only cars and drivers who have passed all necessary technical and medical inspections will be able to fulfill these orders:
"Orders from the city to the airport remain unlimited. As before, all drivers can accept these orders."
Previously, the "Bolt" taxi service also stated that it would implement new rules in its operations at Heydar Aliyev International Airport.
It was noted that taxi services in the Heydar Aliyev International Airport area will only be carried out with new vehicles that meet modern requirements and are fully compliant with the legislation:
"For this purpose, a special order category related to the airport has been introduced in the "Bolt" application. Passengers ordering from the airport will be provided with high-level service with comfortable and convenient cars and the participation of drivers who speak foreign languages.
Only cars and drivers who have passed technical and medical inspections and belong to reliable taxi parks will be allowed to operate."
The information added that no restrictions are applied to taxi orders in the direction from the city to the airport.
Recall that a few days ago, claims were spread that as of September 8, it would not be possible to order taxis online from Heydar Aliyev International Airport and that only "London taxis" would operate.
On September 9, Heydar Aliyev International Airport, as well as the Azerbaijan Surface Transport Agency (AYNA) under the Ministry of Digital Development and Transport, made a statement on the matter, emphasizing the necessity for taxi operators operating at the airport to provide services in accordance with unified, quality, and regulated service standards.