ABŞ-Ukrayna danışıqları nəticə verəcəkmi?
Almaniyada növbəti dəfə ABŞ-Ukrayna danışıqları keçirilir. Danışıqlarda Ukraynanı Prezident Volodmir Zelenski, ABŞ-ı Prezidenti Donald Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff və iş adamı Cared Kuşner təmsil edirlər.
Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a deyib ki, Uitkoffun planında Donbasın Rusiyaya verilməsi və Ukraynanın NATO-dan imtinası müqabilində sülh əldə edilməsi təklifi var: “Ukrayna NATO-dan imtina edə bilər. Amma Zelenski bunun əvəzində Ukraynaya təhlükəsizlik təminatı verilməsini, ABŞ Konqresində bu barədə qanun qəbul olunmasını istəyir. ABŞ isə belə bir təklifi qəbul etmir”.
M.Əsədullazadənin fikrincə, Zelenski ərazi güzəştinə getməyəcək: “Danışıqların Avropada keçirilməsi Ukraynanın mövqeyini gücləndirir və Almaniyadakı müzakirələrin nəticəsiz qalacağı istisna deyil. Rusiya Donbasın təhvil verilməsini tələb etsə də, hazırda Ukrayna Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Rusiya və ABŞ qarşısında öz mövqeyini qoruya bilir.
Demək olar ki, ABŞ-Rusiya tandemi ilə Avropa İttifaqı-Ukrayna tandemi arasında siyasi qarşıdurma yaşanır. Bu siyasi qarşıdurmada tərəflər arasında prinsipial fikir ayrılıqları qalmaqdadır. ABŞ administrasiyasının Avropa İttifaqı ilə deyil, Rusiya ilə anlaşma əldə etməsi Qərbdə uzun illər formalaşmış ABŞ-Avropa alyansında dərin çat yaradıb. Bu, beynəlxalq siyasi nizamın deqradasiyaya uğramasına gətirib çıxarır”.

В Германии вновь проходят американо-украинские переговоры. Украину представляют президент Владимир Зеленский, США — специальный представитель президента Дональда Трампа Стив Уиткофф и бизнесмен Джаред Кушнер.
Политический аналитик Мəhəmməd Əsədullazadə сказал Medianews.az, что в плане Уиткоффа есть предложение добиться мира в обмен на передачу Донбасса России и отказ Украины от НАТО: «Украина может отказаться от НАТО. Но взамен Зеленский хочет получить гарантии безопасности для Украины и принятие закона об этом в Конгрессе США. США же такое предложение не принимают».
По мнению М.Əсədуллазаде, Зеленский не пойдет на территориальные уступки: «Переговоры, проходящие в Европе, укрепляют позицию Украины, и нельзя исключать, что обсуждения в Германии останутся безрезультатными. Хотя Россия требует передачи Донбасса, в настоящее время Украина при поддержке Европейского Союза способна отстаивать свою позицию перед Россией и США.
Можно сказать, что происходит политическое противостояние между тандемом США-Россия и тандемом Европейский Союз-Украина. В этом политическом противостоянии сохраняются принципиальные разногласия между сторонами. Достижение администрацией США соглашения с Россией, а не с Европейским Союзом, создало глубокий раскол в западном альянсе США-Европа, который формировался в течение многих лет. Это ведет к деградации международного политического порядка».