ABŞ birinci hansı ölkəni vuracaq:
ABŞ-ın çoxlu sayda KC-135 və KC-46 yanacaq dolduran təyyarəsini Yaxın Şərqə və Böyük Britaniyaya göndərməsi İrana qarşı yeni hərbi əməliyyata hazırlığın getdiyi qənaətini yaradır. Ancaq bu qədər aşkar hazırlıq ABŞ Prezidenti Donald Trampın siyasətinə ziddir. Tramp daha çox rəqibini çaşdırmağı sevir. İstisna deyil ki, çoxlu sayda yanacaq dolduran təyyarəni Yaxın Şərqə və Böyük Britaniyaya göndərilməklə Tramp administrasiyası İrana qarşı əməliyyat hazırlığı görüntüsü yaratmaq, Venesuelanı qəfil yaxalamaq istəyir.
Rusiyanın son günlər Venesula məsələsinə daha artıq diqqət yetirməsi də göstərir ki, Moskva Trampın Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronu devirmək qərarına gəldiyini ehtimal edir. Ötən bazar günü Rusiyanın “qəmgin at” ləqəbli xarici işlər naziri Sergey Lavrov Venesuelanın xarici işlər naziri İvan Xil Pinto ilə telefon danışığının da Moskvanın Karakası xəbərdar etməsi kimi dəyərləndirilə bilər.
Rəsmi məlumata görə, telefon danışığı zamanı Lavrov ABŞ-ın Karib dənizində Venesuela gəmisinə zərbə endirməsini pisləyib. ABŞ-ın Venesuela gəmisinə zərbə endirməsini pisləmək üçün telefon danışığına ehtiyac olduğu inandırıcı deyil. Çox böyük ehtimalla Rusiya xarici işlər naziri səviyyəsində Venesuelanı xəbərdar etmək istəyib.
Əksinə də ola bilər. Mümkündür ki, Tramp administrasiyası İrana qarşı hərbi əməliyyat hazırlığının Tehran tərəfindən görüntü kimi qəbul edilməsinə çalışır. Venesuela ətrafında münasibətlərin gərginləşməsi, Maduronun hakimiyyətdən dinc yolla çəkilməsi üçün aparılan danışıqların dayandırılması da istisna deyil ki, Tehranı çaşdırmağa xidmət edir.
Trampın Ukraynaya “Tomahavk” raketlərinin verilməsi ilə bağlı demək olaraq ki, qərar qəbul etməsi haqqında açıqlaması da iki məqsəd daşıya bilər. Birincisi, Tramp Ukraynaya “Tomahavk” raketlərinin verilməsi ilə bağlı qərar qəbul etdiyini, ancaq bəzi məqamları dəqiqləşdirmək istədiyini bəyan etməklə Rusiyanı gözlənilən İran və Venesuela əməliyyatlarına seyrçi qalmasına çalışır. Ancaq o da istisna deyil ki, Tramp administrasiyası Ukraynaya “Tomahavk” raketlərini verməklə Rusiyanın başını qatmağı da hədəfləyə bilər.
Ancaq bir məsələ tam aydındır. Tramp administrasiyası İran və Venesuela məsələsinin yaxın zamanlarda həll edilməsinin vacibliyini anlayır. Belə demək olar ki, zaman Tramp administrasiyasının əleyhinə işləyir. Buna görə də böyük ehtimalla Tramp çox yaxın zamanlarda İranı və Venesuelanı vurmaq əmrini verəcək. Bu ardıcıllığın necə olacağı isə qarşıdakı günlər, hətta ola bilsin, saatlar ərzində müəyyənləşə bilər.

Which country will the US strike first:
The deployment of a large number of the US's KC-135 and KC-46 refueling aircraft to the Middle East and Great Britain creates the impression that preparation for a new military operation against Iran is underway. However, such an overt preparation contradicts the policy of US President Donald Trump. Trump prefers to confuse his opponent. It is not excluded that by sending a large number of refueling aircraft to the Middle East and Great Britain, the Trump administration aims to create the appearance of preparing an operation against Iran while intending to catch Venezuela off guard.
Russia’s increased recent attention to the Venezuela issue also indicates that Moscow suspects Trump has decided to overthrow Venezuelan President Nicolás Maduro. Last Sunday, the telephone conversation between Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov, nicknamed the "grim horse," and Venezuela’s Foreign Minister Ivan Gil Pinto can also be interpreted as Moscow warning Caracas.
According to official information, during the phone call, Lavrov condemned the US strike on a Venezuelan ship in the Caribbean Sea. It is not plausible that such a phone call was needed just to condemn a US strike on a Venezuelan ship. It is very likely that Russia wanted to warn Venezuela at the level of the foreign minister.
The opposite can also be true. It is possible that the Trump administration tries to have the military operation preparation against Iran perceived by Tehran as a show. The worsening relations around Venezuela and the possible suspension of talks aimed at Maduro’s peaceful withdrawal from power may also serve to confuse Tehran.
Trump’s statement about having essentially decided to provide "Tomahawk" missiles to Ukraine could serve two purposes. First, by announcing that he has made a decision to provide "Tomahawk" missiles to Ukraine but wants to clarify some points, Trump tries to hold Russia in a spectator role regarding the expected operations against Iran and Venezuela. Nevertheless, it is also possible that the Trump administration intends to distract Russia by supplying "Tomahawk" missiles to Ukraine.
However, one thing is completely clear: the Trump administration understands the urgency of resolving the Iran and Venezuela issues in the near future. It can be said that time is working against the Trump administration. Therefore, it is highly probable that Trump will soon give the order to strike Iran and Venezuela. The sequence of these actions may become clear in the coming days, or possibly even within hours.