ABŞ-Ukrayna danışıqları nəticə verəcəkmi?
Almaniyada növbəti dəfə ABŞ-Ukrayna danışıqları keçirilir. Danışıqlarda Ukraynanı Prezident Volodmir Zelenski, ABŞ-ı Prezidenti Donald Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff və iş adamı Cared Kuşner təmsil edirlər.
Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a deyib ki, Uitkoffun planında Donbasın Rusiyaya verilməsi və Ukraynanın NATO-dan imtinası müqabilində sülh əldə edilməsi təklifi var: “Ukrayna NATO-dan imtina edə bilər. Amma Zelenski bunun əvəzində Ukraynaya təhlükəsizlik təminatı verilməsini, ABŞ Konqresində bu barədə qanun qəbul olunmasını istəyir. ABŞ isə belə bir təklifi qəbul etmir”.
M.Əsədullazadənin fikrincə, Zelenski ərazi güzəştinə getməyəcək: “Danışıqların Avropada keçirilməsi Ukraynanın mövqeyini gücləndirir və Almaniyadakı müzakirələrin nəticəsiz qalacağı istisna deyil. Rusiya Donbasın təhvil verilməsini tələb etsə də, hazırda Ukrayna Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Rusiya və ABŞ qarşısında öz mövqeyini qoruya bilir.
Demək olar ki, ABŞ-Rusiya tandemi ilə Avropa İttifaqı-Ukrayna tandemi arasında siyasi qarşıdurma yaşanır. Bu siyasi qarşıdurmada tərəflər arasında prinsipial fikir ayrılıqları qalmaqdadır. ABŞ administrasiyasının Avropa İttifaqı ilə deyil, Rusiya ilə anlaşma əldə etməsi Qərbdə uzun illər formalaşmış ABŞ-Avropa alyansında dərin çat yaradıb. Bu, beynəlxalq siyasi nizamın deqradasiyaya uğramasına gətirib çıxarır”.

The next round of US-Ukraine talks is taking place in Germany. Ukraine is represented by President Volodymyr Zelenski, and the US by President Donald Trump's special envoy Steve Witkoff and businessman Jared Kushner.
Political commentator Mohammad Asadullazade told Medianews.az that Witkoff's plan includes a proposal to achieve peace in exchange for giving Donbas to Russia and Ukraine's renunciation of NATO: "Ukraine can renounce NATO. But Zelenski wants security guarantees for Ukraine in return, and for a law on this to be passed in the US Congress. The US, however, does not accept such a proposal."
According to M. Asadullazade, Zelenski will not make territorial concessions: "Holding the talks in Europe strengthens Ukraine's position and it is not excluded that the discussions in Germany will end without results. Although Russia demands the transfer of Donbas, currently Ukraine, with the support of the European Union, can maintain its position against Russia and the US.
It can be said that there is a political confrontation between the US-Russia tandem and the European Union-Ukraine tandem. There remain fundamental disagreements between the parties in this political confrontation. The US administration's reaching an agreement with Russia instead of the European Union has created a deep rift in the US-Europe alliance that has been formed over many years in the West. This leads to the degradation of the international political order.”