Amnistiyada cəza necə azaldılır? -
Milli Məclisin dekabrın 19-u Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə qəbul etdiyi amnistiya aktı icra olunmaqdadır. Rəsmi məlumata görə, amnistiya 3 mindən çox şəxsin cəzasının azaldılmasını da nəzərdə tutur. Söhbət amnistiyanın qismən tətbiq olunduğu şəxslərdən gedir. Bəzi şəxslər Cinayət Məcəlləsinin bir neçə maddəsi ilə məhkum olunub və həmin maddələr arasında amnistiyaya imkan verən maddələr var.
Amnistiyanın qismən tətbiqi, yəni cəzaların azaldılması prosesi necə aparılacaq? Hər bir şəxsin işinə məhkəmələrdə ayrıca baxılacaqmı?
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, hüquqşünas Əliməmməd Nuriyev Medianews.az-a bildirib ki, prosedura uyğun olaraq amnistiyanın tətbiq olunduğu şəxslərlə bağlı öncə ilkin hüquqi yoxlama aparılır: “Cəzaçəkmə müəssisəsi və ya probasiya orqanı şəxsin amnistiyaya düşüb-düşmədiyini, amnistiyanın tətbiqinə dair məhdudiyyətlərin, yəni amnistiyanın tətbiq edilmədiyi maddələrin həmin şəxsə aid olub-olmadığını yoxlayır. Bu mərhələdə sənədləşdir tərtib olunur, təqdimat hazırlanır, Penitensiar Xidmətin rəhbərliyinə göndərilir. Penitensiar Xidmətin rəhbərliyi məsələni bir daha yoxlayır. Sonra kimlər ki, cəzadan tam azad olunacaq, onların işi əlavə yoxlama üçün prokurorluğa göndərilir. Prokurorun rəyindən sonra Penitensiar Xidmət cəzadan tam azad olunacaq şəxsləri azadlığa buraxır.
Qismən azad olunmanın da başlanğıcında oxşar proseduralar həyata keçirilir, şəxs amnistiyaya uyğun gəlirsə, cəzaçəkmə müəssisəsinin rəhbərliyi təqdimat hazırlayıb Penitensiar Xidmətin rəhbərliyinə göndərir. Penitensiar Xidmətin rəhbərliyi işi yoxlayır, sonra təqdimat hazırlayıb məhkəməyə göndərir. Beləliklə, cəzanın azaldılması məsələsi məhkəmədə həllini tapır.
Burada vacib məqam ondan ibarətdir məhkəmədə yenidən cinayət işinə baxılmır, şəxsin təqsirlilik məsələsi də müzakirə olunmur. Yalnız amnistiya aktının tətbiqi məsələsi həll edilir. Məhkəmə konkret məhkum üzrə hesablama apararaq cəzanın neçə ay, yaxud neçə il azaldılması haqda qərar verir. Məhkəmə bu qərarı iclas keçirmədən, eləcə materiallar əsasında, bəzən də sadələşdirilmiş iclas keçirərək qəbul edə bilər. Ümumiyyətlə bu, tam miqyasda bir məhkəmə araşdırması deyil, daha çox icraedici hüquqi prosedurdur.
Hər şəxsin məsələsinə ayrıca baxılır. Amma bu, uzunmüddətli proses də demək deyil. Məhkəmələrdə ardıcıl, toplu icraat mexanizmləri tətbiq olunur, oxşar kateqoriyalar üzrə standartlaşmış qərarlar verilir. Yəni fərdilik qorunur, çünki hər kəsin cəzası fərqlidir, amma sistem yüklənmir.
Beləcə məsələ fərdiləşdirilir, çünki hər kəsin cəzası fərqlidir, cəzanın nə qədər azaldılacağı dəqiq hesablanır, hər iş üzrə hüquqi qərar qəbul olunur, amma bu, tam miqyaslı məhkəmə prosesinə çevrilmir. Məhkəmələr burada amnistiyanın icraedici mərhələsinin hüquqi təminatçısı rolunda çıxış edir”.

Акт амнистии, принятого 19 декабря по инициативе Президента Ильхама Алиева и реализуемого в настоящее время, распространяется более чем на 3 тысячи человек. Речь идет о тех, к кому амнистия применяется частично. Некоторые осуждены по нескольким статьям Уголовного кодекса, среди которых есть статьи, позволяющие применить амнистию.
Как же будет проходить процесс частичного применения амнистии, то есть сокращения наказаний? Будет ли каждое дело рассматриваться в суде отдельно?
Руководитель Фонда конституционных исследований, юрист Элимамед Нуриев сообщил Medianews.az, что согласно процедуре по лицам, к которым применяется амнистия, сначала проводится предварительная правовая проверка: “Исправительное учреждение или пробационный орган проверяют, подпадает ли лицо под амнистию, имеются ли ограничения по применению амнистии, то есть нет ли статей, по которым амнистия не применяется, применимые к этому лицу. На этом этапе составляются документы, готовится представление, которое направляется руководству Пенитенциарной службы. Руководство Пенитенциарной службы повторно проверяет дело. Затем лица, которые будут полностью освобождены от наказания, направляются для дополнительной проверки в прокуратуру. После заключения прокурора Пенитенциарная служба освобождает этих лиц.
При частичном освобождении на первоначальном этапе проводятся похожие процедуры, если лицо подходит под амнистию, руководство исправительного учреждения готовит представление и направляет его руководству Пенитенциарной службы. Руководство Пенитенциарной службы рассматривает дело, затем подготавливает представление и направляет в суд. Таким образом вопрос сокращения наказания решается в суде.
Важным моментом здесь является то, что в суде повторно уголовное дело не рассматривается, вина лица также не обсуждается. Решается только вопрос применения акта амнистии. Суд, исходя из конкретного осуждённого, осуществляет расчёт и принимает решение сколько месяцев или лет будет сокращено наказание. Суд может принять это решение без проведения заседания, просто на основании материалов, иногда проводя упрощённое заседание. В целом, это не полномасштабное судебное разбирательство, а скорее исполнительная юридическая процедура.
Каждое дело рассматривается отдельно. Однако это не означает, что процесс затянется надолго. В судах применяется последовательный, массовый механизм рассмотрения, выносятся стандартизированные решения по схожим категориям. То есть индивидуальность сохраняется, потому что наказания у всех разные, но система не перегружается.
Таким образом вопрос индивидуализируется, поскольку наказания у всех разные, точно рассчитывается, насколько будет сокращено наказание, по каждому делу принимается правовое решение, но это не превращается в полноценный судебный процесс. Суды выступают здесь как юридические гаранты исполнительного этапа применения амнистии”.